Jak zacząć budować roboty? - warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 i 7 oraz Gimnazjum nr 1 i 5 w Siedlcach - 11.05.2017 r.

10 maja w ramach obchodów XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w naszej placówce odbyły się warsztaty Jak zacząć budować roboty? Prowadzili je studenci Koła Naukowego Robotyków z Politechniki Warszawskiej Mikołaj Marcinkiewicz i Mateusz Perciński. Zajęcia skierowane były do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

W pierwszej części spotkania prowadzący przedstawili prezentację, na której pokrótce omówili co to są roboty, gdzie się je wykorzystuje, z jakich stron najlepiej czerpać informacje w momencie rozpoczynania swojej przygody z ich budową. Przybliżyli także uczniom czym zajmują się członkowie Koła Naukowego Robotyków - jakie projekty realizują.
W drugiej części zajęć uczestnicy podzielili się na grupy. Studenci przedstawiali budowę oraz działanie przywiezionych robotów: Łazika Crawlera, robota balansującego Edek 2. Uczniowie sami sterowali robotami przy pomocy joystica czy telefonu komórkowego. Mogli również, w prosty sposób, zaprogramować robota Dobota, który samodzielnie wykonywał cykliczne czynności. Wszyscy uczestnicy zobaczyli jeden z najnowszych projektów członków KNR - robota Leona balansującego na piłce, na tych warsztatach na piłce do koszykówki.
Prowadzący przywieźli również robota jezdnego, który jest w fazie budowy - nie był podłączony do elektroniki. Uczestnicy warsztatów mogli zauważyć, że budowa i uruchomienie takiego projektu nie jest łatwe, a na pewno jest czasochłonne.

Spotkanie miało zachęcić uczniów do zainteresowania się naukami ścisłymi i pokazać im, jak wiedza zdobyta w szkole może być wykorzystywana w ciekawych projektach.

W czterech spotkaniach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 i 7, a także młodzież z Gimnazjum nr 1 i 5 ponad 120 osób.