Kurierek Nr 6 - Filmy edukacyjne

   Biblioteka Pedagogiczna wzbogaciła swoje zbiory o kolejne filmy edukacyjne, które mogą być pomocne nauczycielom, wychowawcom, pedagogom, a także rodzicom w procesie dydaktyczno-wychowawczym.
Filmy mogą być wykorzystane na różnych poziomach kształcenia.
Zachęcamy wszystkich do korzystania z naszych zbiorów.

1. Kibice : jasna strona trybun. Scen. i reż. Tomasz Mucha. Kraków : Wydawnictwo WAM - Studio Inigo, 2012 (16 min) (DVD 2160) 
   O kibicach piłki nożnej powiedziano już w mediach dużo złego. Z tego powodu zaciera się różnica między kibicem a przestępcą, dopingiem a bójką, zabawą a bandytyzmem. Jednak kibice zjednoczeni wspólnymi brawami mogą stanowić potężną siłę budującą. W czasach kiedy piłkarze stają się głównie najemnikami, sympatycy klubu piłkarskiego często tworzą wokół niego pozytywną wspólnotę. I właśnie o takich fanach jest ten film.

2. Asertywność. Reż. Dariusz Regucki. Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt-Kom, cop. 2011 (6, 6, 6, 8, 7 min) (DVD 2178-2182)
   Co to jest asertywność? Gimnazjaliści, ale także młodzież starsza bardzo często spotyka się z różnymi formami przemocy, nacisków. Niejeden młody człowiek stoi przed wyborem...a może dopalacz to nic złego? Przecież wezmę tylko jeden raz, mam egzamin, albo żebym był odważniejszy. Albo inny temat - seksualność. Skąd czerpać siłę, jak to zrobić, żeby z odwagą powiedzieć... ja się nie zgadzam, mam swoje zasady i swoje zdanie...? Pakiet pięciu filmów jest odpowiedzią na to pytanie!!!

3. Kolekcjonerzy mocnych wrażeń : moda na dopalacze. Scen. i reż. Renata Zając. Kraków : Wydawnictwo WAM - Studio Inigo, 2011 (18 min) (DVD 2008)
   Film porusza nagłośniony od dłuższego czasu w mediach problem sięgania przez młodych ludzi po środki określane potocznie mianem dopalaczy. Co tak naprawdę kryje się pod postacią niewinnie wyglądających pigułek i ziół? Czy fakt, że do niedawna można je było bez problemu kupić w wyspecjalizowanych sklepach, uśpił czujność rodziców i osób, które po nie sięgają? Czy dopalacze są równie groźne dla organizmu jak narkotyki? Na te i szereg innych ważnych pytań odpowiadają w filmie lekarze, psycholog, a także specjalista z zakresu medycyny sądowej. Dowiemy się, co tak naprawdę kryją w sobie magiczne pigułki, czy susz roślinny zawiera toksyczne środki o charakterze psychodelicznym, wreszcie, z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się osoby sięgające po dopalacze.

4. Wytwórnia Filmów Vivere przygotowała kilkunastominutowe filmy edukacyjne skierowane do przedszkolaków (cykl Mądry przedszkolak) i dzieci szkół podstawowych.
Filmy omawiają zagadnienia związane z przykładowymi zawodami, produkcją np. sera, chleba, bombek i pokazują, jak przygotowywać się do świąt.
Tytuły filmów:
1. Gdzie znikają śmieci (13 min) (DVD 2105)
2. Palmy, pisanki i wielkanocne baranki (16 min) (DVD 2103)
3. Jak powstaje żółty serek (10 min) (DVD 2101)
4. Od ziarenka do bochenka (11 min) (DVD 2095)
5. Dzielny strażak (4-6 lat) (14 min) (DVD 2096)
6. Strażak (dla klas 0-3) (15 min) (DVD 2097)
7. Górnik (13 min) (DVD 2099)
8. Mechanik lekarz aut (15 min) (DVD 2102)
9. Magiczny świat bombek choinkowych (15 min) (DVD 2098)
10. Wigilijny stół (13 min) (DVD 2100)

5. Wędrując ku dorosłości : cykl 6 filmów "Wychowanie do życia w rodzinie" dla klas I-III liceum, technikum i szkół zawodowych. Scen. Teresa Król, Krystyna Maśnik. Kraków : Wydawnictwo Rubikon, cop. 2010 (52, 88 min) (DVD 1778)
   Do ostatniego etapu kształcenia wychowania prorodzinnego zostały wybrane zagadnienia najpoważniejsze i najbliższe dorosłości. Dotyczą one wyboru przyszłego współmałżonka, miłości - tej na całe życie, właściwej komunikacji w małżeństwie i rodzinie, planowania rodziny i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Wobec narastającej liczby rodzin dysfunkcyjnych wiele miejsca poświęcono problemom wychowawczym, właściwej opieki nad dzieckiem, niezbędnej roli ojca w rodzinie i tzw. witaminy M.

6. Myślałem, że to przyjaciel. Reż. Dagmara Sołdek ; scen. Małgorzata Imielska wg pomysłu Agnieszki Strugacz. Nadrzyn : Lissner Studio, 2011 (ok. 25 min) (DVD 2165)
   Film przeznaczony dla młodzieży szkolnej - gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne.
Tematyka filmu: Czy powinniśmy o swoich intymnych sprawach rozmawiać z osobami poznanymi przez Internet.
Współwydana z książką: Wychowanie seksualne / red. Dagmara Sołdek.

7. Patriotyzm : czy to trudne. Scen. i reż. Jakub Nowicki. Kraków : Wydawnictwo WAM - Studio Inigo, 2011 (17 min) (DVD 2009)
   Film ukazujący miłość do ojczyzny na przykładzie rodziny Rostworowskich. Poznajemy historie przodków zaangażowanych w walkę o wolność Polski jak i Polaków, którzy tę wolność twórczo wykorzystują, kształtując współczesne oblicze kraju nad Wisłą. Materiał uzupełniają wywiady z młodzieżą starającą się rozstrzygnąć, czy patriotyzm to "jednostronny fanatyzm", czy też "umiłowanie ojczyzny i praca dla niej".

8. Ćwiczenia usprawniające kręgosłup. Stanisław Szabuniewicz, Aleksandra Orlikowska, Wiesław Niesłuchowski. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia Universitas, cop. 2012 (48 min) (DVD 2149)
   Film obejmuje dwa zestawy ćwiczeń. Pierwszy to ćwiczenia dynamiczne zwiększające ruchomość kręgosłupa (39 min). Poprawiają one także wygląd sylwetki, ogólną sprawność oraz pewność siebie. Stanowią nie tylko łagodny trening fizyczny dla ciała, ale i relaksację dla umysłu. Są tak dobrane, aby nie przeciążały nadmiernie kręgosłupa. Drugi zestaw to ćwiczenia izometryczne poprawiające stabilizację kręgosłupa (6 min).

 

Opracowała Małgorzata Percińska

Powrót do 2012