Śmieci czy cenne odpady? - spotkanie edukacyjne - 30.01.2018 r.

   30 stycznia w naszej palcówce odbyło się seminarium Śmieci czy cenne odpady? - segregacja, kolekcjonerstwo, dobre decyzje producenta i konsumenta zorganizowane przy współpracy Polskiego Klubu Ekologicznego Koło „Podlasie" w Siedlcach. Było to kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia miłośników przyrody. Tym razem członkowie sieci chcieli podzielić się swoją wiedzą w szerszym gronie, dlatego też zaproszeni zostali na nie wszyscy zainteresowani nauczyciele wraz ze swoimi wychowankami.
  Spotkanie było podzielone na dwa bloki. Pierwsza część skierowana była do dzieci z przedszkola i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Aktorka siedleckiego Teatru ES Pani Urszula Gotowicka przypomniała opowieść o przygodach Duszka Śmieciuszka wprowadzając najmłodszych w zagadnienia ekologii. Dzieci miały też możliwość obejrzenia kukiełek i pacynek, które zostały wykonane z różnych odpadów.
Pani Barbara Mileszczyk prezes PKE Koło „Podlasie" poinformowała zebranych o akcjach organizowanych przez Koło oraz zajęciach edukacyjnych jakie prowadzone są w placówkach oświatowych.
W czasie spotkania uczestnicy mogli zwiedzić Sklep Marzeń Ekologa. Wszystkie ekologiczne produkty, jakie znajdowały się w sklepie były w szklanych pojemnikach. Odwiedzający sklep otrzymali zdrowe pieczywo, domowe ciasteczka, owoce i warzywa zapakowane w papierowe i szmaciane torebki.
  W bloku dla starszych  uczniów i dorosłych przedstawiono trzy prezentacje. Krótka historia śmieci z dydaktyczną pointą czyli kiedy na świecie pojawiły się śmieci to temat, który  omówił Pan Ryszard Kowalski - biolog, miłośnik przyrody. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć jak może wyglądać współczesna spalarnia odpadów mieszcząca się w centrum Wiednia.
Drugą prezentację Kolekcjoner - człowiek z pasją przedstawił Pan Tomasz Nasiłowski. Zebrani mogli obejrzeć jego kolekcje, a także dowiedzieć się co można zbierać rozwijając swoje pasje.
Kolejne wystąpienie Pana Pawła Wiśniocha Edukacja recyklingowa Fundacji RECAL dotyczyła sposobu odzyskiwania aluminium oraz szkolnych i przedszkolnych projektów edukacyjnych m.in. Piłki za puszki.
Na zakończenie Pani Ewa Maciejak nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach oraz koordynator Miasta Siedlce Żoliborskiego Stowarzyszenia Dom - Rodzina - Człowiek przedstawiła akcję „Nakrętka kręci się dalej". Omówiła korzyści jakie niesie osobom niepełnosprawnym ukierunkowana pomoc w postaci zbiórki plastikowych nakrętek.

Spotkaniu towarzyszyły:
- wystawa książek i filmów ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej,
- wystawa opakowań po słodyczach z okresu PRL z kolekcji Pana Tomasza Nasiłowskiego,
- wystawa dziwadeł z odpadów.

Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim 40 nauczycieli oraz 180 przedszkolaków (Miejskie Przedszkole nr 1, 3, 6, 22, 26, Przedszkole Żółty Latawiec) i 200 uczniów (Szkoła Podstawowa nr 1, 5, 9, 10, Katolicka Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa Żółty Latawiec).

Pomoc w wyposażeniu ekologicznego sklepu i dostarczenie towarów zapewnili:
- Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach
,
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach,

- Piekarnia Ratuszowa Radzikowscy
,
- Zakład Piekarniczo-Cukierniczy w Korczewie
,
- Pan Tomasz Nasiłowski
,
- Pani Danuta Dorosz,
- członkowie PKE Koło „Podlasie" w Siedlcach.