Kurierek Nr 5 - Rodzina

„Punktem wyjścia nie mogą być dla nas te trudności,
które dziecko stwarza, lecz te , które dziecko ma."
Herman Nohl

 

  Rodzina jest środowiskiem najbardziej znanym i najbliższym dziecku. To właśnie w niej tak naprawdę są zaspakajane (a przynajmniej powinny być) podstawowe jego potrzeby - bezpieczeństwa i akceptacji.
  
Zgodnie z teorią systemową, rodzina traktowana jest jako całość, a nie suma części. Całościowe traktowanie rodziny, uwzględnia badanie relacji między członkami, czyli interakcji między małżonkami, rodzeństwem, rodzicami a dziećmi oraz obserwacje całej rodziny w różnych sytuacjach życiowych. Struktura rodziny wyznacza wzajemne oczekiwania członków rodziny oraz warunkuje sposób, w jaki wchodzą oni w interakcje.

1. Bronson Po, Merryman Ashley. Rewolucja  w wychowaniu. Warszawa : Świat Książki, 2011 (sygn. 104445)
   Wychowywanie dzieci właśnie się zmienia! Ta książka daje nową, rewolucyjną perspektywę spojrzenia na dzieciństwo, która obala konwencjonalną wiedzę. W przeciwieństwie do poradnika dla rodziców "Rewolucja w wychowaniu" dociera do samego sedna tego, jak dorastamy, uczymy się i żyjemy. Odpowiada na wiele pytań, między innymi: Czy chwalić dzieci? Dlaczego dzieci są agresywne i okrutne? Dlaczego dzieci powinny długo spać? Dlaczego nastolatki się buntują? Dlaczego dzieci kłamią?

2. Crary Elisabeth. Od kłótni do współpracy : praktyczny poradnik rozwiązywania dziecięcych problemów i sytuacji konfliktowych. Warszawa : Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, cop. 2011 (sygn. 104374)
  
Elizabeth Crary pokazuje nam, jak uczyć dzieci rozwiązywania konfliktów. Wyjaśnia przyczyny kłótni dziecięcych i daje wskazówki, jak ich unikać. Przedstawia krok po kroku metodę, dzięki której dzieci mogą nauczyć się negocjowania. Proponuje ćwiczenia, które uczą, jak radzić sobie z różnymi problemami. Pokazuje sposoby motywowania dzieci do poszukiwania rozwiązań konfliktów. W książce, czytelnik znajdzie dokładny opis metod, których dziecko może użyć do rozwiązania konfliktu społecznego. Metody te są dostosowane nie tylko do rodzaju rozwiązywanego problemu, ale i do wieku dziecka. Opisane są w prosty, przystępny sposób, a opisy ilustrowane są przykładami. Użycie zaproponowanej tu metody poprawi relacje między dziećmi oraz miedzy dorosłymi a dziećmi i przyczyni się do konstruktywnego wykorzystania konfliktów.

3. Frąckowiak Marzena. Gdy rodzic staje się roszczeniowy : poradnik dla nauczycieli. Poznań : Wydawnictwo eMPI2 Mariana Pietraszewskiego, 2011 (sygn. 103057)
  
Publikacja skierowana jest do dyrektorów szkół i przedsygn. szkoli, nauczycieli, pedagogów oraz psychologów szkolnych, którym pomocne mogą okazać się techniki oraz metody skutecznej
i przyjaznej komunikacji z rodzicem, wskazówki skutecznego przyjmowania i wyrażania krytyki, techniki wywierania wpływu, obrony przed manipulacją. Książka zawiera wyczerpujące odpowiedzi na pytania nauczycieli z zajęć warsztatowych autorki. Poradnik został napisany w sposób praktyczny, aby w konkretnej sytuacji każdy mógł po niego sięgnąć i znaleźć kilka możliwości rozwiązania trudnej sprawy.

4. Holtkamo Jurgen. Co ogłupia nasze dzieci? : nowe media jako wyzwanie dla rodzicówKraków : Wydawnictwo Salwator, cop. 2011 (sygn. 103094)
  
Najtroskliwsi rodzice i wychowawcy nie zdołają powstrzymać dzieci przed kontaktem z mediami. Telewizor, komputer, Internet czy telefon komórkowy towarzyszą młodym na co dzień. Podstawowym problemem jest dzisiaj nauczenie dzieci właściwego używania nowoczesnych mediów.
W książce "Co ogłupia nasze dzieci" poruszane są m.in. problemy: Internet placem zabaw, Second Life - drugie życie mojego dziecka, cybermobbing, pornografia w Internecie, moje dziecko pisze blog, wirtualni przyjaciele, telefon komórkowy - towar pierwszej potrzeby, portale społecznościowe - współczesne targowisko próżności? uzależnienie od gier komputerowych, na zakupy do WWW.

5. Joyeux Henri. Szkoła życia i miłości : dzieci i młodzież pytają, rodzice odpowiadają : cztery rozmowy o ekologii seksualnej. Lublin : Wydawnictwo Gaudium, 2011 (sygn. 103368)
   Szkoła życia i miłości to książka na temat rozwoju seksualności i uświadamiania w tej dziedzinie. Stanowi ona zapis rozmów rodziców z małymi dziećmi oraz zapis rozmów autora z młodzieżą w różnym wieku. Oprócz tego zawiera komentarze do tychże rozmów oraz sugestie skierowane do rodziców lub do młodego odbiorcy. Jest z wielu względów wyjątkową pozycją. Jest wprawdzie skierowana w podtytule do rodziców, ale bezpośrednim jej odbiorcą może być zarówno kilkuletnie dziecko, jak i nastolatek. Dorośli mogą skorzystać z książki traktując ją jako pomysł, przewodnik do rozmów z dzieckiem, jako źródło uzupełnienia własnej wiedzy. Mogą też przeczytać stosowne fragmenty maluchowi lub podsunąć lekturę nastolatkowi. Jest to ważne wówczas, gdy rodzice mają trudności z podjęciem tematów związanych z seksualnością.

6. Juul Jesper. Twoja kompetentna rodzina : nowe drogi wychowania. Podkowa Leśna : Wydawnictwo MiND Dariusz Syska, cop. 2011 (sygn. 104572)
  
Rodzina to miejsce, w którym wszyscy powinni czuć się dobrze. Niestety, to również miejsce, gdzie rodzą się konflikty
i ścierają różne interesy. Jesper Juul, doświadczony pedagog i terapeuta rodzinny, dzieli się refleksjami na temat najczęstszych problemów rodziców i dzieci: agresji, niewłaściwej komunikacji, konfliktów przy stole, zachwiania życzliwych relacji, braku właściwego przywództwa dorosłych.

7. Mehringer Andreas. Jak wychowywać trudne dzieci. Kraków : Wydawnictwo WAM, 2010 (sygn. 102479)
  
Doktor Andreas Mehringer (1911-2004) - przez wiele lat dyrektor jednego z domów dziecka w Monachium - dzieli się z czytelnikami swym długoletnim doświadczeniem, podaje i w przystępny sposób omawia 7 reguł, które powinny być brane pod uwagę w pracy z dziećmi wymagającymi szczególnej troski: traktuj dziecko poważnie, zaakceptuj je takie, jakie jest, pomóż mu się odnaleźć w grupie, przekonaj je, że potrafi wykonać coś, co jest przydatne, zaangażuj je w pracę o charakterze twórczym.

8. Zattoni Maria Teresa. Rady praktyczne dla rodziców i wychowawców. Kraków : Wydawnictwo OO. Franciszkanów Bratni Zew, cop. 2010 (sygn. 101164)
  
Książka jest przeznaczona dla wychowawców i rodziców wychowujących nastolatków. Pomaga zrozumieć zjawisko młodzieńczego buntu naszych dzieci. Powinna być również obowiązkową lekturą dla tych, których dzieci jeszcze nie osiągnęły „wieku buntu", ponieważ do tego trzeba się przygotować kiedy jest jeszcze czas.
Książka opisuje relacje rodzinne gdy nastolatki buntują się przeciwko wszystkim i wszystkiemu oraz radzi bardzo mądrze jak rozwiązywać takie problemy w oparciu o praktyczne przykłady.

 

Oprac. Jolanta Stempień

Powrót do 2012