Kurierek Nr 7 - Literatura piękna

   Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach w swoich zbiorach posiada oprócz literatury fachowej również piękną. Zachęcam do lektury książek autorstwa Manueli Gretkowskiej. Prozaiczka, urodziła się w 1964 roku w Łodzi. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w roku 1988 wyjechała z Polski i studiowała antropologię średniowiecza w École de Hautes Études Sociales w Paryżu. Jej książki znajdują się na listach bestsellerów i są szeroko komentowane, budząc gorące emocje. Jej proza, która bywa określana jako postmodernistyczna, feministyczna, metafizyczna, ale także skandalizująca, znalazła sobie szerokie i bardzo zróżnicowane grono czytelników.

1. Gretkowska Manuela. Agent. Warszawa : Świat Książki - Weltbild Polska, 2012 (sygn. 105100)
  
Trzymająca w napięciu, doskonale, wręcz filmowo opowiedziana historia zaskakującego trójkąta miłosnego między Izraelem a Polską. Wciągająca, na przemian zabawna i wzruszająca fabuła z przejmującym finałem to jak zawsze u Gretkowskiej pretekst do mówienia o ważnych, niełatwych sprawach zamiatanych pod dywan poprawności. „Agent" to poruszająca powieść o sile uczuć, ukrytych pragnieniach, kłamstwie z miłości i jej braku, ze wszystkimi dramatycznymi konsekwencjami.

2. Gretkowska Manuela. Europejka. Warszawa : W.A.B, 2004 (sygn. 77178) 
  
Niecodzienny dziennik zakochanej, nowoczesnej matki Polki. Osoby publicznej, a zarazem skrajnie prywatnej, która wraca po kilku latach z Europy do Polski, w momencie gdy Polska wraca do Europy. Autorka prowadzi życie outsiderki na podwarszawskiej wsi, skąd celnie komentuje paradoksy współczesności, przekładając doświadczenia osobiste na uniwersalne. Jej wyjątkowy zmysł obserwacji i poczucie humoru sprawia, że świat staje się łańcuchem cudów, które zwykliśmy nazywać codziennością.

3. Gretkowska Manuela. Polka. Warszawa : W.A.B, 2001 (sygn. 69899)
  
Prowokacyjny dziennik szczęśliwej miłości do nienarodzonego dziecka, najbardziej intymna z książek pisarki. Za sprawą jej talentu, łączącego siłę wyrazu z wyrafinowaniem, osobiste wyznania nabierają wartości uniwersalnych. Polka zawiera to, co w prozie Manueli Gretkowskiej najlepsze: celne obserwacje paradoksów współczesności, zmysłowe relacje z podróży oraz pełne ironii i poezji opisy codzienności.

4. Gretkowska Manuela. Obywatelka. Warszawa : Świat Książki - Bertelsmann Media, 2008 (sygn. 92970)
  
Pełen przenikliwych obserwacji, ciepły i zarazem ironiczny dziennik, obejmujący kilkanaście miesięcy życia w Polsce do ostatnich wyborów. Gdy w 2006 roku autorka postanowiła założyć Partię Kobiet, inicjatywa spotkała się z szerokim oddźwiękiem, a nie kończący się wir wydarzeń pozbawił ją czasu dla rodziny i siebie samej. Gretkowska opowiada jak nasza polityka wygląda od "kuchni", jakie jest w niej miejsce kobiet i dlaczego tak trudno w Polsce zrobić wspólnie coś sensownego. Dokończenie trylogii, na którą składają się jeszcze "Polka" i "Europejka".

5. Gretkowska Manuela. Kobieta i mężczyźni. Warszawa : Świat Książki, 2007 (sygn. 87311)
  
Klara, znakomita lekarka, i przedsiębiorczy architekt, Jacek, są właściwie udanym małżeństwem, któremu nic nie brakuje do szczęścia. Nagle z przerażeniem odkrywają, że ich partnerski związek znalazł się na granicy rozpadu. Mimo wzajemnej miłości i szacunku, nie bardzo potrafią sobie z tym poradzić. Ich przyjaciele - niepracująca Joanna i zaangażowany politycznie Marek - żyją w zupełnie innym, tradycyjnym modelu wielodzietnej rodziny. Oni także przechodzą kryzys. Nie pomaga im w jego rozwiązaniu ani głęboka religijność ani odpowiedzialność za dzieci. Książka Gretkowskiej jest wnikliwym studium kryzysu związku mocno osadzonym w dzisiejszej Polsce.

6. Gretkowska Manuela. Listy miłosne. Warszawa : Świat Książki - Bertelsmann Media, 2008 (sygn. 92049) 
  
Opowiadania w formie listów miłosnych muszą być szczere i pełne niezwykłych wyznań. I są! A za każdym listem kryje się wyjątkowa historia. Zaskakuje różnorodność, z jaką znani pisarze podeszli do tematu. Miłosne listy łączą młodego wielbiciela baletu i słynną tancerkę, czeczeńskiego żołnierza i piękną Polkę czy parę dawnych kochanków-naukowców. Zdumiewający list, wysłany zza grobu, tłumaczy niesamowitą przygodę pewnego XIX-wiecznego pastora i oberżystki, a w innym zdradzona doktorantka przyznaje się do wyrafinowanej zemsty. Wszystkie opowiadają o najważniejszych ludzkich uczuciach - na serio i z humorem, romantycznie i ironicznie.

7. Gretkowska Manuela. Miłość po polsku. Warszawa : Świat Książki, 2010 (sygn. 101479)
  
Intensywna, wciągająca powieść psychologiczno-obyczajowa. Tarapaty miłosne to specjalność czterdziestoparoletniego Miłosza Kenckiego, polskiego emigranta w Szwecji. Po dramatycznym rozwodzie spotyka jednak kobietę swojego życia - Alicje i dla niej wraca do Polski. Czy ta para mądrych i wrażliwych ludzi wykorzysta szanse na szczęśliwy związek? Czy w Polsce tradycyjnej obyczajowo, ale chaotycznie goniącej za nowoczesnością i kasą miłość jest w ogóle możliwa?

8. Gretkowska Manuela, Pietucha Piotr. Sceny z życia pozamałżeńskiegoWarszawa : W.A.B, 2003 (sygn. 73988)
  
Sceny z życia pozamałżeńskiego to dwie minipowieści, historie miłości, namiętności i obsesji. W pierwszej światowej sławy malarz, który w chwili kryzysu chroni się do klasztoru buddyjskiego na południu Francji, nawiązuje znajomość z młodą mniszką, a flirt szybko zamienia się we wzajemną perwersyjną namiętność. Akcja drugiej toczy się w Warszawie: czterdziestoparoletni humanista, poczciwy ojciec rodziny, zakochuje się w zakręconej studentce. Ich romans to rodzaj obsesyjnej gry, w której liczy się tylko "tu i teraz". Romantyczna próba ucieczki od codzienności staje się dla bohaterów „Scen z życia pozamałżeńskiego" zaskakującą podróżą w głąb siebie. Ich miłość okazuje się testem objawiającym gorzką prawdę: to, kogo i jak kochamy, pokazuje, kim jesteśmy.

9. Gretkowska Manuela. SilikonWarszawa : W.A.B, 2000 (sygn. 68724)
   Zbiór błyskotliwych tekstów, w których autorka ujawnia swój kolejny talent - publicystyczny. Pisze wbrew stereotypom, wbrew konwencjom obyczajowym i estetycznym. Zaskakuje i bawi czytelnika, a przede wszystkim nie nudzi go, opisując ikony popkultury, półlesbijki z haremu i namolne feministki, wyobraźnię Nobakowa, nieśmiałość Wittgesteina. Te publiczne wypowiedzi Gretkowskiej są dla jednych dowcipną, trafną analizą absurdów i zjawisk kulturalno-społecznych, a dla innych prowokacją i powodem podania autorki do sądu.


                                                                                              
Opracowała Małgorzata Suchożebrska

Powrót do 2012