Przyroda dawnych Siedlec - X Sesja XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach - 20.10.2016 r.

20 października w naszej bibliotece odbyła się X Sesja w ramach XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach zorganizowana we współpracy z Polskim Klubem Ekologicznym Koło "Podlasie" w Siedlcach oraz Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Siedlcach.

Spotkanie zatytułowane Przyroda w dawnych Siedlcach rozpoczęło się wręczeniem Medali Polskiej Niezapominajki. Laureatami, którzy odebrali medal w naszej bibliotece byli: Marta Rybińska, Maciej Omelaniuk, Barbara Mileszczyk, Regionalny Związek Pszczelarzy w Siedlcach.

W dalszej części spotkania uczestnicy mieli możliwość przypomnieć sobie, jak wyglądało nasze miasto dawniej i jak zmieniało się na przestrzeni lat.

Pan Tomasz Nasiłowski prezes Stowarzyszenia „Nasze Iganie" zaprezentował pokaz fotografii przyrody i architektury Siedlec i jego mieszkańców. Można było zaobserwować zmieniającą się zieleń i zabudowę naszego miasta. W trakcie prezentacji uczestnicy odgadywali co przedstawiały dawne fotografie. Trafne odpowiedź uwieńczona była nagrodą książkową.

Pani Barbara Mileszczyk prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Koło „Podlasie" w Siedlcach zapoznała zebranych z historią terenów siedleckiego Starego Parku przybliżając sylwetkę Michała Stencla zarządcy folwarku Stara Wieś.

Następnie wyświetlono film z 2008 r. „Drzewa świadkowie historii miasta - nie tylko o pomnikach przyrody" emitowany w Magazynie Historycznym TV Wschód pod redakcją Grzegorza Welika. Widzowie mieli możliwość zapoznania się z drzewami - pomnikami przyrody rosnącymi w Parku Aleksandria i Stencla oraz na terenie miasta.

Po przerwie Pani Maria Obrębska zapoznała zebranych ze spuścizną Adeli Klein i Józefa Mikulskiego dwójki wybitnych nauczycieli prekursorów ochrony przyrody i krajoznawstwa w Siedlcach.

Na zakończenie sesji przyrodniczo-historycznej nasza regionalna poetka Pani Urszula Tom przedstawiła piękno przyrody nad Muchawką i historię terenów z okolic Piasków Zamiejskich.

Poszczególne wystąpienia przeplatane były autorskimi wierszami Pani Urszuli Tom związanymi z naturą.

Całej sesji towarzyszyły wydarzenia:
- „Rzeźbiarzy wielu..." - wystawa rzeźb Jerzego Wiesława Hęciaka
- Siedlce okiem przyrodnika i historyka - wystawa książek, artykułów i skanów zdjęć przygotowana przez pracowników biblioteki
- Dawne Siedlce - wystawa pocztówek i fotografii z kolekcji Pana Tomasza Nasiłowskiego

Autorzy zdjęć: Krzysztof Suchożebrski, Stanisław Trzpioła, podlasie24.pl