Kurierek nowości - Numer wakacyjny

   Zbliżają się wakacje okres wypoczynku, wyjazdów, kolonii obozów. Jeśli nie mamy pomysłu na wyjazd,  nie wiemy gdzie spędzić urlop, jaką wybrać trasę, zachęcam do odwiedzenia biblioteki  i wypożyczenia proponowanych książek.
   W Polsce nie brakuje ciekawych fascynujących miejsc, malowniczych zakątków, atrakcji przyrodniczych, osobliwości krajobrazu. Organizowane są wyjazdy wakacyjne dla dzieci, młodzieży. W tym numerze znajdzie się kilka pozycji dotyczących zorganizowanego wypoczynku. Zachęcam do sięgnięcia po nie i zapoznania się z nimi. Dostępne są w naszej bibliotece.

1. Ellison Sheila, Gray Judith. 365 niegłupich zabaw po szkole. Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2010 (sygn. 102467)
   Książka jest przeznaczona dla rodziców, nauczycieli, opiekunów kolonijnych oraz całej rodziny. Autorki podsuwają pomysły, podpowiadają, jak wykorzystać niespożytą energię dziecka, jak ją prawidłowo ukierunkować. Pomysły na zabawy ułożone w dwudziestu dziewięciu blokach tematycznych rozwijają umiejętności fizyczne, intelektualne, rozbudzają ciekawość świata i uczą troski o środowisko. Pozycja jest nieoceniona, pomocą dla wszystkich, a dla dzieci - źródło przygód i radości.

2. Jędrysiak Tadeusz. Wiejska turystyka kulturowa. Warszawa : Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2010 (sygn.100894)
   Turystyka odgrywa ważną rolę w rozwoju gospodarki i społeczeństwa, wywierając szczególny wpływ na ekonomiczną, społeczną i kulturalną sferę życia ludzkiego. Zachodzące zmiany zachowań turystycznych sprawiają, że rośnie znaczenie turystyki wiejskiej zarówno w Polsce, Europie, jak i na świecie. Turystyka wiejska nie jest jednak tożsama z agroturystyką, choć pojęcia te mocno się zazębiają. Turystyka kulturowa na obszarach wiejskich pozwala poznać dziedzictwo kulturowe danego regionu, przejawiające się m. in. w stylu budownictwa mieszkaniowego, zabytkach architektury, elementach twórczości ludowej, tradycjach kuchni regionalnej. Pielęgnowanie duchowej i materialnej kultury danego miejsca pozwala zachować jego odrębność regionalną, a to umożliwia tworzenie atrakcyjnych ofert. Turysta dzięki temu może poznać walory różnych regionów. Wiele informacji zawartych w książce  może być przydatne dla szerokiej grupy odbiorców, jest dla osób ciekawych dziedzictwa materialnego i kulturowego polskiej wsi.

3. Kokocińska Teresa. Z dala od drogi... : ponad 50 niezwykłych miejsc na wymarzony wypoczynek. Warszawa : Świat Książki - Bertelsmann Mediaublikat, 2008 (sygn. 92797)
   Przewodnik po Polsce, jakiego jeszcze nie było, opisuje wciąż mało znane, a niezwykle piękne i ciekawe miejsca, w których warto spędzić wolny czas wakacji, urlop lub chociaż weekend. Autorka prowadzi nas przez stare młyny i wiatraki, chaty i dawne szkoły, wskazuje kawałek Prowansji na  Mazurach, Filmowe Soplicowo i japoński ogród w Sudetach... Setki obiektów w opisach i fotografiach, z dokładnie wyszczególnimy atrakcjami każdego regionu i konkretnymi informacjami. Książka przydatna każdemu opiekunowi koloni, lub osobie, która pragnie poznać naszą Polskę oddaloną od drogi.

4. Lewandowski Wojciech, Szewczyk Robert. Zielona Polska. Warszawa : Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2010 (sygn. 101558)
   Polska jest znana w Europie ze swego przyrodniczego bogactwa przyciągającego każdego roku tysiące turystów pragnących zobaczyć malownicze doliny rzeczne, dzikie lasy, rozległe bagna czy wędrujące wydmy, a także rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Tę niezwykłą bioróżnorodność coraz bardziej dostrzegają i doceniają sami Polacy, decydując się na ekoturystykę, która pozwala poznawać środowisko naturalne, jednocześnie mu nie szkodząc.
Książka adresowana jest do osób szukających miejsc, które zachowały swój pierwotny charakter. Opisane jest 27 regionów, które zdaniem autorów są szczególnie warte odwiedzenia ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze i krajobrazowe. W niniejszej publikacji znajduje się również wiele praktycznych porad i informacji m. in. na temat noclegów, a także przepisy w zakresie  ochrony przyrody obowiązujące na danym obszarze. Można też znaleźć podstawy ekologicznego savoir-vivre'u-uczy jak obcować z przyrodą nie szkodząc jej.  

5. Ligęza Adam. Vademecum wychowawcy kolonijnego. Kraków : Wydawnictwo eSPe, 2010 (sygn. 101659)
   Poradnik jest zbiorem praktycznych rad i wskazówek zaczerpniętych z doświadczeń autora i wychowawców. Składa się z trzech części. Pierwsza - opisuje sposób organizacji i specyfikę życia na kolonii, przedstawia różne sytuacje i problemy, z jakimi wychowawca może się spotkać podczas pracy z dziećmi. Część druga to zbiór 35 atrakcyjnych zabaw integracyjnych, ruchowych, terenowych.

6. Nawara Henryk, Cooper Agata. Kolonie i obozy : zdrowe, radosne i bezpieczne. Wrocław : Wydawnictwo Akademia Wychowania Fizycznego, 2007 (sygn. 91625 ) 
   „Kolonie i obozy"  to opracowanie przeznaczone przede wszystkim dla osób po raz pierwszy podejmujących pracę w charakterze wychowawców kolonijnych, a także instruktorów i trenerów na zgrupowaniach dzieci i młodzieży.
   Autorzy korzystając ze swego wieloletniego doświadczenia-przedstawili w nim mnóstwo praktycznych rad i pomysłów na to, jak wakacyjne wyjazdy młodych uczynić bezpiecznymi, radosnymi, i zdrowymi. W książce tej omówiono najbardziej typowe sytuacje i okoliczności, w których może dojść do nieszczęśliwego zdarzenia, oraz sposoby udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Pomocne dla początkującego wychowawcy kolonijnego będą też zamieszczone w załącznikach wzory dokumentów niezbędnych w pracy i rozporządzenia w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży

7. Pasieczny Robert, Bajach Adam, Omilanowska Małgorzata. Atrakcje turystyczne Polski od A do Ż : 1303 hasła, ponad 550 aktualnych fotografii. Warszawa : Mulico Oficyna Wydawnicza, cop. 2008 (sygn. 95280)
   Książka odkrywa uroki naszego kraju. Autorzy przemierzyli Polskę wzdłuż i wszerz, by wybrać, a następnie opisać atrakcje turystyczne kraju. Polska jest pięknym krajem, pełnym wartościowych zabytków i uroczych zakątków.
   Doskonała pomoc dla podróżujących po Polsce, dla osób zajmujących się organizacją wyjazdów  i koloni. Jest obszerną encyklopedią turystyczną, posiada 416 stron, 1303 hasła, ponad 550 aktualnych fotografii. Sprawdzi się w planowaniu wyjazdu, przyda się też w podróży.

Oprac. Antoni Woźnica

Powrót do 2011