26 września - Europejski Dzień Języków pod hasłem „Ucz się języków. Odkrywaj świat”

Data publikacji: 26 września 2020

Europejski Dzień Języków został ogłoszony przez Radę Europy, z inicjatywy Unii Europejskiej, w 2001 roku podczas obchodów Europejskiego Roku Języków. Wydarzenie ma zwrócić uwagę  na bogactwo języków w Europie (ponad 200). Stanowi również okazję do popularyzowania wiedzy na temat języków, promowania różnorodności językowej i kulturowej oraz zachęcania ludzi do nauki języków i poznawania ciekawostek na ich temat.

Więcej informacji na temat historii wydarzenia oraz tegoroczny program obchodów na stronie Europejski Dzień Języków.

Profil Europejskiego Dnia Języków na Facebooku

 

 

Wśród propozycji biblioteki znajdziecie, między innymi, wydania w oryginale.

Pomocne mogą być także znajdujące się na naszej stronie zestawienia bibliograficzne: język angielski, języka francuski, język niemiecki.

Nauczycieli zachęcamy do korzystania z czasopism.

Po kliknięciu w link (opac), a następnie w odnośniki poniżej napisu Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej pokazuje się zasób danego tytułu.

- Get Creative! : sposoby na atrakcyjne i skuteczne zajęcia języka angielskiego w przedszkolu i klasach I-III. Strona czasopisma

- Język Niemiecki : nauczaj lepiej : pismo dla nauczycieli i lektorów języka niemieckiego : praktyczne, profesjonalne, na wszystkie poziomy nauczania.

- Języki Obce w Szkole : angielski, francuski, niemiecki, łaciński : czasopismo dla nauczycieli. Strona czasopisma



Pomysły na obchody wydarzenia w szkołach
(artykuły z czasopism - można z nich skorzystać w czytelni lub zamówić skan)

1. Europejski Dzień Języków : scenariusz wystawy dla szkół ponadgimnazjalnych / Barbara Pasierbiewicz // Biblioteka w Szkole. - 2006, nr 5, s. 22 -23

2. Dzień Języków Obcych : propozycja obchodów święta w szkole oraz przykładowe pytania do turnieju językowego / Grażyna Okroj // Biblioteka w Szkole. - 2015, nr 7-8, s. 26-28

3. Dzień Języków Obcych w szkole jako okazja do pracy metodą projektu // Języki Obce w Szkole. - 2011, nr 2, 55-56


Propozycje zbiorów audiowizualnych:

Język angielski

Język niemiecki

Język francuski

Język rosyjski

 

Polecamy również zajrzeć do przygotowanego przez BBC przewodnika po 20 krajach świata, gdzie znajdziecie interesujące fakty, nagrania podstawowych zwrotów i alfabet.

Oprac. Agata Chodowiec