Światowy Dzień Walki z Otyłością

Data publikacji: 01 marca 2021

1 marca przypada Światowy Dzień Walki z Otyłości. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości, jej przyczyn oraz sposobów walki z dodatkowymi kilogramami. Święto to, ma również zwiększyć świadomość społeczną na temat prawidłowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka.

Nadwaga i otyłość od wielu już lat stanowi poważny problem zdrowotny dla mieszkańców wielu krajów Europy, w tym również dla Polski. Skala tego zjawiska na przestrzeni ostatnich 50 lat stale i niebezpiecznie wzrasta. Zmiany w sposobie odżywiania i stylu życia doprowadziły do sytuacji, w której niepokojąco szybko powiększyła się masa ciała w coraz młodszych grupach wiekowych. Dotyczy ona coraz większej liczby osób. Obecnie w Polsce odsetek dzieci z nadmiarem zbędnych kilogramów sięga 18-20%, co ma swoje negatywne skutki w pogarszającym się ich stanie zdrowia oraz psychiki.

Najważniejsze zalecenia dietetyczne w otyłości

1) Spożywaj niewielkie objętościowo i mało kaloryczne posiłki o regularnych porach (4-5 posiłków, co 3-4 godziny).

2) Ogranicz jedzenie wieczorne i nocne - większą część posiłków spożyj w pierwszej połowie dnia.

3) Śniadanie spożywaj maksymalnie godzinę po wstaniu. Nie pomijaj pierwszego posiłku. Kolację zjedz 3-4 godziny przed snem.

4) Unikaj przejadania się i podjadania między wyznaczonymi porami posiłków.

5) Posiłki spożywaj w spokojnej atmosferze pozwalającej na dokładne przeżuwanie kęsów.

6) Unikaj nadmiernego spożywania tłuszczu i cukru w postaci tłustych mięs, pełnotłustych produktów mlecznych i słodyczy.

7) Komponuj posiłki tak, aby około połowę talerza podczas śniadania, obiadu i kolacji zajmowały warzywa.

8) Wybieraj chude mięsa i wędliny.             

9) Minimum 2 razy w tygodniu mięso zastąp rybami, a minimum raz w tygodniu nasionami roślin strączkowych.

10) Tłuszcze spożywaj w postaci surowej, jako np. dodatek do surówek. Unikaj smażenia z dodatkiem tłuszczu. Dobrym źródłem tłuszczu są oleje roślinne, orzechy, nasiona, pestki, awokado.

11) Wypijaj minimum 1,5 litra płynów dziennie.

12) Pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej. Regularny wysiłek fizyczny powinien obejmować codzienne czynności podczas domowych zajęć, przemieszczanie się, a także ćwiczenia planowane o umiarkowanej intensywności. Te ostatnie powinny trwać co najmniej 30 minut możliwie codziennie.

13) Pamiętaj, że spadek masy ciała powinien być stopniowy i łagodny. Zbyt szybka utrata masy ciała może prowadzić do pogorszenia samopoczucia i utraty motywacji, a tym samym ponownego przytycia. Sposób żywienia w czasie odchudzania powinien być różnorodny, a dieta dostarczać wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach.

 

Źródła:
Kamień Dorota. Nadwaga i otyłość - rosnący problem młodego pokolenia. Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne. - 2019, nr 5, s. 24-26
https://ncez.pl/zdrowe-odchudzanie/praktyczne-porady/jaka-dieta-w-otylosci--zalecenia-i-jadlospis-do-pobrania

 

Czytelników zainteresowanych tematyką nadwagi odsyłamy do zestawienia bibliograficznego na temat Otyłości

 

Poniżej przedstawiamy książki z naszych zbiorów, które poruszają problematykę otyłości i sposoby walki z nią

KLIKNIJ OBRAZEK


 
Oprac. Katarzyna Czarnocka-Pasztor