Kurierek Nr 6 - Wakacje

1. Wychowanie w edukacji specjalnej osób z lekką niepełnosprawnością intelektualną. Red. naukowy Katarzyna Ćwirynkało. Toruń : Wydaw. Edukacyjne Akapit, 2011 (sygn. 103388)
Redaktor książki pozyskała teksty wybitnych w kraju znawców reprezentujących znaczące w pedagogice ośrodki badań z zakresu pedagogiki specjalnej. Treści książki zostały ujęte w trzy części. Pierwsza z nich przynosi publikacje podejmujące zagadnienia ogólne łączące się z wychowaniem osób z niepełnosprawnością intelektualną. Część druga koncentruje się na tematyce wychowania tych osób w środowisku ich bytowania. Wśród analizowanych środowisk jest m.in. środowisko szkolne, rodzinne, internatu. Z kolei trudności wychowawcze stanowią przedmiot zainteresowania autorów tekstów zamieszczonych w ostatniej części. Zgromadzony i opracowany w niej materiał powinien zainteresować zarówno teoretyków, jak i osoby, które bezpośrednio zajmują się edukacją niepełnosprawnych intelektualnie.

2. Korzeniewska Ewa, Naprawa Renata, Tanajewska Alicja. Gotowi do startu. Program edukacji i wychowania dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanymGdańsk : Wydaw. Harmonia, 2010 (sygn. 101777, 103397)
Proponowany program zawiera zadania szkoły, cele rewalidacyjne i edukacyjne, wybór metod pracy oraz treści kształcenia opracowane w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Układ treści kształcenia i obszarów ma charakter spiralny. Do poszczególnych działów programu powraca się w każdym cyklu edukacji i rozszerza się zakres zakładanych osiągnięć, za każdym razem uwzględniając zasadę stopniowania trudności. Programy są skonstruowane tak, by korzystająca z nich osoba mogła dostosować je do indywidualnych możliwości wychowanków.

3. Kołakowski Artur, Pisula Agnieszka. Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna. Gdańsk : Gdańskie Wydaw. Psychologiczne GWP, 2011 (sygn. 103423)
Co zrobić, gdy dziecko na odmowę kupna zabawki reaguje wybuchem złości? Jak wydawać polecenia, by przyniosły pożądany skutek? W jaki sposób chwalić i nagradzać pozytywne zachowania? Jak postąpić ma nauczyciel, gdy uczniowie spóźniają się na lekcje, a na zajęciach zachowują się nieodpowiednio?
Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w niniejszej książce. Autorzy, mający bogate doświadczenie w pracy z dziećmi sprawiającymi problemy wychowawcze, przedstawiają proste, lecz skuteczne metody radzenia sobie z trudnymi i niepożądanymi zachowaniami. Omawiają najczęstsze błędy popełniane przez rodziców i nauczycieli oraz podpowiadają, jak się z nimi uporać.

4. Zalewski Mirosław. Wspomaganie rozwoju dziecka w środowisku rodzinnym : program rewalidacji indywidualnejWarszawa : Wydaw. Edukacyjne Akapit, 2011 (sygn. 103387)
Książka jest poradnikiem, który przystępnie, wyjaśnia rodzicom dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz nauczycielom przedszkoli, jak pracować, by wspomagać i korygować braki rozwojowe kilkulatków. Siłą tej książki jest to, że daje ona pewność i nadzieję, że działania terapeutyczne prowadzone w domu rodzinnym oraz przedszkolu przyczyniają się do wzbogacenia osobowości dziecka i polepszania jakości jego życia.

Lektura na wakacje

1. Karpowicz Ignacy. Balladyny i romanse. Kraków : Wydaw. Literackie, 2011 (sygn. 103442)
Starych, potężnych bogów wyparli trywialni, ale i bezwzględni bożkowie popkultury. Świat globalnej wioski nie daje poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Osamotnieni ludzie już dawno stracili nadzieję na odmianę losu, żyją z dnia na dzień, apatyczni i znudzeni... na domiar złego zaczyna brakować kawy. W niewyjaśnionych okolicznościach znikają też żelazka. Pewnego dnia bogowie postanawiają działać. Dużą grupą zstępują wśród ludzi. Czy Nike, Afrodycie, Jezusowi, Ozyrysowi, Lucyferowi i innym uda się przywrócić właściwe hierarchie? Czy ludzkość jeszcze raz uwierzy? I dlaczego bogowie, mając tak wiele możliwości, na miejsce swego „zniebozstąpienia" wybrali akurat „kraj w promocji", czyli Polskę?
Najnowsza powieść Ignacego Karpowicza, nominowanego do Nagrody Nike za Gesty, to świetnie skonstruowany, ironiczny traktat o współczesności. Zabawny i przerażający zarazem. Prowokacyjny i obrazoburczy. Jednym się spodoba. Drugim nie.

2. Kutz Kazimierz. Piąta strona świata. Kraków : Znak, 2010 (sygn. 103455)
Śląsk to miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Nie sposób zamknąć go w sztywne ramy ani opowiedzieć od początku do końca. Można tylko próbować odsłaniać po kawałku, zestawić z tysiąca zabawnych, tajemniczych i fascynujących ludzkich historii.
Kazimierz Kutz pisał swoją debiutancką powieść przez piętnaście lat. Wsłuchując się w lokalne anegdoty i małe rodzinne epopeje, stworzył wielopokoleniową barwną panoramę Śląska. Przedstawia ją we wspomnieniach człowieka próbującego rozwiązać rodzinną tajemnicę z przeszłości. Kutz, który Śląsk ma we krwi, to niezrównany opowiadacz. W serii śmiesznych i strasznych historii portretuje ludzi borykających się z losem, którzy walczą i emigrują, filozofują i biorą życie lekko. Słowem, szukają swojego miejsca na ziemi.

3. Oliver Harry. Czarne koty i Prima Aprilis. Skąd się wzięły przesądy w naszym życiu? Warszawa : Wydaw. Literackie, 2011 (sygn. 103359)
Ta książeczka to unikalna kolekcja niezliczonych przesądów, z którymi stykamy się na co dzień, i tych już zapomnianych. Wbrew pozorom nie jest to zbiór oczywistości - przytoczone przykłady bawią, zaskakują, skłaniają do namysłu, a niekiedy także szokują. Bo oto np. zwyczajem Celtów na odganianie złej pogody było wypuszczanie pierworodnego dziecka nago na deszcz i nakazywanie mu stawania na głowie. W XVII wieku z kolei uważano, że rany rąk można uzdrowić przez włożenie palca do kociego ucha... Uzupełnieniem opowiastek o przesądach i ich genezie są dowcipne rysunki Mike'a Mosedale'a.

4. Simon Francesca. Koszmarny Karolek : koszmarny komplecik 3 książeczki w 1.Kraków : Znak, 2010 (sygn. 103516)
Koszmarny Karolek to najbardziej niegrzeczne dziecko jakie można sobie wyobrazić. Psoci, dokucza młodszemu bratu i kolegom w klasie i oczywiście nie słucha rodziców.
Na wakacje - potrójna dawka Koszmarnego Karolka. Dzieci szkoląc swoje umiejętności czytania będą śmiać się do rozpuku.

5. Zafon Carlos Ruiz. Pałac Północy. Warszawa : Wydaw. Literackie Muza, 2011 (sygn. 103401)
Kalkuta, 1932. Ben, wychowanek sierocińca, skończył już 16 lat - podobnie jak jego przyjaciele, będzie musiał opuścić dom dziecka i się usamodzielnić. W dniu pożegnalnej imprezy poznaje swoją rówieśniczkę Sheere i zabiera ją do Pałacu Północy na spotkanie tajnego stowarzyszenia, które założył wraz z przyjaciółmi. Gdy dziewczyna opowiada im tragiczną historię swojej rodziny, członkowie stowarzyszenia postanawiają jej pomóc w odnalezieniu legendarnego domu, który pojawia się w opowieści. Nie wiedzą, że właśnie natrafili na trop jednej z najpotworniejszych tajemnic Kalkuty. Misja, która miała być niecodzienną przygodą, niebawem okazuje się śmiertelnie niebezpiecznym wyzwaniem.

 

Opracowała Hanna Krasuska Terka

Powrót do 2011