Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach

POLECAMY:

Plant power : jak wychować szczęśliwe rośliny / Małgorzata Augustyn. - Poznań : Wydawnictwo Publicat, 2023

Trafiają do naszych domów różnymi drogami: kupione, bo zachwyciły na wystawie sklepu ogrodniczego, urzekły na zdjęciu czy pozazdrościliśmy dorodnego okazu znajomym. Albo przynieśli je w prezencie przyjaciele - na nowe mieszkanie, urodziny...Ale rośliny to nie element wyposażenia, tylko żywi współlokatorzy, nasze zielone towarzystwo, o które trzeba zadbać: znaleźć im dobre miejsce, zatroszczyć się o właściwą temperaturę, wilgotność powietrza, odpowiednie podlewanie, nawożenie. Sprawić, by chciały u nas rosnąć, byśmy mogli cieszyć się z nowo wypuszczonych listków, pędów czy kwiatów.

źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4872582/plant-power-jak-wychowac-szczesliwe-rosliny

Sztuka cięcia drzew owocowych / Ewelina Gudarowska. - Warszawa : Wydawnictwo Działkowiec, 2023

Drzewa owocowe tnie się od przedwiośnia, prawie do końca lata. Od tego, kiedy konkretnie je tniemy, jak i czym zależy dalszy wzrost i rozwój drzew oraz ilość i jakość owoców, które zbierzemy. Warto zatem dołożyć wszelkich starań aby posadzone drzewa owocowe dobrze uformować poprzez cięcie i inne zabiegi, a później prawidłowo korygować kształt i rozmiar ich koron. Nie każdy jest ogrodnikiem i zna się na cięciu. Tym bardziej, że każdy gatunek a czasem grupę odmian danego gatunku, tnie się inaczej, uzyskując inne rezultaty. Dlatego warto w tym zakresie skorzystać z wiedzy specjalistów i sięgnąć po tę książkę, aby mieć pewność jak ciąć własne drzewa owocowe.

źródło opisu: https://www.empik.com/sztuka-ciecia-drzew-owocowych-gudarowska-ewelina,p1373391270,ksiazka-p

Własna permakultura czyli sposób na samowystarczalność / Marjory Wildcraft. - Białystok : Vital, 2023

W książce autorka przedstawia rewolucyjne podejście do zdrowia, które opiera się na zasadach permakultury. Podpowiada, jak wzmocnić swoją odporność i poradzić sobie ze stresem. Wesprzeć układ trawienny przy pomocy diety wegetariańskiej opartej na roślinach leczniczych, ziołowych herbatach i świeżej, pożywnej, wolnej od pestycydów żywności, którą sam wyhodujesz na własnym tarasie, domowym parapecie czy skrawku ziemi. Dzięki tej publikacji dowiesz się, jak osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i niezależność finansową. Nauczysz się samodzielności w tworzeniu naturalnych lekarstw i uprawie żywności dla swojej rodziny zmniejszając wydatki aż o połowę!

źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5080733/wlasna-permakultura-czyli-sposob-na-samowystarczalnosc

  

Po prostu posadź : twój domowy ogród warzywny / Joanna Żytkowska. - Warszawa : Buchmann, 2023

Praktyczny poradnik dla tych, którzy chcieliby zacząć hodować swoje własne warzywa. Jak się okazuje nie potrzeba do tego wielkich połaci ziemi - wystarczy skrzynka na balkonie, albo rodzinny ogródek działkowy. Joanna Żytkowska, zapalona ogrodniczka, autorka bloga poprostuposadz.pl oraz podcastu i profilu instagramowego @poprostuposadz dzieli się z czytelnikami sprawdzonymi patentami z domowego ogródka. Sama uprawia wiele tradycyjnych odmian, chętnie też testuje nowości i wymyśla sprytne rozwiązania idealne dla małych warzywników. „Gdy ktoś mnie pyta: jak zacząć uprawiać własne warzywa, najczęściej odpowiadam: po prostu posadź, zacznij działać i zobacz co się stanie. Rośliny chcą rosnąć, trzeba tylko dać im tę szansę i odrobinę pomóc - tłumaczy.

źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5067160/po-prostu-posadz-twoj-domowy-ogrod-warzywny

  

Sadź, uprawiaj i baw się dobrze / Alys Fowler. - Kraków : Znak Emotikon, 2023

Witaj w niezwykłym świecie roślin! Możesz go poznawać na wiele sposobów, ale najwięcej frajdy sprawi ci eksperymentowanie! Jak samodzielnie wyhodować pędy groszku na drugie śniadanie? Z czego zbudować domek dla rodziny biedronek? Ile godzin trzeba czekać, żeby z pestki awokado wyrosło drzewko? I jakie kwiatki zasiać, żeby przyleciały do nich pszczoły? 30 pomysłów na kreatywne i inspirujące zabawy z roślinami! Kiedy zaczynamy się troszczyć o przyrodę, świat staje się lepszy!

źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5056191/sadz-uprawiaj-i-baw-sie-dobrze