II Siedleckie Dni Drzewa - 11-17.05.2015 r.

Koło Ekologiczne "Podlasie" oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze organizowały, po raz kolejny, Siedleckie Dni Drzewa. Biblioteka włączyła się w organizację tych obchodów. Tegoroczne hasło to „Poznajemy Dęby Papieskie w Siedlcach i okolicy".

11 maja w Parku Aleksandria odsłonięto pamiątkowy kamień ku czci najstarszego drzewa - Grabu Jacek. Imię nadano mu w 2013 roku, a matką chrzestną została siedlecka poetka Urszula Tom. Patronat honorowy nad drzewem objęło Publiczne Gimnazjum nr 1 w Siedlcach. Szkoła ta ma pod swoją opieką jeszcze dwa inne drzewa: Surmię Aleksandrię i Dąb El Greco. Tego dnia jeszcze jeden pomnik przyrody, w tym parku, otrzymało swoją nazwę. II Liceum Ogólnokształcące objęło patronat nad topolą białą - Topola Jadwiga. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach objął patronem drzewo w Parku Stencla. Zgodnie z imieniem szkoły jesion otrzymał imię Kazimierz Wielki. Na terenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków rośnie dąb, który także jest pomnikiem przyrody. Otrzymał on imię Stanisław. Na siedleckich błoniach rosną dęby zasadzone 10 czerwca 2006 roku w rocznicę wizyty w naszym mieści papieża Jana Pawła II. Aleja ta składa się z 27 drzew, które mają symbolizować 27 lat jego pontyfikatu.
Przy wszystkich tych drzewach stanęły tabliczki z nazwą drzewa oraz instytucji, która objęła je swoją opieką.

Dziękujemy wszystkim za przybycie, a szczególnie młodzieży z pobliskich szkół, która zechciała uczestniczyć z nami w tym wydarzeniu.