Kurierek Nowości Nr 12 (229) - Propaganda

1. Bernays Edward L. Propaganda. - Wrocław : Wydawnictwo Wektory, 2020 (sygn. 122595)
     „Propaganda" to najgłośniejsza i najbardziej wpływowa praca, w której prostym językiem opisane są mechanizmy formowania świadomości mas. Demokratyczne społeczeństwo to, zdaniem Bernaysa, pierwotnie nieuformowana i mało rozgarnięta masa, pozbawiona trwałego spoiwa, której powinna przewodzić garstka inteligentnych nadzorców. Nadzorcy ci, korzystając z naukowych badań nad psychologią jednostki i psychologią tłumu, a także z rozmaitych metod indoktrynacji i manipulowania ludzkimi pragnieniami, powinni ustalać system wartości i główne cele społeczne, popychając ludzi w tę czy inną stronę. Pokazując ludziom pewne pomysły jako „naukowo udowodnione", „postępowe", „demokratyczne" czy „emancypacyjne", powinni sterować ich zachowaniem, osiągając własne cele.
źródło opisu: https://wydawnictwowektory.pl/pl/p/Propaganda-Edward-L.-Bernays/213

2. D'Amcona Matthew. Postprawda. - Warszawa : Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018 (sygn. 116789)
     Wietnam, afera Watergate, Iran-Contras, krętactwo Clintona... i w końcu kłamstwo zostało uznane za normę. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wszyscy kłamią. Sukces Trumpa i brexit to jednak nowe zjawiska. Witamy na pustyni postprawdy. Czy w czasach postprawdy istnieje tylko relatywizm i osobiste przekonanie, nie ma dziennikarskiej rzetelności, a „fake news"nie da się odróżnić od newsów?. Matthew d'Ancona w przystępnie napisanej książce wyjaśnia, co kryje się za najczęściej przywoływanym słowem roku.
     Dziennikarz piszący od kilku dekad dla najważniejszych brytyjskich tytułów prasowych przekonuje, że stawka w walce o prawdę jest zbyt wysoka, by można było przejść obojętnie. Bo tak naprawdę nikt z nas nie chce żyć w świecie postprawdy.
źródło opisu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/postprawda-458

3. Dąbała Jacek. Fenomeny i paradoksy. - Kraków : Universitas, cop. 2020 (sygn. 115014)
    Jacek Dąbała jest profesorem zwyczajnym, pisarzem, scenarzystą i byłym dziennikarzem radiowo-telewizyjnym. Kieruje Katedrą Warsztatu Medialnego i Aksjologii w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL. Jako ekspert stale komentuje i analizuje problematykę związaną z mediami, komunikowaniem, filmem i literaturą. Wykłada też na UKSW w Warszawie. Jako pisarz opublikował dziesięć powieści i jeden dramat. Jego książki naukowe ukazują się w Polsce i za granicą.
źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/medialne-fenomeny-i-paradoksy-6630000-e-book.htm

4. Deer Brian. Wojna o szczepionki : jak doktor Wakefield oszukał świat? - Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, cop. 2020 (sygn. 122665)
     Gdy w 1998 roku doktor Andrew Wakefield opublikował w czasopiśmie naukowym "The Lancet" artykuł o związku szczepionki przeciwko śwince, różyczce i odrze z występowaniem u dzieci autyzmu, świat zawrzał. W wielu krajach pojawiły się ruchy antyszczepionkowe, których zwolennicy odmawiali szczepienia dzieci. Tak narodziła się jedna z najgłośniejszych kontrowersji medycznych naszych czasów.
     Brian Deer, dziennikarz śledczy z "The Sunday Times", przeprowadził wnikliwe śledztwo. Udowodnił Wakefieldowi fałszowanie badań medycznych i działanie na szkodę pacjentów. Odkrył też, że guru antyszczepionkowców za napisanie artykułu otrzymał ponad czterysta tysięcy dolarów od ludzi, którzy domagali się odszkodowań od koncernów farmaceutycznych.
     "Wojna o szczepionki" to zapis tego czternastoletniego śledztwa. Niczym medyczny detektyw Deer wyciąga na światło dzienne manipulacje i wątpliwe powiązania Wakefielda, doktora bez pacjentów - ale za to z rzeszą zwolenników, którzy nadal widzą w nim bohatera, który podjął nierówną walkę z koncernami farmaceutycznymi. Po czyjej stronie jest prawda?
     Przełomowy reportaż demaskujący jedno z najgroźniejszych medycznych oszustw ostatnich lat!
źródło opisu: https://www.empik.com/wojna-o-szczepionki-jak-doktor-wakefield-oszukal-swiat-deer-brian,p1245270287,ksiazka-p

5. Phillips Tom. Prawda : krótka historia wciskania kitu. - Warszawa : Wydawnictwo Albatros, 2020 (sygn. 121311)
     Kłamanie, uciekanie się do wykrętów, korzystanie z półprawdy, czy po prostu wciskanie kitu - ludzkość zna wiele sposobów na to, by oszukiwać siebie nawzajem. Na domiar złego świat dezinformacji wspiera rozwój internetu. Jak możesz sobie poradzić w pętli kłamstw i kłamców? Sprawdź to w książce Toma Philipsa pod tytułem „Prawda. Krótka historia wciskania kitu".
     Tom Philips napisał bestsellerową książkę o tym, jak „spieprzyliśmy wszystko". Teraz odkrywa przed Tobą karty historii związane z najbardziej błyskotliwymi i zuchwałymi kłamstwami, jakie potrafiliśmy jako społeczeństwo światowe stworzyć. Dlaczego kłamiemy? Czy kłamstwo rzeczywiście zawsze wychodzi na jaw? O tym wszystkim dowiesz się ze szczególnego dzieła Toma Philipsa pod tytułem „Prawda. Krótka historia wciskania kitu".
     Brednie, ewidentne kłamstwa i fantazjowanie to formy wciskania owego kitu przez ludzi. Uciekają się do tego wszyscy, we wszystkich kategoriach wiekowych. Jednak w dzisiejszych czasach trudniej jest kłamać bezkarnie, o czym się przekonasz, czytając książkę Toma Philipsa, ponieważ każdą teorię można szybko zweryfikować w internecie.
źródło opisu: https://www.empik.com/prawda-krotka-historia-wciskania-kitu-phillips-tom,p1235962617,ksiazka-p

6. Przekonać, pozyskać, skłonić. Re-wizje : teoretyczne i praktyczne aspekty propagandy. Red. nauk. Marek Sokołowski. - Toruń : Wydawnictwo Adam marszałek, 2020 (sygn. 121829)
     Publikacja dotyczy teoretycznych i praktycznych aspektów propagandy, jednocześnie ukazuje, w jakim kierunku rozwijają się w ostatnich latach rozważania powiązane z procesem manipulacji politycznej oraz ewolucją działań propagandowych podejmowanych w sferze publicznej. Tematyka dotycząca zagadnień propagandy oraz manipulacji stosowanej dla osiągnięcia zamierzonych celów propagandowych oraz poszerzające się instrumentarium manipulacji stosowane w tym zakresie wskazuje, że zagadnienie to ma wymiar ewolucyjny, co zasługuje na wnikliwą analizę i badanie fenomenu tych zjawisk oraz refleksję nad tym, do czego prowadzą działania propagandowe podejmowane w reżimach demokratycznych u progu trzeciej dekady XXI wieku.
źródło opisu: https://marszalek.com.pl/sklep/pl/glowna/4528-przekonac-pozyskac-sklonic-re-wizje-teoretyczne-i-praktyczne-aspekty-propagandy.html


Oprac. Dorota Salamon

Powrót do 2020