Kurierek Nr 12 – Uroczystości szkolne

   Proponowany Państwu Kurierek Nowości poświęcony jest w całości książkom na temat uroczystości szkolnych. Mam nadzieję, że omawiane publikacje posłużą wszystkim nauczycielom, bibliotekarzom i opiekunom teatrzyków dostarczając ciekawych pomysłów na niezapomnianą uroczystość szkolną.

1. Dąbrowska Regina. O ziemi rodzinnej treści : scenariusze uroczystości dla dzieci przedszkolnych i edukacji zintegrowanej z udziałem rodziców. Kraków : Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, 2011 (sygn. 105536)
   W naszej kulturze są treści, z którymi należy dzieci i młodzież zapoznać w atmosferze zadumy, refleksji, w skupieniu i ciszy, pięknym słowem literackim i przy odpowiednich melodiach. Nie da się tego wprowadzić podczas imprez przypadkowo. Wymaga to przemyślenia i dobrania treści tak, by nie były za trudne oraz nie nużyły.
Proponowana książka to praktyczne i sprawdzone scenariusze przedstawień i spotkań dopełniających treści tematów wokół obszaru „Polska - moja Ojczyzna". Publikacja zawiera teksty literackie, pieśni, piosenki i tańce, które stanowią niezbędny zbiór dla każdego nauczyciela w realizacji edukacji patriotycznej. Scenariusze są możliwe do realizacji w przedszkolu i klasach początkowych szkoły podstawowej w różnych okresach roku szkolnego.

2. Hamreski Jarzy. Gotowe scenariusze imprez szkolnych, czyli jak przygotować imprezę w szkole, aby nie była nudną "kuczcią". Poznań : Publicat Wydawnictwo, cop. 2011 (sygn. 103989)
   Jerzy Hamerski to kawaler Orderu Uśmiechu, niezmordowany i entuzjastyczny propagator twórczych form nauczania i wychowania, organizator szkoleń dla nauczycieli. Swoją książkę zaadresował  do nauczycieli i rodziców, instruktorów i wychowawców, pracowników domów kultury oraz świetlic.
Tematyka zaproponowanych przez autora scenariuszy jest niezwykle różnorodna. Znaleźć tu można 20 gotowych scenariuszy na uświetnienie wielu różnych uroczystości, które można wykorzystać w każdej szkole, począwszy od rozpoczęcia roku szkolnego, przez imieniny klasy, Wszystkich Świętych Mikołajki, Dzień Babci i Dziadka, Wielkanoc, Dzień Matki, zakończenie roku szkolnego, ale także przy okazji innych uroczystości. W swojej publikacji autor wyjaśnia również, jakie są cechy dobrej imprezy szkolnej, jak pracować z wierszem i piosenką, jak stworzyć ciekawą scenografię, kostiumy i rekwizyty.

3. Kaliska Zofia. Scenariusze teatrzyków dla szkół : historia Polski i świata. Białystok : Wydawnictwo Printex, 2011 (sygn. 104446)
   Scenariusze teatralne zawarte w powyższej książce przeznaczone są głównie dla gimnazjalistów, ale z powodzeniem mogą z nich korzystać również uczniowie szkół podstawowych. Treść scenariuszy nawiązuje do znanych faktów historycznych, mających istotny wpływ na losy Polski i świata. Są też i takie, które można traktować, jako dziejowe ciekawostki, które od wielu lat inspirują twórców literackich, filmowców czy kompozytorów. Na publikację składa się w sumie dwadzieścia scenariuszy między innymi - Chrzest Polski, Bitwa pod Grunwaldem, Potop szwedzki, Powstanie styczniowe, Cezar i Kleopatra, Pakt Ribbentrop- Mołotow.

4. Łynka Aleksander, Łynka Krystyna.  Ceremoniał szkolny : poradnik z propozycjami scenariuszy uroczystości szkolnych. Warszawa : Studio Koloru, 2008 (sygn. 102109, 102140, 102177)
   W omawianej publikacji autorzy zawarli własne, wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas prowadzenia uroczystości  państwowych i szkolnych. Opisali w książce polskie symbole narodowe, symbole szkolne i zgodnie z duchem czasu - symbole europejskie. Przedstawili propozycje pracy z pocztem sztandarowym. Zaproponowali przykładowe scenariusze ważniejszych uroczystości szkolnych wraz z kilkoma radami praktycznymi dotyczącymi ich organizowania.

5. Marcinkowska Aleksandra. Teatr młodego aktora. Rzeszów : Wydawnictwo Oświatowe Fosze, cop. 2010 (sygn. 102151)
   Książka zawiera scenariusze przedstawień o różnorodnej tematyce, które zostały napisane dla szkolnego teatru prowadzonego przez autorkę tejże publikacji. W propozycji znaleźć można gotowe scenariusze uroczystości szkolnych i okolicznościowych oraz takie, które poświęcone są między innymi przyjaźni, ekologii, czy też silnej woli w dążeniu do celu. Zaproponowane przez autorkę inscenizacje mają głównie za zadanie budzić w młodzieży refleksję, kształtować właściwe postawy, rozwijać wyobraźnię i wrażliwość estetyczną.

6. Miś Adriana. Marzenia Mamy : scenariusz przedstawienia dla młodszych dzieci na Dzień Matki. Kraków : Wydawnictwo WAM, cop. 2011 (sygn. 104131)
   Propozycja przedstawienia teatralnego dla przedszkolaków. Łatwy, rymowany tekst, tematyka związana z Dniem Matki, ciekawy materiał do wykorzystania w pracy z dziećmi.
Bohaterami inscenizacji są chłopczyk i dziewczynka, którzy pragną ucieszyć swoją mamę prezentem z okazji jej święta. Ale co tu wymyślić? O czym może marzyć mama? - zastanawiają się dzieci. Odwiedzają różne sklepy... W księgarni staje się rzecz niezwykła: z bajek i baśni wychodzą znani im bohaterowie książek i ofiarują swoją pomoc.

7. Pieroga Bożena. Scenariusze uroczystości szkolnych : dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Poznań : Wydawnictwo IBIS, 2011 (sygn. 104139)
   Niniejszy zbiór tekstów przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej. Na książka składają się inscenizacje z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, Dnia Nauczyciela, Halloween, Jasełek, Dnia Babci i Dziadka, Walentynek, Dnia Ziemi, Dnia Matki, pożegnania szóstoklasistów czy zakończenia roku szkolnego. 
W omawianych inscenizacjach autorka za pomocą obrazowych scenek w humorystyczny sposób przekazuje istotne wartości, o których zdarza się nam wszystkim w życiu codziennym zapominać.

 

 

                                                             

Oprac. Katarzyna Czarnocka-Pasztor

Powrót do 2012