Kurierek Nr 10 – Nauczanie wczesnoszkolne i przedszkolne

    Dzieci w wieku przedszkolnym  i wczesnoszkolnym są wielkimi odkrywcami i potrafią zadawać wiele trudnych pytań. Interesuje je dosłownie wszystko.
  
Prezentowane nowości pomogą nauczycielowi opowiedzieć na zadawane pytania. Wartościowość tego zestawu literatury polega na tym, że nauczyciel ma gotowe scenariusze do wykorzystania na zajęciach. 

1.  Drama w STOP-KLATCE : w kierunku pozytywnej zmiany społecznej. Pod red. Nauk. Adama Jagiełły-Rusiłowskiego ; artykuł Johna Somersa przeł. Rafał Chodasz. Warszawa : Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka, 2010 (sygn. 102222)
  
Publikacja przeznaczona jest dla osób, które chcą lepiej poznać metodę dramy, jej zastosowanie  i możliwości wykorzystania w różnorodnych działaniach. Lektura tej publikacji pomoże wahającym się i trafi do tych odważnych, nieprzekonanych.
Drama, jako metoda edukacyjna stanowi swoisty, niezwykle wartościowy trening życia. Efektywność dramy wyraża sie w jej wymiarze społecznym,  nasze życie w dużym stopniu, bowiem jest uwarunkowane kontekstem wspólnotowym. Żyjemy wśród innych i dla innych. Metoda dramy zyskuje coraz większe zainteresowanie i uznanie w Polsce. 
Obszary działania rozciągają się do wspomagania funkcji wychowawczych, profilaktycznych, socjalizacyjnych różnych środowisk, młodzieży, dorosłych. Coraz więcej osób bierze udział w warsztatach i kursach dramy.                                                                                                       

2. Jadach Beata Barbara. Cztery pory roku z teatrzykiem u boku : scenariusze inscenizacji uroczystości przedszkolnych.  Warszawa : Fraszka Edukacyjna, 2012 (sygn. 105438)
  
Autorka przedstawia zbiór około 30 scenariuszy inscenizacji uroczystości przedszkolnych, zwłaszcza dla  grupy dzieci w wieku 3-5 lat. Publikacja zawiera scenariusze przedstawień z okazji uroczystości pasowania na przedszkolaka, Świąt Bożego Narodzenia, dnia Babci i Dziadka, pierwszego dnia wiosny, dnia Mamy i Taty i zakończenia roku szkolnego.
Prezentowane scenariusze mogą stanowić inspiracje dla nauczycieli przedszkolnych pragnących przekazać dzieciom radość z zabawy w teatr.
Dają nauczycielowi możliwości manewrowania obsadą i angażowania do przedstawienia każdego dziecka. Znajdzie się rola dla dziecka przebojowego, nieśmiałego, które powie tekst z grupą, nie wychodząc na pierwszy plan.                                                 

3. Jadach Beata Barbara. Moje zabawki ! i inne bajki wychowawcze. Warszawa : Fraszka Edukacyjna, 2012 (sygn. 105432)
  
Książka ta powstała z myślą o rodzicach i nauczycielach, którzy poszukują bajek z tak zwanym morałem. Powstała też z myślą o dzieciach i ich potrzebach przebywania w świecie baśni oraz uczenia się, jacy powinniśmy być. Zawiera bajki, które uczą dbania o zabawki, dzielenia się nimi, poszanowania cudzej własności.  Pomagają w odkrywaniu u siebie ukrytych talentów, pokonywaniu nieśmiałości. Pokazują wartości prawdomówności, przyjaźni.
Do każdej bajki dołączone są kolorowanki, zadania do rozwiązania. Dla nauczycieli przedszkoli dodatkowo dołączone są pomysły na zorganizowanie zabawy w grupie oraz zadania ilustracyjne, dzięki którym przeczytane bajki na dłużej zapadną w pamięć.

4. Kiezik-Kordzińska Ewa, Kołacz-Kordzińska Zuzanna. O czasie, który zatrzymał wszystkie zegary : ćwiczenia i zabawy dla dzieci od lat 6do 8 : wsparcie dla rodziców i nauczycieli. Warszawa : Fraszka Edukacyjna, 2012 (sygn. 105433)
  
Niniejsza książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jest pełna cudów! To piękna bajka, której morał powinniśmy odkrywać wraz z dzieckiem i zastanowić się nad treścią trochę dłużej, dbając o dobrą zabawę i rozwój dziecka.

5. Nadolna Urszula, Stącel-Winiarska Bożena.  Barwy pór roku : scenariusze uroczystości w przedszkolu. Kraków : Centrum Edukacji Bliżej Przedszkola, 2011 (sygn. 105397)
  
Prezentowana pozycja to zbiór gotowych scenariuszy uroczystości organizowanych w placówkach przedszkolnych i klasach nauczania początkowego w ciągu całego roku szkolnego. Autorki podają gotowe narzędzia do pracy z dziećmi. Książka może stanowić wzorzec jak atrakcyjnie i z pomysłem pracować  z dziećmi oraz skutecznie promować placówkę.   
Scenariusze prezentowane odwołują się tematyką do tradycji i pór roku, kalendarzowego zgodnych z cyklem roku szkolnego. Zawierają stanowiące całość tematyczne teksty literackie, piosenki i tańce. 
Umożliwiają one zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu, przemawiają do wyobraźni, pozwalają wyrazić siebie, pomagają w budowaniu pozytywnego obrazu własnego „"Ja". Formy pracy proponowane przez autorki pozwalają dzieciom poznawać,  i rozumieć siebie, środowisko lokalne  otaczający świat.

6. Nitsch Cornelia, Huther Gerald. Wspieranie rozwoju dziecka : zabawa a rozwój dziecka : różne potrzeby na różnych etapach rozwoju, odkrywanie i rozwijanie talentów i umiejętności. Ożarów Mazowiecki : Wydawnictwo Olesiejuk, cop. 2011 (sygn. 105414)
  
Poradnik ma pomóc rodzicom spojrzeć na świat oczami swojego dziecka, odkrywać go ze swoimi pociechami krok po kroku.  Książka daje rodzicom poczucie pewności i bezpieczeństwa, pokaże kiedy dziecku przyda się odrobina wsparcia podczas eksperymentowania i codziennej zabawy, tak aby pojęło jak najwięcej z zależności rządzących otaczającym je światem.
Małe dzieci są wielkimi odkrywcami i potrafią zadawać wiele trudnych pytań.   Poradnik  wskazuje  rodzicom, jak zabawa może wpłynąć na rozwój dziecka na różnych etapach.

7. Witerska Kamila. Drama : techniki, strategie,  scenariusze. Warszawa : Difin, 2007 (sygn. 104355)
  
Książkę napisała autorka w oparciu o własne doświadczenia pracy z dramą. Drama rozwija się dzięki ludziom, którzy widzą w niej coś więcej niż „odgrywanie scenek". Każdy praktyk dramy ma swoje ulubione techniki, za pomocą których realizuje zamierzone cele.
Publikacja składa się z czterech części. Pierwsza część -  teoretyczna - omawia najważniejsze zagadnienia dotyczące dramy. Część druga dotyczy technik dramowych - wraz z przykładami. Część trzecia to opis strategii dramowych,  czwarta stanowią scenariusze zajęć.  Prosta i przejrzysta struktura książki pozwoli na błyskawiczne odszukanie interesującego odbiorcę elementu i zastosowania go w praktyce.

 

                                                                                                         

Opracował Antoni Woźnica                           

Powrót do 2012