Anna Jagiellonka – 425. rocznica śmierci

Data publikacji: 09 września 2021

Anna Jagiellonka urodziła się 18 października 1523 roku jako czwarte dziecko króla Zygmunta Starego i jego żony Bony Sforzy Dzieciństwo spędziła na Wawelu, gdzie była wychowywana zgodne z renesansową etykietą i standardami.
13 grudnia 1575 Anna okrzyknięta została na Rynku Starego Miasta w Warszawie królem Polski i wielką księżną litewską. Dzień później szlachta potwierdziła jej wybór, wydając ją za mąż za księcia siedmiogrodzkiego - Stefana Batorego. W maju 1576 roku odbył się ślub i koronacja nowej pary królewskiej w katedrze na Wawelu.
Anna Jagiellonka przeżyła swojego męża o prawie dziesięć lat. Po śmierci męża (1586) doprowadziła do wyboru na króla Polski Zygmunta III Wazy, swojego siostrzeńca.
Zmarła 9 września 1596 roku w wieku 73 lat. Została pochowana w kaplicy Zygmuntowskiej. Razem z nią do historii przeszła epoka polskiego złotego wieku.

źródło opisu: https://historia.wprost.pl/10397443/byla-druga-kobieta-w-historii-wybrana-na-krola-polski-jednak-w-panstwie-w-pelni-rzadzil-jej-maz.html


Poniżej przedstawiam publikacje o Annie Jagiellonce, jakie są dostępne w naszej bibliotece. Zainteresowanych czytelników zachęcam do odwiedzin i wypożyczania.

 
Oprac. Jolanta Osińska-Kurek