Kurierek Nr 1 - "Dookoła świata"

1. Bobilewicz Wojciech. Trzy filiżanki Etiopii. Poznań : Sorus Wydawnictwo i Drukarnia Cyfrowa, 2009 (sygn. 98235)
   W książce tej dotykamy Etiopii widzianej oczami człowieka z Polski. Wątki historyczne ciekawie przeplatają się z osobistymi wrażeniami i emocjami ze spotkań z ludźmi o odmiennej kulturze i obyczajach oraz fascynacją wielowiekowymi zabytkami. Autor nigdy nie ukrywał sympatii do Etiopii i wdzięczni Mu jesteśmy, że podjął trud napisania relacji ze swego pobytu w tym kraju, przez co choć trochę przybliży czytelnikom jego piękno, religię i zwyczaje oraz starą kulturę i historię.

2. Kret Jarosław. Moje IndieWarszawa : Świat Książki, 2009 (sygn. 100389)
   Jak naprawdę wyglądają Indie? Czy to tylko bollywood, muzyka i piękne stroje czy coś więcej? Nie jest to typowy przewodnik dla turystów. Obok pięknego wizerunku jest bieda, slumsy, choroby czy podział kastowy i ciągłe walki o Kaszmir. Autor stara się pokazać ten kraj swoimi oczami. Czy się mu to udało? Każdy musi to sam ocenić. Miłym dodatkiem jest duża ilość zdjęć. Dzięki temu możemy nie tylko przeczytać o miejscach, które odwiedził Jarosław Kret, ale i je zobaczyć.

3. Mader Basia. Babcia w pustyni i w puszczy. Pelplin : Wydawnictwo Bernardinum, 2010 (sygn. 102246)
   W marcu 2002 babcia Basia rozpoczęła samotną wędrówkę z południa na północ kontynentu afrykańskiego. W ciągu trzynastu miesięcy odwiedziła dwadzieścia krajów. Ta podróż to pomysł na... emeryturę. Po drodze babcia pisała książkę. „Babcia w Afryce" , pierwsza część tej opowieści poprowadzi czytelnika z RPA do Malawi, natomiast „Babcia w pustyni i w puszczy" poprowadzi... dalej.
  
4. Olej-Kobus Anna. Namibia : 9000 km afrykańskiej przygody. Warszawa : Wydawnictwo G+J RBA, cop. 2011 (sygn. 103535)
   Od dawna marzyła o Afryce, zaś Namibia jako cel rodzinnej podróży wydawała się idealna. Z dwuletnim Stasiem i trzyipółletnim Michasiem przejechali 9000 kilometrów, konfrontując wyobrażenia z rzeczywistością i przekonując się (po raz kolejny!), że dzieci potrafią być wspaniałymi kompanami w podróży, choć ich postrzeganie świata bywa dla dorosłego zaskakujące (na farmie gepardów dzieci przestraszyły się... jamnika!).

5. Olszewski Wiesław. Mroczny kontynent Afryka. Poznań : Oficyna Wydawnicza G&P Gościański & Prętnicki, 2009 (sygn. 99768)
   Profesor Wiesław Olszewski badacz i podróżnik przemierzając Afrykę subsaharyjską, zarówno jej bezdroża jak i metropolie przybliża nam współczesny obraz tego kontynentu.
Autor stawia pytania i próbuje na nie odpowiedzieć:
- Czy Afryka straciła swoją baśniowość, swój czar ?
- Jaki jest prawdziwy smak i koloryt dzisiejszej czarnej Afryki ?
- Czy kontynent pozostanie zakałą świata, synonimem nędzy i głodu ?
Autor żywym reporterskim językiem przybliża różnorodne zwyczaje oraz tradycje, pozwalając zrozumieć mentalność narodów Afryki subsaharyjskiej.

6. Przybysz Monika i Michał. Goniąc marzenia, czyli podróż poślubna dookoła świata. Poznań : Zysk i S-ka, cop. 2010(sygn. 102938)
   "Poznaliśmy się na studiach. Nadszedł czas zaręczyn i przygotowań do ślubu. A w nas, razem i w każdym osobno, zaczęło dojrzewać wielkie marzenie. Wyjechać daleko i na długo... Setki godzin przegadaliśmy, zamartwiając się, co to będzie. Wiele pytań i zawsze mniej odpowiedzi. Wreszcie decyzja: pobieramy się i jedziemy w podróż dookoła świata! Marzenia są po to, żeby je realizować! Kupiliśmy porządne plecaki, spakowaliśmy się, zamknęliśmy za sobą drzwi mieszkania i wyjechaliśmy na rok. Pokonaliśmy dziesiątki tysięcy kilometrów, zobaczyliśmy wiele miejsc w Azji, Ameryce Południowej i Oceanii. Żeglowaliśmy jachtem po oceanie i wędrowaliśmy pieszo wysoko w górach. Poznaliśmy wiele osób, kultur, kolorów skóry i języków. To pierwsze 12 miesięcy naszego małżeństwa. Przeczytaj o tym i też ruszaj w świat."

7. Rutkowska Iga. W Kawagoe : antropolog wobec życia codziennego Japończyków. Warszawa : Wydawnictwo Trio : Biblioteka Fundacji im. Takashimy, 2006 (sygn. 88073)
    Książka napisana w interesującym stylu antropologicznego pamiętnika. Autorka opisuje dużą część japońskiego życia codziennego (stosunki rodzinne, pracę, upodobania) i odświętnego (różne ceremonie, zwłaszcza śluby) na podstawie własnych badań terenowych. Prowadziła je w trakcie długiego pobytu w Japonii. Nie tylko mieszkała u Japończyków, ale też pracowała z nimi, a także razem z nimi świętowała.

8. Wilki Mariusz. Tropami rena. Warszawa : Oficyna Literacka Noir Sur Blanc, 2007 (sygn. 92719)
   "Tropami rena" to drugi - po "Domu nad Oniego" - tom "Dziennika północnego", w którym Mariusz Wilk ukazuje świat Dalekiej Północy. Tym razem stara się poznać życie, obyczaje, pochodzenie tajemniczego ludu Saamów (zwanego Lapończykami).
Saamowie zamieszkują głównie Norwegię, a także Szwecję i Finlandię. W Rosji żyje ich zaledwie garstka. Tradycyjni przedstawiciele tego ludu trudnią się rybołówstwem, myślistwem, rękodziełem, czasem uprawą roli, ale przede wszystkim hodowlą renów. Aby ich bliżej poznać, autor zamieszkał wśród nich w Łowozierze na Półwyspie Kolskim.
         
9.Wojciechowska MMartyna. Etiopia - ale czat! Warszawa : Wydawnictwo G+J RBA, cop. 2009 (sygn. 10001)
   Jeżeli, nie umiecie odpowiedzieć na to pytanie, co to jest misłak, yndżera i tedż, powinniście koniecznie przeczytać subiektywny przewodnik po Etiopii Martyny Wojciechowskiej, która zwiedziła niemal całą kulę ziemską i dziś przedstawia czytelnikom pierwszą książkę z podróżniczej serii dokumentującej jej przygody. Ze wszystkich, 61 krajów, do których dotarła to właśnie Etiopia zrobiła na niej największe wrażenie. Nowe dzieło Martyny Wojciechowskiej to wartka i dowcipna relacja z jej licznych perypetii, przeplatana wieloma praktycznymi informacjami i spostrzeżeniami na temat realiów tego afrykańskiego kraju, życia jego mieszkańców i bogatej historii. Począwszy od komicznych opisów nieustannych spotkań z "etiopską władzą", po mrożące krew w żyłach wizyty w wioskach dzikich plemion. Przeczytaj koniecznie


                                                                                                             >

Oprac. Dorota Salamon

Powrót do 2012