22 października – Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania pod hasłem Podróż wśród słów – o wytrwałości i przezwyciężaniu przeszkód

Data publikacji: 22 października 2020

Dziś, z okazji święta, różne instytucje organizują bezpłatne webinaria. Zachęcamy do udziału.



 

Święto, dawniej funkcjonujące także jako Światowy Dzień Osób Jąkających (się), zostało ustanowione w 1998 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Osób Jąkających się (ISA, od ang. International Stuttering Association), podczas V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu (RPA). Obchody, którym patronuje ISA, odbywają się co roku pod innym hasłem.

W Polsce liczbę osób z tym problemem ocenia się na ponad 500 tysięcy. Jąkanie występuje u 4% osób dorosłych i 6% dzieci. Przeważają chłopcy - na dziesięć osób jąkających się dziewięć jest płci męskiej. Zaburzenie to powstaje zwykle między 4. a 8. rokiem życia.

Niezwykle ważna jest terapia i poprawa funkcjonowania społecznego osób jąkających się, którzy nierzadko spotykają się z brakiem akceptacji ze strony otoczenia, który bardzo często przyczynia się do ich wyobcowania, a niekiedy nawet depresji, co zdecydowanie utrudnia leczenie. Kluczową kwestią terapii jest więc samoakceptacja i wiara we własne możliwości.

Nieznana jest dokładna przyczyna jąkania. Część badań wskazuje na genetyczne podłoże, inni z kolei sugerują, że istotnym czynnikiem wywołującym to zaburzenie mowy mogą być urazy podczas porodu. Najczęściej problem pojawia się we wczesnym dzieciństwie, zaraz po tym, kiedy dziecko zaczyna mówić. Niekiedy jąkanie może pojawić się również u osób dorosłych na skutek ciężkiego urazu neurologicznego lub nadużywania narkotyków - wtedy mówimy o tzw. jąkaniu nabytym.

Warto zaznaczyć, że nie istnieje żaden związek między jąkaniem się a inteligencją.

W naszych zbiorach znajdziecie szeroki wybór publikacji na ten temat, a wśród nich ćwiczenia, wierszyki i zabawy logopedyczne. Zachęcamy również do lektury prenumerowanego przez bibliotekę praktycznego dwumiesięcznika Forum Logopedy, pełnego inspiracji, gotowych rozwiązań i narzędzi pomagających w codziennej pracy logopedy. Każdy numer jest tematyczny, prowadzony przez redaktora merytorycznego, specjalistę danego zaburzenia.

 

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_%C5%9Awiadomo%C5%9Bci_J%C4%85kania
http://poradnia.wielun.pl/artyku%C5%82y/swiatowy-dzien-osob-jakajacych-sie/
https://forumlogopedy.pl/

 
Oprac. Agata Chodowiec