Z niezapominajką w tle... - spotkanie z dr. Ryszardem Kowalskim - 26.01.2016 r.

26 stycznia w bibliotece odbyło się spotkanie zatytułowane „Z niezapominajką w tle..." zorganizowanie we współpracy z Kołem Polskiego Klubu Ekologicznego „Podlasie" w Siedlcach. Historię i dokonania Festiwalu Nauki i Sztuki omówił dr Ryszard Kowalski. Gości przywitała pani prezes koła Barbara Mileszczyk.

Festiwal Nauki i Sztuki organizowany każdego roku w naszym mieście, już na stałe kojarzy się z ciekawym jesiennym wydarzeniem, wplótł się w historię i wspomnienia wielu ludzi, instytucji, szkół. Z licznych festiwalowych spotkań i atrakcji każdy może znaleźć coś dla siebie, coś co go interesuje.

Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach jest dr Ryszard Kowalski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Zaproszony przez nas gość opowiedział o narodzeniu się pomysłu i początkach Festiwalu. Historia festiwalowych spotkań obfituje w liczne anegdoty i ciekawe zdarzenia. Aż trudno uwierzyć, w 2016 roku festiwal zostanie zorganizowany po raz osiemnasty.

„Z niezapominajką w tle ..." - tytuł organizowanego spotkania to odrębna historia. Podczas Festiwalu wręczane są, osobom szczególnie zasłużonym dla przyrody naszego kraju, Medale Polskiej Niezapominajki. Jak to się zaczęło, kto był pomysłodawcą i kiedy z regionalnego mazowieckiego odznaczenia Medal Niezapominajki zyskał określenie „polski"? Dr Ryszard Kowalski odpowiedział na te wszystkie pytania i przedstawił historię tego odznaczenia, którego przyznawanie i wręczanie 10 laureatom wybranym przez szacowne grono Kapituły Medalu Polskiej Niezapominajki wieńczy każdego roku kolejny Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach. Do tej pory wręczono go 190 osobom.

Spotkaniu towarzyszyła wystawka publikacji pofestiwalowych znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki.

Fot. Pan Paweł Mileszczyk,  podlasie24.pl