Narodowe Czytanie 2020

Data publikacji: 05 września 2020

Rękopis "Balladyny"

„Balladyna", a raczej „Balladina" - bo tak zatytułowany został pierwotnie autograf najpopularniejszego dzieła Juliusza Słowackiego datowany na 1834 roku - jest wykonanym ręką samego autora czystopisem utworu. Znajduje się w bibliotece cyfrowej POLONA. Rękopis należy do domeny publicznej, dzięki czemu można go nieodpłatnie wykorzystać na przykład do przygotowania wystawy lub prezentacji w mediach internetowych. Warto też wykorzystać ten rękopis do wspólnego czytania.

W POLONIE można znaleźć również inne obiekty związane z dramatem Słowackiego (różne wydania, pocztówki, afisze, plakaty, a nawet nuty do pieśni).

Jak pobrać rękopis? Skorzystaj z funkcji „Pobierz" umieszczonej w prawym górnym rogu interfejsu. Obiekt można pobrać w kilku formatach: JPG - jeden skan (widoczny na ekranie) lub ZIP - wiele skanów (wybór do 20 skanów)
Pobierz tekst „Balladyny" w pdf
źródło: http://lustrobiblioteki.pl/2020/08/narodowe-czytanie-balladyny-coraz-blizej/Poniżej przedstawiamy różne wydania dramatu "Balladyna" Juliusza Słowackiego znajdujące się w zbiorach naszej biblioteki.