Kurierek Nr 2 - Zdrowie

   Zdrowie jest nieodłącznym i ważnym elementem życia każdego człowieka. Wcześniej czy później, zdrowie jawi się jako problem, czy to w postaci doraźnych zaburzeń, chorób ostrych i przewlekłych, czy też w postaci niesprawności związanej z procesami starzenia. Dopiero utrata zdrowia i odczucie jego ubytków uświadamia nam, co znaczy „być zdrowym".

1. Angart Leo. Komputer a zdrowie : jak zapobiegać bólom pleców i stawów oraz ćwiczyć wzrokWarszawa : Klub dla Ciebie. Bauer Weltbild - Media, cop. 2008 (sygn. 93124)
   Szybki rozwój technologii komputerowej doprowadził do tego, że w wielu branżach praca bez komputera stała się wręcz niemożliwa. Z biegiem czasu poznano nie tylko zalety i korzyści komputera, lecz także jego wpływ na nasz organizm. Nie jesteśmy stworzeni do tego, aby dziesięć godzin dziennie siedzieć przy komputerze. Potrzebujemy ruchu, aby nasz organizm normalnie funkcjonował. Autor książki krótko i praktycznie wyjaśnia przyczyny bólów i objawy zwyrodnień. Przedstawia zasady ergonomii oraz proste ćwiczenia oczu i ciała, które pomagają zwalczać bóle, zapobiegać im oraz unikać napięcia fizycznego.

2. Hamm Michael. Żywność - naturalne lekarstwo : co nam szkodzi, a co pomaga? Kraków : Wydawnictwo Esprit, 2009 (sygn. 98317)
  
Wraz z czynnikami kulturowymi, społecznymi i zdrowotnymi, pożywienie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka i chorób serca wprowadzając do swojej diety określony produkt? Jakie zmiany wprowadzić do swojej diety, by pozbyć się dolegliwości? Jak jeść smacznie i zdrowo? Na wszystkie te pytania odpowiada autor książki. Znakomity niemiecki dietetyk pokazuje, jak dzięki zmianom wprowadzanym do codziennych posiłków możemy cieszyć się zdrowiem, poprawić sprawność fizyczną i zwiększyć odporność organizmu.

3. Malec Jarosław. Zdrowie mężczyzny w sieci : przewodnik internetowy. Warszawa : Wydawnictwa Fachowe CeDeWu, 2008 (sygn. 94725)
   Niniejszy przewodnik daje praktyczne rady jak poruszać się w wirtualnym świecie, na co zwrócić uwagę szukając informacji o tematyce medycznej. Poradnik przybliża nam w prosty sposób aspekty prywatności i bezpieczeństwa w sieci Internet. Książka zawiera kilkadziesiąt opisów serwisów traktujących o chorobach i dolegliwościach, serwisów edukacyjnych i informacyjnych, które można polecić każdemu mężczyźnie. W ostatniej części książki znajdziemy "Internetowy niezbędnik mężczyzny", normy laboratoryjne pacjenta - mężczyzny.

4. Ogińska-Bulik Nina, Juczyński Zygfryd. Osobowość, stres a zdrowie. Warszawa : Centrum Doradztwa i Informacji Difin, 2008 (sygn. 92973, 93419)
  
Publikacja nawiązuje do koncepcji pozytywnego ujęcia zdrowia. Autorzy przedstawiają bogaty dorobek z zakresu badań zależności między osobowością, stresem a zdrowiem. Wprowadzają wyraźne rozgraniczenie właściwości osobowości sprzyjających chorobom od tych, które promują zdrowie. Autorzy szeroko prezentują wyniki badań nad stresem, zwracając uwagę nie tylko na jego negatywne konsekwencje, lecz i na strategie radzenia sobie ze stresem, sprzyjające zdrowiu. Adresatem książki są różne grupy zawodowe: psychologowie, lekarze, pedagodzy, socjolodzy, pielęgniarki, specjaliści w zakresie edukacji i promocji zdrowia.

5. Sierakowska-Urbańska Grażyna i in. Zdrowie rodziny : praktyczny poradnik : profilaktyka, badania laboratoryjne, nagłe wypadki, apteczka domowa, ciąża i poród, diety lecznicze, choroby zakaźne, uzależnienia, czas dojrzewania. Poznań : Wydawnictwo Publicat, 2007 (sygn. 95004)
  
Powyższy poradnik to kompendium wiedzy na temat rodziny i zdrowia. W pierwszym rozdziale - stanowiącym rodzaj podręcznej encyklopedii zdrowia - znajdziemy informacje na temat zasad prawidłowego odżywiania z przykładami diet leczniczych, informacje o zaletach aktywności fizycznej i wypoczynku. Jest tu też katalog chorób z objawami i metodami leczenia, sposobami zapobiegania. W drugiej części rodzice znajdą cenne wskazówki, które ułatwią im opiekę i wychowanie dziecka przez wszystkie etapy rozwoju.

6. Tylka Jan. Zdrowie menedżera : styl życia a zdrowie i choroba. Warszawa : Centrum Doradztwa i Informacji Difin, 2008 (sygn. 94724)
  
Książka ma charakter poradnika. Celem jego jest ukazanie zagadnień stylu życia jednostki w ujęciu psychologicznym oraz jego związków ze zdrowiem i chorobą. Autor poradnika zwraca szczególną uwagę na problematykę tzw. czynników ryzyka choroby, mechanizmy działania stresu i jego związek ze stanem zdrowia. Pierwszym adresatem książki jest menedżer, coraz liczniejsza grupa społeczno-zawodowa.

7. Woronowicz Bohdan T. Na zdrowie!: jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu. Poznań : Harbor Point Media Rodzina ; Warszawa : Wydawnictwo Edukacyjne Parpamedia, cop. 2008 (sygn. 92817)
  
W powyższej publikacji autor stara się, w sposób przystępny, zawrzeć podstawową wiedzę na temat alkoholu, uzależnienia od alkoholu, i sposobów radzenia sobie z nim oraz na temat chorób i innych problemów, jakie są następstwem picia. Są w niej również wskazówki dla bliskich, którzy nie wiedzą jak pomóc alkoholikowi. Zawarte w książce treści adresowane są do osób, które cierpią i bardzo chciałyby, lecz nie wiedzą jak poradzić sobie z własnym problemem alkoholowym, do tych wszystkich, którzy w ramach swoich zawodowych obowiązków mają codzienny kontakt z tymi problemami (lekarze, terapeuci, psychologowie, księża, nauczyciele, policjanci).

8. Woś Halina, Staszewska-Kwak Anna. Żywienie dzieci. Warszawa : Wydawnictwo Lekarskie PZWL, cop. 2008 (sygn. 95007)
  
Autorki publikacji w przystępny sposób przedstawiają zagadnienia dotyczące odżywiania dzieci w różnych grupach wiekowych. Osobny rozdział poświęcono także żywieniu przyszłych matek. W poradniku omówione zostały ogólne zasady zdrowego żywienia i wartości odżywcze poszczególnych składników pokarmowych, a także kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych u najmłodszych. Omówiono również żywienie dzieci w różnych stanach chorobowych. W książce zamieszczono przykładowe przepisy kulinarne. Proponowany poradnik ma ułatwić młodym rodzicom oraz dorastającym dzieciom i młodzieży wybór takiego sposobu odżywiania się, który zapewni zdrowie oraz właściwą aktywność psychiczną i fizyczną.

                                                           

Oprac. Anna Korzeniewska

Powrót do 2010