22. października - Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania

Data publikacji: 22 października 2021

Jąkanie to zaburzenie rytmu i płynności mówienia, które powoduje niezdolność wyartykułowania zamierzonej wypowiedzi w skutek mimowolnego, powtarzającego się przedłużania lub przerywania brzmienia wymawianych dźwięków. Dla większości jąkających się wada ta jest źródłem stałych przykrych przeżyć. Wiele osób z tą wadą spotyka się na co dzień z brakiem akceptacji ze strony otoczenia, co bardzo często przyczynia się do ich wyobcowania, a nawet depresji. Nie jest znana dokładna przyczyna jąkania. Zaburzenie to powstaje zwykle w okresie miedzy 4-8 rokiem życia. Zaczyna się od niewinnie wyglądających zacięć. Na początku są to głównie powtórzenia sylab i  przeciąganie dźwięków.

Jąkanie to zaburzenie, które może mieć różny charakter. Obserwowane są w mowie  zawahania, potknięcia, napięcia mięśniowe, a czasem nagłe ruchy (tzw. tiki). Wszystko to utrudnia komunikację w grupie społecznej. Jąkanie nie jest jednostką chorobową, ale zespołem wielu różnych objawów. W  przypadku leczenia nie można  mówić o jednej i niezawodnej metodzie terapeutycznej. Różne metody cechują się różnym stopniem skuteczności i  trwałości, a o wyborze leczenia powinien decydować logopeda albo logopeda we współpracy z psychologiem. Nieoceniona jest też pomoc rodziców wobec dziecka z takim problemem.

Z racji dzisiejszego święta polecamy kilkanaście tytułów książek z naszego bogatego księgozbioru, które poruszają problematykę związany z zaburzeniem jąkania.

KLIKNIJ NA OBRAZEK

 

Oprac. Katarzyna Czarnocka-Pasztor