Kurierek Nowości Nr 2 (219) - Emocje

Bardzo często szukamy odpowiedzi na pytania w stylu: jak radzić sobie z emocjami w konkretnych sytuacjach? Zdaje się, że szukając odpowiedzi na to pytanie chodzi nam naprawdę o to jak nie odczuwać nieprzyjemnych emocji? Jak czuć się tylko dobrze? A przecież nasze emocje nie są po to, żebyśmy czuli się ciągle dobrze. Jakie uczucia towarzyszą nam najczęściej w ciągu dnia? Czy czujemy radość, satysfakcję, czy może smutek i zniechęcenie? Zastanówmy się, jak duży wpływ ma to na nasze życie i zachowanie.

1. Bezenac Agnes. Księga wartości i dobrych obyczajów. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2019 (sygn. 121203)
     Księga wartości i dobrych obyczajów chce pomóc dzieciom stawać się mądrymi i odpowiedzialnymi ludźmi. Książka składa się z 42 krótkich opowiadań, których bohaterami są dzieci. Każda z historii poświęcona jest konkretnej postawie lub cesze charakteru, którą warto w sobie rozwijać - omówione w nich zostały takie pojęcia, jak cierpliwość, uprzejmość, odwaga, punktualność, kreatywność, samokontrola, tolerancja i wiele, wiele innych. Wszystkie historie opatrzone zostały przykuwającymi wzrok, pełnymi humoru ilustracjami, a towarzyszą im krótkie, celne wskazówki, inspirujące cytaty i ciekawe propozycje zabaw dla całej rodziny.
źródło opisu: https://www.empik.com/ksiega-wartosci-i-dobrych-obyczajow-bezenac-agnes-bezenac-salem,p1231862771,ksiazka-p


2.
Borucka Beata. Mądra babcia. - Warszawa : Wydawnictwo MB Press, 2019 (sygn. 121135)
     Jak być Babcią XXI wieku? Pełna humoru i satyry jedyna książka o Babciach i dla Babć. Świat się zmienia, przyspiesza kroku, babcie razem z nim. Tym współczesnym daleko już do stereotypu, który podpowiada siwe włosy, okulary, kapcie, fotel i dzierganie skarpetek na drutach. Jak być Babcią na miarę XXI wieku? Jak znaleźć wspólny język z wnukami epoki smartfonów? Jak uniknąć zgrzytów na linii babcia - rodzice? Mądra Babcia to wie i chętnie się tą wiedzą dzieli. Ta książka jest jak jej autorka - wesoła, sympatyczna, rodzinna, dowcipna, ciut szalona, a równocześnie głęboko mądra... czyli taka, jak powinna być każda babcia.
źródło opisu: https://www.empik.com/madra-babcia-borucka-beata,p1231004562,ksiazka-p


3.
Frederickson Jon. Kłamstwa, którymi żyjemy : jak zmierzyć się z prawdą, zaakceptować siebie i zmienić swoje życie.  - Poznań : W drodze, 2019 (sygn. 121012)
     Czy do gabinetu psychoterapeuty zaglądamy dlatego, że dojrzeliśmy do głębokiej zmiany, czy raczej pragniemy, by osoba postronna utwierdziła nas w kłamstwach, którymi karmimy się od lat? Znany amerykański terapeuta demaskuje kłamstwa, które rządzą nami i naszym życiem. Jest to zapis wielu sesji terapeutycznych - mechanizmy zakłamywania rzeczywistości ukazane na konkretnych przykładach, konfrontuje czytelników z prawdą o nich samych. Jest to idealna pozycja dla osób chcących lepiej poznać i zrozumieć siebie.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4843202/klamstwa-ktorymi-zyjemy-jak-zmierzyc-sie-z-prawda-zaakceptowac-siebie-i-zmienic-swoje-zycie


4.
Ibarrola Begoña. Bajki, które uczą, jak żyć wśród innych. - Warszawa : Finebooks - Grupa Wydawnicza Adamantan, 2019 (sygn. 120022)
     Wszyscy rodzice pragną, aby ich dzieci umiały żyć wśród innych. Tak się stanie, jeśli rodzice przekażą swym dzieciom właściwe wartości. Te wartości, takie jak umiejętność współpracy, odwaga, uprzejmość czy uczciwość, jeśli zostaną przez dziecko przyswojone, staną się częścią jego tożsamości i będą prowadzić je w dorosłym życiu. Bajki, które uczą, jak żyć wśród innych zamykają cykl trzech książek rozwijających inteligencję emocjonalną u dzieci. Uczą one, jak postępować w kontaktach z innymi: zarówno z przyjaciółmi, jak i z obcymi. Bajkom towarzyszą wskazówki dla rodziców oraz propozycje wspólnych rozmów, zajęć i zabaw.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4907835/bajki-ktore-ucza-jak-zyc-wsrod-innych


5.
Petitcollin Christel. Jak lepiej myśleć : dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych. - Łódź : Feeria Wydawnictwo, 2019 (sygn. 120542)
     Po lekturze książki Jak mniej myśleć zapewne wiesz już, że zaliczasz się do kręgu osób analizujących bez końca. Zdajesz też sobie sprawę, że nadwydajność mentalna jest twoim atutem, a fantastyczny umysł - narzędziem do samodoskonalenia. Tylko jak optymalnie wykorzystać to, co siedzi w twojej głowie? Nikt nie wie lepiej od ciebie, jak potężne jest to wyzwanie! Książka Jak lepiej myśleć, będąca rozwinięciem
i uzupełnieniem pierwszej części poradnika, pozwala wreszcie rozwiać dręczące cię wątpliwości.
źródło opisu: https://www.empik.com/jak-lepiej-myslec-dla-analizujacych-bez-konca-i-wysoko-wrazliwych-petitcollin-christel,p1232643818,ksiazka-p


6.
Soames Nicole. Postaw na swoim : praktyczne sposoby : jak wywierać wpływ na innych. - Warszawa : Zwierciadło, 2019 (sygn. 121152)
     Wszyscy oddziałujemy na siebie, chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy.  Poznaj techniki niezbędne do pogłębienia inteligencji emocjonalnej. Zrealizuj swój pomysł, sprzedaj potencjalnym inwestorom sposób na biznes, zdobądź klienta, przekonaj znajomych do swoich racji. Z książki dowiesz się: jak wykorzystać inteligencję emocjonalną, by rozwinąć pewność siebie, jak rozpoznać różne style komunikacji i wykorzystać je na co dzień, jak z empatią wsłuchać się w innych, czym jest storytelling i jaką siłę ze sobą niesie, w jaki sposób oddziaływać na ludzi przez telefon i email.
źródło opisu: https://www.empik.com/postaw-na-swoim-praktyczne-sposoby-jak-wywierac-wplyw-na-innych-soames-nicole,p1231222751,ksiazka-p


7.
Stążka-Gawrysiak Agnieszka. Self-reg : opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2019 (sygn. 12770)
     Naucz swoje dziecko, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach! Razem z przedszkolakami, Kubą i Leną, poznajcie proste sposoby na opanowanie się, gdy emocje biorą górę. Są to historie, które mogą się przytrafić każdemu przedszkolakowi (i rodzicowi!). Choć rzadko o tym myślimy, dzieci często odczuwają stres. Nowe sytuacje, presja czasu, nagromadzenie bodźców - to wszystko sprawia, że trudno im poradzić sobie z napięciem. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że zwykłe dyscyplinowanie uczy dziecko samokontroli, ukrywania swoich emocji i tłumienia potrzeb. Self-Reg to samoregulacja. Metoda, która pozwala opanować nadmierny stres i zlikwidować przyczynę złego samopoczucia, a nie tłumić samo zachowanie, które z niego wynika.
źródło opisu: https://www.empik.com/self-reg-opowiesci-dla-dzieci-o-tym-jak-dzialac-gdy-emocje-biora-gore-stazka-gawrysiak-agnieszka,p1224149432,ksiazka-p

 

Oprac. Jolanta Stempień

 

Powrót do 2020