Warsztaty z książką - spotaknie dla bibliotekarzy i polonistów - 13.02.2018 r.

13 lutego w naszej placówce odbyło się seminarium Warsztaty z książką zorganizowane we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Siedlcach. Było to kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia dla bibliotekarzy szkolnych. Zaproszono również na nie nauczycieli języka polskiego.

Pierwszą prelegentką była Pani Wiesława Jędrzejczyk. Jest ona redaktorem naczelnym i założycielką Wydawnictwa Literatura. Od ponad 25 lat wydaje książki dla dzieci i młodzieży polskich autorów i ilustratorów. Książki Wydawnictwa otrzymały wiele nagród literackich: Edukacja XXI, Polskiej Sekcji IBBY, Żółtej Ciżemki oraz Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren, Leopolda Staffa. Ona sama jest laureatką Nagrody Biblioteki Śląskiej Amicus Librorum.
W swojej prezentacji „Wartości w literaturze dla dzieci" Pani Jędrzejczyk przedstawiła serie czytelnicze wydawnictwa. Te najbardziej charakterystyczne to: Wojny dorosłych-historie dzieci, A to historia! i Plus minus 16. Poruszają one takie wartości jak: sprawiedliwość, obowiązkowość, odpowiedzialność, uczciwość, tolerancja, przyjaźń, życzliwość, wdzięczność. Ochronę przyrody, szacunek do przyrody i zwierząt przedstawia seria To lubię!
Nauczyciele mieli także możliwość zapoznania się z najnowszymi lekturami szkolnymi.
Na zakończenie Pani Wiesława wspomniała o rozszerzeniu działalności Wydawnictwa Literatura poprzez powołanie Wydawnictwa Piętro Wyżej, które będzie wydawało książki dla młodzieży starszej i dorosłych.

Drugą prelegentką była nasza koleżanka z filii z Sokołowa Podlaskiego Renata Jaroszewska pomysłodawczyni i główna realizatorka projektu „Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki". Uczestnicy spotkania zobaczyli, że książka nie zawsze musi być wydana w sposób tradycyjny. Może przybrać różne formy np. przestrzenna tzw. pop-up book - „Bardzo głodna gąsienica", „Zamek", książka harmonijka - „Emigracja", z kieszonkami - „Nasze ulubione sporty", z szufladą - „Cesarstwo chińskie" itp. W strefie koloru można było zapoznać się z książką „Naciśnij mnie", a także publikacją „Czarna książka kolorów", w której niewidomy Tomek opowiada o kolorach chłopcu, który widzi. Najnowsza pozycja w strefie 3D to „Safari" Dana Kainena, Carola Kaufmanna.
Warsztaty objęte projektem „Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki" miały pokazać, że książka powinna nie tylko uczyć kreatywności, ale również rozwijać wyobraźnię czytelnika już od najmłodszych lat. Zachęcić jednocześnie do odkrywania nowego oblicza książki.

Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim 70 nauczycieli.

 

Prezentacja Pani Wiesławy Jędrzejczyk

Prosimy o potwierdzenie drogą mailową o pobraniu prezentacji - m.percinska@bpsiedlce.pl