Tuwim na nowo odczytany

W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci Juliana Tuwima oraz sto lat od jego poetyckiego debiutu. Jak  głosi tekst (przyjętej w grudniu 2012 r.) uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej "Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. (...) Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa".

Dnia 17 października 2013 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach oraz 7 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Konarskiego w Siedlcach miały miejsce spotkania literackie pt. Tuwim na nowo odczytany.

Imprezy miały na celu podkreślenie ogromnego wkładu Juliana Tuwima w literaturę polską. Zostały zorganizowane w Roku Tuwima, pierwsza z nich była włączona w program imprez XV Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach.

W czasie uroczystości prześledziliśmy koleje życia poety zapisane w strofach jego wierszy, tekstach piosenek. Wzięli w niej udział m.in. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i nr 6 w Siedlcach.

Scenariusz, reżyserię i prowadzenie wzięła na siebie Pani Janina Jankowska - emerytowana nauczycielka ZSP nr 1 w Siedlcach. Grupa wolontariuszek z Sekcji Literackiej Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pięknie czytały wiersze poety. Oprawę muzyczną złożoną z piosenek do słów Tuwima w nowoczesnych aranżacjach i prezentację multimedialną pokazującą zdjęcia z życia poety przygotowała Hanna Krasuska-Terka.

Na zakończenie wystąpiła młodzież z ZSP nr 2 w Siedlcach, która w maju tego roku zaprezentowała szerokiej publiczności wspaniałe „Tuwimowanie w Ekonomiku". Uczniowie ubrani w stroje z lat 20-tych i 30-tych przedstawili publiczności krótki fragment swojej prezentacji, wywołując żywą reakcję zebranych.

Obie imprezy zostały odnotowane na podsumowaniu Roku Tuwima i Lutosławskiego zorganizowanym przez Panią Danutę Tatarczak w SCDiDN w Siedlcach 28 listopada 2013 r.