Kurierek Nowości Nr 6 (223) - Książka na wakacje

Pragniemy Państwu przedstawić lektury na czas wakacyjny, aby odpocząć, zrelaksować się i być może po raz pierwszy od dłuższego czasu pobyć sam na sam z książką. Pierwsza pozycja jest skierowana do naszych dzieci, pozostałe zaś do czytelników dorosłych. Serdecznie zapraszamy i życzymy dobrej lektury podczas urlopu.

1. Brubaker Bradley Kimberly. Wojna, którą w końcu wygrałam.- Warszawa : Wydawnictwo Entliczek, 2019 (sygn. 121846)
Bestseller „New York Timesa"
Najlepsza Książka Roku według „Kirkus"
Najlepsza Książka Roku dla Dzieci według „Washington Post"

     Harda, odważna i jednocześnie pełna ofiarności Ada na długo zapada w pamięci. W drugiej części obsypanej nagrodami Wojny, która ocaliła mi życie zwycięsko mierzy się z wyzwaniami, które przynosi jej los.
Kiedy szpotawą stopę jedenastoletniej Ady udaje się w końcu zoperować, dziewczyna ostatecznie przekonuje się, że nie jest fizyczną i psychiczną kaleką, za jaką uważała ją matka. Wkrótce jednak dowiaduje się, że przestała także być córką. Kim zatem jest teraz?
Wokół nadal szaleje II wojna światowa. Ada, jej brat Jamie i Susan, opiekunka rodzeństwa, zamieszkują w wiejskiej posiadłości wraz z surową lady Thorton i jej córką Maggie. Życie w zatłoczonym domu rodzi napięcia. Jakby tego było mało, wprowadza się Ruth, tajemnicza dziewczyna z Niemiec. Czy Ruth może być szpiegiem?
Kontynuacja „Wojny, która ocaliła mi życie" ukazuje dalszą drogę Ady w poszukiwaniu swojego miejsca na świecie, przy okazji ucząc, że prawdziwa wolność to nie tylko możliwość wyboru, lecz także odwaga, by wybierać to, co słuszne.
„Ada (...) jest jedną z najbardziej niezapomnianych postaci współczesnej literatury dziecięcej".
źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/wojna-ktora-w-koncu-wygralam-kimberly-bradley-brubaker-p-1218315.html?q=wojna%2c+kt%f3r%b1+w+ko%f1cu+wygra%b3am&sgtype=prodonecol

2. Day Sylvia. Uśpiona namiętność. - Warszawa : Wydawnictwo Świat Książki, 2020 (sygn.121842)
     Uśpiona namiętność" to kolejny, gorący romans bestsellerowej autorki. Sylvia Day powraca, wciągając nas w elektryzujący i pełen wątpliwości związek dwójki bohaterów.
Miłość nie zawsze przychodzi do nas wtedy, kiedy na nią oczekujemy. Zazwyczaj zaskakuje nas w najmniej oczekiwanym momencie, na dodatek wywracając wszystko do góry nogami. "Uśpiona namiętność" to najnowszy romans amerykańskiej autorki bestsellerów, która ponownie czaruje czytelników.
Główna bohaterka od zawsze marzyła o tym, by pogodzić się z trudną przeszłością i nigdy więcej do niej nie wracać. Nic zatem dziwnego, że czuje się doskonale, kiedy jej się to wreszcie udaje Mieszka w miejscu, które kocha, otacza się sprawdzonymi i wiernymi przyjaciółmi, a przy tym wykonuje pracę godną pozazdroszczenia. Czy cokolwiek może pójść w jej życiu nie tak? W najmniej odpowiednim momencie na jej drodze pojawia się Garrett Frost. Bezczelny, silny i hardy, nie stosuje się do jakichkolwiek zasad i nie uznaje ograniczeń. Bywa niebezpieczny, ale jest przy tym tak szalenie kuszący! Kobieta nie może mu się oprzeć, mimo że doskonale wie, jaką cenę będzie musiała za to wszystko zapłacić. "Uśpiona namiętność" to romans zdecydowanie elektryzujący czytelników, w którym nie brakuje pikantnych scen i trudnych decyzji, jakie zmienią życie bohaterów raz na zawsze.
źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/uspiona-namietnosc-sylvia-day-p-1327873.html?q=u%b6piona+nami%eatno%b6%e6&sgtype=prodonecol

3. Harris Joanne. Czekolada. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2019 (sygn. 121670)
     Do małej mieściny na francuskiej prowincji, gdzie czas się zatrzymał, przyjeżdża tajemnicza młoda i piękna kobieta z córeczką. Mieszkańcy Lansquenet ze zdumieniem obserwują, jak Vianne z Anouk odnawiają starą piekarnię na rynku, by urządzić tam sklep z czekoladą. W dniu otwarcia właścicielka ofiarowuje zaglądającym do niej ciekawskim gatunek słodyczy, który każdy z nich lubi najbardziej, jak gdyby znała ich najskrytsze myśli i pragnienia. Czyżby ta dziwna kobieta była czarownicą? Dla wielu mieszkańców miasteczka przyjazd Vianne jest prawdziwym darem losu, ale są i tacy, którzy zrobią wszystko, by opuściła Lansquenet. Zbliża się Wielkanoc i Vianne zamierza urządzić dla dzieci "festiwal czekolady", lecz jej wrogowie za wszelką cenę chcą jej w tym przeszkodzić...
źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/czekolada-joanne-harris-p-1341015.html?q=czekolada&sgtype=prodonecol

4. Lloyd Amy. Niewinna żona. - Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2019 (sygn. 121814)
     Niewinna żona" to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który nie dąży do niczego innego poza stopniowym odkrywaniem prawdy, jakkolwiek mroczna ostatecznie by się nie okazała. Całość akcji skupia się na Dennisie Dansonie, który dwadzieścia lat wcześniej został skazany za okrutne morderstwo. Cała sprawa została opisana wnikliwie w głośnym filmie dokumentalnym, a to, co zobaczyli w nim internauci, doprowadziło do prawdziwego medialnego chaosu.Jest wiele osób, które usiłują dowiedzieć się prawdy na temat tego, co tak naprawdę wydarzyło się dwadzieścia lat temu, a także odpowiedzieć na pytanie, czy Dennis rzeczywiście jest winny. Mężczyzna ma wielu fanów, którzy chcą go bronić i uwolnić, ponieważ - jak wiele na to wskazuje - został niesłusznie oskarżony. Wśród zwolenników teorii o niewinności Dennisa znajduje się także Samantha, mająca obsesję na jego punkcie. Kobieta nawiązuje ze skazanym kontakt listowny, a wreszcie zauroczona rzuca wszystko, by trwać przy jego boku. Uprzejmy, czarujący mężczyzna nie wydaje jej się zdolny do potworności, o jakie go oskarżono. Samantha zostaje w końcu żoną Dansona, a następnie pomaga mu w odzyskaniu wolności. Wkrótce jasne staje się, że prawdziwy Dennis skrywa wiele tajemnic, które wywołają w kobiecie prawdziwy strach. Czy rzeczywiście ma się czego bać, skoro tak bardzo kocha swojego wybranka?
źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/niewinna-zona-lloyd-amy-p-1245679.html?q=niewinna+%bfona&sgtype=prodonecol

5. Paszyńska Maria. Dziewczęta wygnane. Owoc granatu. T. 1. - Poznań ; Wrocław : Publicat, cop., 2018 (sygn. 118201)
     Lato 1939 roku, Kresy. Elżbieta i Stefania, wchodzące w dorosłość bliźniaczki, spędzają beztroskie wakacje w dworku dziadków. Sielankową atmosferę przerywa warkot niemieckich samolotów. Wkrótce ze wschodu nadciąga kolejne zagrożenie: Armia Czerwona. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie. Dziewczęta nie przypuszczają nawet, co szykuje dla nich los i jaką cenę przyjdzie im zapłacić za każdy dzień życia. Pierwsza część trylogii "Owoc Granatu" to opowieść o miłości, rodzinie, wierności i odpowiedzialności, zawsze i pomimo wszystko. Oparta na faktach wstrząsająca historia wygnanych kobiet, których tułaczy szlak wiódł z Rzeczypospolitej przez Syberię aż na Bliski Wschód.
źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/owoc-granatu-tom-1-dziewczeta-wygnane-maria-paszynska-p-1051124.html,

6. Paszyńska Maria. Kraina snów. Owoc granatu. T. 2. - Poznań ; Wrocław : Publicat, cop., 2019 (sygn. 121385)
    
Kraina snów", druga część trylogii "Owoc Granatu". Oparta na faktach historia wygnanych dziewcząt: Elżbiety i Stefanii, których tułaczy szlak wiódł z Rzeczypospolitej przez Syberię aż po Iran. Tysiące Polek cudem uszło z syberyjskiego piekła. Podążając za Armią Andersa chore, wycieńczone i zrozpaczone docierają do Iranu. Nieznana kraina okazuje się rajem na ziemi. W oparach orientalnych przypraw, promieniach słońca i cieple perskiej gościnności próbują na nowo poskładać roztrzaskane wojną i zesłaniem serca. Czy Elżbiecie i Stefanii także uda się odnaleźć szczęście? Czy na perskiej ziemi odnajdą spokój? Czy demony przeszłości nie pozwolą o sobie zapomnieć?
Opowieść o potędze wierności, o miłości, która niszczy i buduje jednocześnie, o człowieczeństwie nie znającym podziałów religijnych czy narodowych, o drodze do szczęścia, nierzadko wiodącej po cierniach.
źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/owoc-granatu-tom-2-kraina-snow-maria-paszynska-p-1131706.html

7. Paszyńska Maria. Świat w płomieniach. Owoc granatu. T. 3. - Poznań ; Wrocław : Książnica, cop., 2019 (sygn. 121384)
     To niezwykła historia o Polkach, które z Syberii trafiają do Iranu.
Seria "Owoc granatu" została napisana przez Marię Paszyńską. "Świat w płomieniach" to trzecia odsłona tego cyklu. Jeśli chcesz poznać dalsze losy wygnanych dziewcząt, Elżbiety i Stefanii, to koniecznie sięgnij po tę książkę.
Bohaterki starają się ułożyć sobie życie. Stefania i Elżbieta to Polki, żyją u boku swoich mężów w pięknym, egzotycznym kraju. Wciąż nie mogą jednak zapomnieć o wydarzeniach z przeszłości. Do kobiet nadal wracają koszmary wojenne, których nie mogą wyrzucić z pamięci. Na dodatek w Iranie zaczyna dochodzić do zmian politycznych. Już niedługo kobiety znów zostają skazane na wygnanie. Zobacz, jak potoczą się ich losy.
źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/owoc-granatu-tom-3-swiat-w-plomieniach-maria-paszynska-p-1224698.html

8. Paszyńska Maria. Powroty. Owoc granatu. T. 4. - Poznań ; Wrocław : Publicat, cop., 2019 (sygn. 121383)
    Halszka decyduje się opuścić Iran. Zabiera córkę i w pośpiechu wyjeżdża z kraju, który w 1979 staje się państwem wyznaniowym, rządzonym przez Chomeiniego. Matka i córka przybywają do Paryża. Tam znajdują schronienie w skromnym mieszkaniu Stefanii i Jędrzeja Walickich. Towarzystwo siostry oraz szwagra sprawia, że Elżbieta nie czuje się dobrze. W końcu człowiek, którego niegdyś darzyła wielkim uczuciem teraz ją przeraża. Kobieta szuka pocieszenia w pracy naukowej. Głęboko wierzy w to, że już niedługo dołączy do nich Mehrdad. Tymczasem Stefania poświęca się opiece nad małą siostrzenicą. Między kobietą i dziewczynką rodzi się wspaniała więź. Niestety żadna z sióstr nie potrafi odnaleźć się w Paryżu. To miejsce nie jest ich domem. Kobiety coraz częściej zastanawiają się nad powrotem do Polski. Już wkrótce rozpoczynają się przygotowania do kolejnej podróży. Jaki los czeka na nie w peerelowskiej Warszawie? Czy to właśnie tam jest ich miejsce? Siostry chcą w końcu odnaleźć spokój i żyć w szczęściu.
źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/owoc-granatu-tom-4-powroty-maria-paszynska-p-1256636.html

 

Oprac.: Anna Mirońska

Powrót do 2020