Kurierek Nr 5 - Filmy edukacyjne o tematyce wychowawczej

   Biblioteka Pedagogiczna wzbogaciła swoje zbiory o kolejne filmy edukacyjne, które mogą być pomocne nauczycielom, wychowawcom, pedagogom, a także rodzicom w procesie dydaktyczno-wychowawczym. Wciąż szukamy nowych dróg dotarcia do młodzieży, próbujemy wskazać im właściwe drogi postępowania, przedstawić różne rozwiązania wielu problemów. Myślimy, że filmy te mogą Państwu pomóc w tych procesach. Zachęcamy wszystkich do korzystania z naszych zbiorów.

1. Eutanazja : (nie) godna śmierć. Scen. i reż. Renata Zając. Kraków : Wydawnictwo WAM - Studio Inigo, 2011 (ok. 25 min) (DVD 1888)
  
Film omawia ważny problem, który dziś przybiera niepokojące rozmiary. Jakie argumenty mają zwolennicy eutanazji i czy na pewno nie ma alternatywy dla ich racji? Czy rzeczywiście zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie ze sobą legalizacja niegodnej śmierci? Dlaczego eutanazja nie może być lekarstwem na cierpienie? Na te i szereg innych pytań odpowiadają w filmie lekarze, etycy, autorytety moralne, a także osoby z życia publicznego i młodzież.

2. Dopalacze. Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt-Kom, [2011?] (ok. 21 min) (DVD 1867)
  
Film przestrzega przed sięganiem po produkty zawierające substancje psychoaktywne, jakimi są dopalacze. Przedstawia historie młodych ludzi, którzy kierowani ciekawością, bądź chęcią przypodobania się towarzystwu spróbowali dopalaczy. Patrycja, Marcin, Tomek i Bartek opowiadają: jak szybko doświadczyli uzależniającej siły dopalaczy, jak łatwo zapomnieli o swoich celach w życiu i zaczęli staczać się na dno. Ich wypowiedzi powinny uświadomić innym: jak szybko dopalacze stają się nieodłącznym elementem życia, jak łatwo traci się nad tym kontrolę oraz czy warto ryzykować własne zdrowie i życie.

3. Zachowuj się... : savoir-vivre dla młodych. Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt-Kom, 2010 (36 min) (DVD 1777)
  
Próba przekazania uczniom, poczynając od szkoły podstawowej, poprzez gimnazjalistów po klasy licealne - podstawowych zasad właściwego zachowania na co dzień, w relacjach z najbliższym otoczeniem - rówieśnikami, rodziną i nauczycielami w miejscach publicznych - w teatrze, kinie, muzeum, jak też utrwalenia zasadniczych nawyków estetycznych, ogłady, wzajemnego poszanowania. W warstwie edukacyjnej akcent kładziony jest przykładowo na: uprzejmość, uśmiech, życzliwość, punktualność, dyskrecję, lojalność, grzeczność, szacunek, strój odpowiedni do sytuacji, higienę itp. w kontrapunkcie m.in. do chamstwa, lenistwa, bałaganiarstwa, egoizmu, agresji czy znieczulicy, należy bowiem pamiętać, że savoir-vivre jest konsekwencją etyki, zasad współżycia społecznego, a nie tylko zbiorem sztywnych reguł. 

4. Asertywność : szkoła podstawowa. Reż. Dariusz Regucki. Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt-Kom, cop. 2011 (6, 5, 5, 5 8 min) (DVD 1904-1908)
  
Pakiet 5 filmów edukacyjnych przeznaczonych dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Co to jest asertywność? Dzieci spotykają się w szkole, domu czy na ulicy z różnymi trudnymi sytuacjami. Często ulegają presji rówieśników i nie umieją powiedzieć NIE!, kiedy kolega namawia na palenie papierosów albo na wagary. Inny problem to wymuszanie, kradzież i kłamstwo. Filmy odpowiadają na to pytanie. Dodatkowym elementem filmów jest rozmowa ze znaną psycholog Iwoną Anną Wiśniewską, która w sposób bardzo przystępny odpowiada na pytania związane z tematem asertywności. Do każdego filmu dołączony jest szczegółowy konspekt do przeprowadzenia lekcji z wykorzystaniem filmu.

5. Dręczyciele. Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt-Kom, 2010 (ok. 18 min) (DVD 1735)
  
Co trzeci nauczyciel z powodu mobbingu i dręczenia przeżywa codziennie chwile zagrożenia połączone czasami z bezradnością. Opowiadają o tym bohaterowie, nauczyciele-wychowawcy, pedagog i dyrekcja z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Bytomia. Mówią o agresji słownej i czynnej jakiej sami doświadczyli w swojej pracy zawodowej.
  
Z filmu dowiemy się również skąd bierze się tyle negatywnych emocji wśród uczniów, co wywołuje te uczucia i jak sobie z nimi radzić. Grono pedagogiczne dzieli się wskazówkami, jakie sami stosują w pracy i co im pomaga w kontakcie z trudnymi uczniami.
  
Młody widz zobaczy i usłyszy opowieść tych, którzy zachowując się niewłaściwie - łamali prawo i ponoszą teraz tego konsekwencje.
  
Hanna Kubica - pedagog szkolny i mediator sądowy, w swojej części filmu przeznaczonej tylko dla nauczycieli, daje receptę na budowanie dobrych relacji z uczniami, ostrzega przed podejmowaniem niewłaściwych kroków, definiuje zagrożenia i ich źródła pochodzenia. Radzi jak unikać aktów agresji, coraz częściej pojawiających się w szkołach.

6. Na przekór. Reż. Magdalena Boniowska. Kraków : Wydawnictwo WAM - Studio Inigo, 2010 (ok. 17 min) (DVD 1714)
  
Film opowiada o Katarzynie Rogowiec - biegaczce narciarskiej, o jej codziennych zmaganiach z rzeczywistością, treningami i chęcią wyboru nowej drogi życiowej. To historia młodej kobiety, która, choć fizycznie okaleczona, jest pełna sił, energii i wiary we własne powodzenie. Ma za sobą rozliczne sukcesy sportowe na arenie międzynarodowej. Podczas paraolimpiady w Turynie zdobyła 2 złote medale, a w Vancouver wywalczyła medal brązowy w biegu narciarskim na 15 km technika klasyczną.

7. Wanda Półtawska - życie w obronie rodziny. Reż. Małgorzata Kulisiewicz. Kraków, Wydawnictwo WAM - Studio Inigo, [2010] (ok. 20 min) (DVD 1845)
  
Filmowy portret dr Wandy Półtawskiej, zaprzyjaźnionej od początku lat 50-tych z Karolem Wojtyłą, lekarki, pisarki, wykładowcy i działaczki społecznej. Niezwykła osoba, autorytet w poradnictwie życia małżeńskiego i rodzinnego, obrońca życia poczętego, ucząca w duchu nauki Jana Pawła II o odpowiedzialnej miłości. Nieustannie wspominanym bohaterem filmu staje się też polski papież i jego nauczanie o świętości życia, małżeństwa i rodziny oraz o miłości i odpowiedzialności.

 

Oprac. Małgorzata Percińska

Powrót do 2011