Wachlarze Świata: Kolekcja Hanny Krasuskiej-Terki

Data publikacji: 27 grudnia 2023

Zapraszamy serdecznie na najnowszą wystawę z cyklu "Twoje pasje w naszej bibliotece"! Tym razem swoją fascynującą kolekcję prezentuje nasza koleżanka z biblioteki, Hanna Krasuska-Terka. Przedstawia ona wachlarze - przedmioty, które są znane od starożytności i używane po dzień dzisiejszy.

Wachlarz, choć prosty w formie, ma bogatą historię. Wykonywany z różnorodnych materiałów, od naturalnych, takich jak pióra, drewno, czy liście, po bardzo cenne, jak kość słoniowa, macica perłowa, czy metale szlachetne. Zawsze przyciągał uwagę swoją elegancją i funkcjonalnością. Zdobnictwo wachlarzy zawsze odzwierciedlało aktualne trendy w sztuce, obejmując różnorodne techniki, od malarskich, stolarskich, po hafciarskie i jubilerskie. Te piękne przedmioty pełniły różnorodne funkcje, począwszy od praktycznych, przez reprezentacyjne, aż po te o charakterze religijnym.
Dzisiaj wachlarze są często pamiątką z podróży, przywożoną przez turystów z różnych zakątków świata, takich jak Hiszpania, Chiny czy Japonia.

Wystawa, składająca się z 43 wachlarzy, obejmuje unikalne eksponaty wykonane w Europie i Azji, sięgając od lat 80. XIX wieku aż po współczesność.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki i zanurzenia się w fascynującym świecie wachlarzy. Wystawę można podziwiać w godzinach otwarcia biblioteki.

Nie przegap okazji, aby odkryć tę piękną kolekcję i poznać historię, jaką kryją w sobie te wyjątkowe przedmioty.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Oprac. Hanna Krasuska-Terka