Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki - zajęcia edukacyjne dla uczniów SP 5, 6 i 7 oraz uczniów Gimnazjum nr 3 w Siedlcach - 09.05.2017 r.

W ramach obchodów XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach odbywa się szereg zajęć edukacyjnych dla uczniów.
9 maja to dzień poświęcony w szczególny sposób książce. Właśnie dzisiaj odbyły się zajęcia „Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki" skierowane do uczniów siedleckich szkół. Prowadziła je nasza koleżanka z filii z Sokołowa Podlaskiego Renata Jaroszewska pomysłodawczyni i główna realizatorka projektu.
Uczestnicy spotkania zobaczyli, że książka nie zawsze musi być wydana w sposób tradycyjny. Może przybrać różne formy np. przestrzenna tzw. pop-up book - „Bardzo głodna gąsienica", „Zamek", książka harmonijka - „Emigracja", z kieszonkami - „Nasze ulubione sporty", z szufladą - „Cesarstwo chińskie" itp. Inne ciekawe pozycje to książki graficzne np. „Oczy" Joanny Chmielewskiej czy „Przybysz" Shaun'a Tan'a, które w znacznym stopniu pobudzają wyobraźnię czytelnika.
Pomysłodawczyni projektu pokazała również pozycje dostępne dla osób niewidomych. Porównała wydanie wierszy Juliusza Słowackiego w tradycyjnej formie z wydaniem alfabetem Braille'a.
W strefie koloru można było zapoznać się z książką „Naciśnij mnie", a także publikacją „Czarna książka kolorów", w której niewidomy Tomek opowiada o kolorach chłopcu, który widzi.
Dodatkowo, na spotkaniu, poznaliśmy nazwisko wybitnej polskiej ilustratorki Joanny Concejo - współautorki książki-harmonijki "Książę w cukierni", mierzącej ok. 6 m długości.
Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się książki ze strefy koloru i 3D.
Zajęcia objęte projektem „Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki" miały pokazać, że książka powinna nie tylko uczyć kreatywności, ale również rozwijać wyobraźnię czytelnika już od najmłodszych lat. Zachęcić jednocześnie do odkrywania nowego oblicza książki.

W czterech spotkaniach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5, 6 i 7 oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Siedlcach. Blisko 120 osób.