22 listopada – Dzień Kredki

Data publikacji: 22 listopada 2020

 

Kredka - to przyrząd do pisania i rysowania, wykonany z kolorowej pasteli, węgla drzewnego, kredy lub innego materiału.
Według „Słownika języka polskiego" słowo „kredka" oznacza: „kolorowy grafit w drewnianej lub plastikowej oprawce, służący do rysowania i pisania" lub też „kolorową laseczkę z masy przypominającej wosk, służącą do rysowania i pisania".
Kredki można podzielić na ołówkowe (w których kolorowany węgiel drzewny znajduje się wewnątrz drewnianej oprawki), akwarelowe, artystyczne, pastelowe i świecowe.
Kredki są często używane do rysowania i kolorowania przez dzieci i architektów. Są proste w użyciu, nietoksyczne i dostępne w szerokiej gamie barw.
Wśród dostępnych kolorów występuje też biała kredka. Słynne cykle rysunków białą kredką tworzył Artur Grottger. Dodatkowo biała kredka może służyć do rozjaśnienia ciemniejszych kolorów lub nadania cienia na tworzonym rysunku.
Wiele ze swoich rysunków stworzył kredkami hiszpański artysta Pablo Picasso.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredka

Malarstwo kredkami jest pośrednią techniką między rysunkiem i klasycznym malarstwem. Polega ono na pokrywaniu papieru barwnymi plamami za pomocą różnego rodzaju kredek. Współczesne kredki dają możliwość uzyskiwania za ich pomocą efektów bardzo zbliżonych do akwareli a nawet malarstwa olejnego. Przy pomocy miękkich kredek można nie tylko rysować szkice ale też tworzyć całkiem „pełnoprawne" obrazy. Tego rodzaju kredkami maluje się nie tyle za pomocą ich zaostrzonych końców, jak to jest w przypadku kredek ołówkowych, lecz wykorzystuje się ich całe powierzchnie boczne, dzięki czemu można szybko zamalowywać duże powierzchnie i uzyskiwać efekty fakturowe. W stosunku do malarstwa farbami kredki dają mniejszą możliwość mieszania barw ale jednocześnie dają większą precyzję i łatwość malowania.

Trzy najczęściej stosowane kredki to:
- kredki pastelowe które przypominają bardzo miękką, kolorowaną kredę, jednak nie pylą się tak jak kreda i dobrze przywierają do papieru. Dają one efekty zbliżone do akwareli, zwłaszcza jeśli stosuje się dobrej jakości papier akwarelowy. Maluje się nimi jednak znacznie łatwiej niż farbami akwarelowymi i można przy ich pomocy uzyskiwać bardziej zdecydowane krycie papieru.

- kredki Conté przypominają bardzo miękkie kredki świecowe dając efekty zbliżone do gwaszu i malarstwa olejnego. Całkowicie „kryją" podłoże i dają „pełne soczyste" kolory.

- kredki ołówkowe są uzupełnieniem kredek pastelowych i Conté. Stosowane są do „cyzelowania" detali oraz robienia wstępnych szkiców wypełnianych następnie innymi kredkami.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Malarstwo_kredkami

Kredki kojarzą się często z dzieciństwem i pracą oraz zabawą z najmłodszymi. Wykorzystuje się je powszechnie w zajęciach z przedszkolakami oraz młodszymi uczniami. Później stopniowo pojawiają się inne techniki artystyczne.

Z okazji Światowego Dnia Kredki, który przypada na 22 listopada, nasi Czytelnicy mogą poznać, jak powstają najlepsze na świecie kredki marki Faber-Castell.

Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach posiada w swoich zbiorach dużo książek na ten temat.
Zachęcamy do korzystania z nich!






 

Oprac. Anna Sterfaniak