Nagroda Literacka Nike

Data publikacji: 05 października 2020

W  niedzielę, 4 października, poznaliśmy zwycięzcę Nagrody Literackiej NIKE za rok 2020. NL „Nike" to polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997r. Laureatem został Radek Rak. Nagrodę czytelników otrzymała Joanna Gierak-Onoszko.

Nagroda Literacka NIKE to jedna z najważniejszych krajowych nagród literackich, fundowana przez Fundację Agory i „Gazetę Wyborczą". W konkursie nagrodzona może zostać jedna najlepsza książka minionego roku napisana w języku polskim. Swoją nagrodę przyznają niezależnie od siebie czytelnicy (poprzez internetowe głosowanie) oraz członkowie jury. Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę pieniężną w postaci 100 tysięcy złotych oraz statuetkę NIKE.





Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radek Rak
To próba przedstawienia historii Galicji od nowa. Powieść osadzona na realiach przypominających XIX-wieczne, opowiada o przygodach młodego Kóby Szeli, chłopaka, który niefortunnie zakochuje się w Żydówce. Wraz z bohaterem przemierzamy pola i chłopskie gospodarstwa, by w końcu wziąć udział w rabacji z 1846 r., która na zawsze odciśnie się piętnem na życiu patriotów. Baśń... to także wyrastająca z legend opowieść o miłości i zauroczeniu, o dobru i złu, erotyzmie, ironii i humorze.


27 śmierci Toby'ego Obeda Joanna Gierak-Onoszko
To szczegółowy obraz kanadyjskiej kultury, zwyczajów i tradycji. Po dwóch latach pobytu w Kanadzie autorka w swoim reportażu postanowiła przekreślić stereotypowy wizerunek tego kraju, rozpoczynając rozważania na temat kary i przebaczenia, a także ucieczki przed przeznaczeniem.

Jaremianka Agnieszka Dauksza (w zbiorach Biblioteki)
To biografia jednej z najzdolniejszych artystek XX wieku - Marii Jaremy. W swojej publikacji autorka szczegółowo przybliża losy tej nietuzinkowej malarki, rzeźbiarki i graficzki, która współpracowała między innymi z Tadeuszem Kantorem. Z wielką skrupulatnością Dakusza odkrywa przed czytelnikami kolejne sekrety Jaremianki - zawsze zaangażowanej w życie publiczne, wzbudzającej sensacje dziewczyny ze Starego Sambora na Kresach.

Kiedy wybuchnie wojna. 1938, studium kryzysu
Piotr M. Majewski
To historyczny esej, przedstawiający działania polityków w czasie kryzysu monachijskiego z 1938 roku. Majewski opowiada o politycznych intrygach, propagandzie i kłamstwach przekazywanych opinii publicznej oraz wszelkich działaniach, których skutkiem stała się międzynarodowa wojna.

Płuczki Paweł Piotr Reszka (w zbiorach Biblioteki)
To niezwykle trudny reportaż przedstawiający historie mieszkańców miasteczek zlokalizowanych w pobliżu byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, gdzie zginęły setki tysięcy ofiar. Przyzwyczajeni do obecności śmierci mieszkańcy współczesnych miejscowości rozpoczęli proceder chodzenia „na Icki", czyli wykopków w poszukiwaniu resztek złota należących do zmarłych Żydów.

Pusty las Monika Sznajderman (w zbiorach Biblioteki)
To esej przedstawiający życie w Wołowcu, beskidzkiej wsi, z której po kolei wyprowadzali się kolejni mieszkańcy. Szukający szczęścia w innych miastach i innych krajach mieszkańcy Wołowca powoli znikali, pozostawiając po sobie trudną do zapełnienia pustkę. Książka Pusty las to jednocześnie także hołd dla ziemi, która od lat przypatrywała się kolejnym zmianom.

Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek Filip Zawada
To nietypowa powieść o ludziach i ich uczuciach, która skupia się na postaci młodego chłopca, Błażeja. Filip Zawada w swojej książce obnaża fakt niedoskonałości dziecięcej wyobraźni, a raczej - rozmijania się światów z naszych wyobrażeń i świata realnego, często bolesnego i niezrozumiałego.

źródło opisu: https://www.granice.pl/news/nagroda-literacka-nike-2020-finalisci-kto-w-finale/10114

 

 Oprac. Maria Wodzyńska