5.12 – Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

Data publikacji: 05 grudnia 2020

Wolontariat to znacznie więcej niż praca i zaangażowanie w słusznej sprawie. To sposób myślenia o świecie i swojej roli w społeczeństwie, a ponieważ dla każdego z nas ważne bywa coś innego, rodzajów wolontariatu jest mnóstwo. Warto więc znaleźć ten skrojony na naszą miarę i właśnie na niego się zdecydować!

Nazwa „wolontariat" pochodzi od łacińskiego słowa voluntas (dobrowolność, ochotniczość) i oznacza nieprzymusową, nieodpłatną oraz świadomą pracę na rzecz innych ludzi lub całego społeczeństwa.

Wolontariat przynosi wiele satysfakcji. Dzięki niemu kształtujemy osobowość, rozwijamy zainteresowania, budujemy doświadczenie i nowe relacje. Tego typu aktywność społeczna sprawia, że mamy poczucie realnego wpływu na otoczenie.

Według badań Stowarzyszenia Klon/Jawor, zajmującego się funkcjonowaniem organizacji pozarządowych (NGO) w Polsce, w niezarobkową pracę na rzecz rozmaitych podmiotów prowadzących działalność społeczną angażuje się około 20% Polaków. Wybierają oni różne formy wolontariatu a z ich wsparcia korzysta blisko dwie trzecie polskich NGO-sów. 

Najpopularniejsze formy wolontariatu to: akcyjny, długoterminowy, pracowniczy, szkolny, sportowy i międzynarodowy, ale istnieje również wolontariat dla seniorów, hospicyjny, ngo czy e-wolontariat.

źródła: https://www.szlachetnapaczka.pl
https://ochotnicy.ceo.org.pl/materialy-dla-uczniow/abc-wolontariatu-co-jest-wolontariat

 

W zbiorach biblioteki znajdziecie wiele pozycji na ten temat. Pomocne w wyszukiwaniu informacji mogą być zestawienia bibliograficzne: Wolontariat (2000-2009), Wolontariat (2009-2020).

 

Oprac. Agata Chodowiec