Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Data publikacji: 27 stycznia 2021

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W -ireneusz-tAuschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Została ona zapisana także w przedmiotach przypominających o tragicznych losach swoich właścicieli. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu prezentujemy te rzeczowe pamiątki, pieczołowicie przechowywane w zbiorach Muzeum POLIN. Opowiadają one historie polskich Żydów z okresu Zagłady. Mówią o życiu w getcie, ukrywaniu się, obozach koncentracyjnych, uratowanych żydowskich dzieciach, zesłaniach czy o poczuciu pustki i osamotnienia tych, którzy ocaleli.

Nasza placówka posiada duży zbiór dokumentów poświęcony ofiarom holokaustu. Część z nich umieszczona jest w tej prezentacji. Zapraszamy do korzystania z całego księgozbioru.



Oprac. Dorota Salamon