Dorota Terakowska – 17. rocznica śmierci

Data publikacji: 04 stycznia 2021

Dorota Terakowska urodziła się 30 sierpnia 1938 w Krakowie. Uczęszczała do Liceum Muzycznego im. Joteyki, skąd została dyscyplinarnie usunięta. Maturę zdała w 1955 w Liceum dla Pracujących. Studiowała socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1965-1968 była pracownikiem naukowym w Pracowni Socjologii Kultury przy Pałacu pod Baranami.

Przez wiele lat pracowała jako redaktor i publicysta w „Gazecie Krakowskiej", „Przekroju" i „Zeszytach Prasoznawczych". W 1990 została współzałożycielką, a następnie współpracowniczką dziennika „Czas Krakowski".

Od wydania w 1986 r. „Gumy do żucia" poświęciła się już tylko literaturze. Była autorką książek dla dzieci i młodzieży z gatunku fantasy, chętnie czytaną także przez dorosłych. Otrzymała trzy nagrody polskiej sekcji IBBY - Światowej Rady Książek dla Młodzieży za powieści: Córka czarownic (1992), Samotność bogów (1998) i Tam gdzie spadają Anioły (1999). Otrzymała też nagrody: Dziecięcy bestseller 1995 za książkę Lustro Pana Grymsa, Najlepsza Książka Wiosna 1998 za Samotność bogów. W1998 roku została nominowana do Paszportu Polityki.

Pisarka dwukrotnie była zamężna. Najpierw poślubiła pianistę Andrzeja Nowaka, później dziennikarza Macieja Szumowskiego. Z pierwszego małżeństwa miała córkę Katarzynę Nowak - dziennikarkę, zaś z drugiego Małgorzatę Szumowską - reżyserkę filmową.

Zmarła 4 stycznia 2004 w Krakowie. Pochowana została na Cmentarzu Rakowickim, gdzie niecały miesiąc później spoczął jej mąż Maciej Szumowski.

 

Czytelników, którzy chcieliby zapoznać się, bądź przypomnieć sobie twórczość Doroty Terakowskiej, zapraszamy do skorzystania z naszych zbiorów.