Kurierek Nr 7 – Lektury na wakacje

   Trwają wakacje, upragniony przez wszystkich czas relaksu i odpoczynku. Użytkowników biblioteki zachęcam, aby również w tym okresie nie zapominali o książce, a może, aby wtedy właśnie częściej sięgali po dobrą lekturę. Proponuję kilka z ostatnio zakupionych przez bibliotekę pozycji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie

1. Baccalario Pierdomenico. Ulysses Moore. Tom 1, Wrota czasuWarszawa : Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk, cop. 2009 (sygn. 98486)
  
Troje dzieci, Jason, Julia i Rick, rozkochanych w przygodzie. Willa Argo nad urwiskiem, wysoko nad morzem, z tajemniczymi pokojami. Ukryte za szafą drzwi, których nijak nie da się otworzyć. Drzwi mają cztery zamki, ale żaden z kluczy w domu do nich nie pasuje. To początek przygód opisanych w sadze fantastycznych opowieści dla dzieci i młodzieży.
Kolejne tomy:
2. Antykwariat ze starymi mapami (sygn. 98463)
3. Dom luster (sygn. 98728)
4. Wyspa Masek (sygn. 91396)
5. Kamienni strażnicy (sygn. 91371)
6. Pierwszy klucz (sygn. 91386)

2. Brzozowicz Grzegorz. Cejrowski : biografia. Poznań : Zysk i S-ka : Czarne i Czerwone, 2010 (sygn. 102032)
  
Wojciech Cejrowski. Biznesmen i autor bestsellerowych książek politycznych i podróżniczych, których łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego życia publicznego. A jednocześnie człowiek, który przez 20 lat wyjątkowo skutecznie chronił swoją prywatność przed wścibstwem prasy brukowej i dociekliwością poważnych dziennikarzy. Kim naprawdę jest Wojciech Cejrowski? I ilu ich jest?! Ta książka zawiera odpowiedź. [nota od autora]

3. Chiger Krystynz, Paisner Daniel. Dziewczynka w zielonym sweterku. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, cop. 2011 (sygn. 103360)
  
Prawdziwa historia Krystyny Chiger, w czasie wojny żydowskiej dziewczynki, której życie ocalił Leopold Socha, polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. To, co wydawało się okazją do zarobku, stało się jednak heroiczną walką o ludzkie życie... Tytułowa dziewczynka to ośmioletnia Krysia, która opowiada o pobycie w lwowskim getcie i codzienności ukrywania się w cuchnących kanałach. Jej historia jest pełna kontrastów, między przedwojennym, opływającym w luksusy życiem rodziny Chigerów, a miesiącami spędzonymi w ciemności, brudzie i wilgoci. Ta książka jest zadziwiającym i budzącym nadzieję dowodem na siłę ludzkiego charakteru.
Zielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu.

4. Geldermalsen van Marguerite. Żona Beduina[Warszawa] : Imprint, cop. 2006 (sygn. 103266)
  
Niezwykła historia Marguerite van Geldermalsen. W 1978 roku pochodząca z Nowej Zelandii pielęgniarka została żoną Muhammada, beduińskiego sprzedawcy pamiątek w legendarnej Petrze. Zamieszkała w liczącej dwa tysiące lat jaskini w skalnym zboczu i żyła jak Beduinka. Nauczyła się arabskiego, przeszła na islam, urodziła troje dzieci i poznała brytyjską królową.

5. Jodełka Joanna. Grzechotka. Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2011 (sygn. 103398)
  
Młoda, samotna kobieta budzi się półprzytomna, świat wokół niej zamazuje się. Zaczyna się koszmar: dziewczyna jest, a raczej była w zaawansowanej ciąży. Teraz dziecka nie ma. Niezwykłą sprawą zajmuje się sympatyczna psycholożka, policja prowadzi śledztwo. Pojawiają się nowe wątki w sprawie oraz kolejni bohaterowie: ginekolog alkoholik, poznańska dziennikarka, sutener oraz prawnik-szanowany obywatel. Losy tych ludzi splotą się niespodziewanie. Czy chodzi o dzieciobójstwo, uprowadzenie lub handel dziećmi? Czytelnicy otrzymują pewną podpowiedź, ale zakończenie powieści przyniesie zaskakujące rozwiązanie.

6. Kordel Magdalena. Uroczysko. Warszawa : Prószyński Media, 2010 (sygn. 103386)
  
Pełna humoru, ciepła opowieść o tym, jak malownicze miasteczko w Sudetach odmieniło życie pewnej warszawianki. Porzucona przez męża Maja, mama piętnastoletniej Marysi, właścicielka dwóch psów i kota, myśli, że limit przypisanych jej nieszczęść został już wyczerpany. Wkrótce przekonuje się, że to zaledwie początek. Nieszczęścia, jak to mają w zwyczaju, chodzą nie tylko parami, ale wręcz stadami. Paradoksalnie jednak to, co złe prowadzi do zmian na lepsze.

7. Kuźniar Melisa. Morfina.Gdynia : Novae Res - Wydawnictwo Innowacyjne, cop. 2011 (sygn. 103251)
  
Kiedy miłość staje się obsesją, macierzyństwo przekleństwem, a sztuka zapomnieniem. Historia, która staje się coraz bardziej rzeczywista, będąc coraz mniej realną. „Morfina" to zapis myśli płynących spod świadomości. Monolog wewnętrzny nastolatki, której przemyślenia na temat świata, otoczenia oraz najbliższych, a także siebie samej zapełniają kolejne karty utworu. Jest to relacja szczera i bezkompromisowa, ujawniająca dramat bohaterki i jej niezwykle pogmatwany stosunek do matki. To jedna z tych książek, które dzielą czytelników - albo się ją kocha, albo nienawidzi. 

8. Mortenson Greg, Relin David Oliver. Trzy filiżanki herbaty : opowieść o człowieku, który budując szkoły, dba o pokój na świecie. Katowice : Wydawnictwo Sonia Draga, 2010 (sygn. 101516)
  
W roku 1993 himalaista Greg Mortenson po nieudanej próbie zdobycia K2 zawędrował do biednej pakistańskiej wioski w górach Karakorum. Poruszony serdecznością miejscowych obiecał im, że wróci i zbuduje szkołę. Trzy filiżanki herbaty to opowieść o tej obietnicy i jej niezwykłych konsekwencjach. W ciągu następnych dziesięciu lat Mortenson zbudował bowiem nie jedną, lecz pięćdziesiąt pięć szkół, szczególną uwagę poświęcając edukacji dziewcząt w nieprzystępnym regionie, który zrodził talibów. Jego historia to fascynująca przygoda, a zarazem świadectwo ogromnego potencjału działań humanitarnych.

9. Picoult Jodi. Zagubiona przeszłość. Warszawa : Prószyński i S-ka, 2010 (sygn. 102317)
  
Delia Hopkins ma bajkowe życie. Pewnego dnia bezpieczny świat młodej kobiety zostaje zrujnowany przez nieoczekiwaną wiadomość. Co czuje człowiek, dowiedziawszy się, że nie jest tym, za kogo się uważał? Jak pogodzić się z faktem, że kochany człowiek ukrywał prawdziwą tożsamość, a jakaś obca osoba może rościć sobie prawo do silnych więzi? Dlaczego na pozór słuszne decyzje są często krzywdzące dla innych?

10. Sadler Michael. Anglik na wsi : życie w zapadłej dziurze we Francji. Bielsko-Biała : Pascal, 2011 (sygn. 103161)
  
Zabawna i inteligentna kontynuacja opowieści M. Sadlera o pobycie w Paryżu. Tym razem miłośnik wina, sera livarot i pięknych kobiet podejmuje nowe wyzwanie - pragnie zostać rolnikiem. Łatwo powiedzieć... Trzeba jeszcze wiedzieć, jak przy pomocy młota pneumatycznego hodować pory w twardej jak cement francuskiej ziemi. Jak przetrwać siedmiogodzinny lunch, po którym podawana jest jeszcze kolacja. Jak nie skompromitować się przy degustacji miejscowego wina. Jak nie dać się ustrzelić na polowaniu...
Autor rozbawia czytelnika i zmusza do pokochania francuskiej prowincji. Publikacja uznana przez francuską gazetę „Le Nouvel Observateur" za najśmieszniejszą książkę sezonu.

11. Zafon Carlos Ruiz. Książę Mgły. Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2010 (sygn. 102276)
  
W 1943 roku rodzina Carverów przeprowadza się do małej osady rybackiej na wybrzeżu Atlantyku. Zamieszkuje w domu niegdyś należącym do rodziny Fleishmanów, których dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy. Nocą w ogrodzie Max widzi posągi artystów cyrkowych. Dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, od którego dowiadują się różnych ciekawostek o miasteczku i o zatopionym pod koniec I wojny światowej statku. Poznają także dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya. To on opowie im o złym czarowniku, Księciu Mgły, który gotów jest spełnić każdą prośbę lub życzenie, ale w zamian żąda bardzo wiele. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się zatrważającą prawdą.

12. Valko Tanya. Arabska córkaWarszawa : Prószyński Media, 2011 (sygn. 103371)
Kontynuacja bestsellerowej powieści „Arabska żona".
  
Główna bohaterka, pół Polka, pół Libijka, po przymusowej rozłące z matką, mając zaledwie kilka lat, rozpoczyna tułaczkę po odległych zakątkach świata. Najpierw udaje się z libijską rodziną do Ghany, następnie powraca z babcią do Trypolisu, by po paru latach, uciekając przed despotycznym ojcem, wylądować w Jemenie. Tam, już jako nastolatka, znajduje szczęście, przyjaźń i miłość... Niestety, styka się również z terrorem i zwolennikami ortodoksyjnego islamu. Jej mąż za wszelką cenę chce oczyścić imię swojej rodziny z piętna terroryzmu. Życie głównej bohaterki i jej rodziny jest zagrożone. Czy młoda kobieta zazna w końcu spokoju i szczęścia? Czy uda jej się odnaleźć matkę?

13. Zuchniewicz Paweł. Papież z Polski - nasz święty : powieść biograficzna.Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2011 (sygn. 103402)
Kontynuacja bestsellerowej powieści o papieżu z Polski!
  
Choroba, początkowo ukryta, wypełnianie się przepowiedni fatimskiej zapowiadającej cierpienie biskupa Rzymu, a wreszcie, gdy cierpienie Papieża stawało się coraz bardziej widoczne, mnożące się spekulacje, czy nie powinien on ustąpić? Druga część pontyfikatu Jana Pawła II pełna była dramatycznych pytań, na które nie było łatwych odpowiedzi, i tajemnic, które poznajemy dopiero teraz. 

 

                                                                                                         
Opracowała: Agata Chodowiec

 

Powrót do 2011