Kurierek Nr 12 - Depresja

   Depresja ''jest takim stanem psychicznym, w którym chory ma głębokie poczucie braku sensu życia i postrzega świat w szarych barwach". Jednak rzeczywistość jest gorsza niż naukowe określenia depresji. Czujesz się ''pusty'', nic Ci się nie chce, każdy osądza Cię o lenistwo... Nie masz na nic sił, sądzisz, że jesteś wszystkiemu winien... ''Jestem do niczego''- to są słowa, które powtarzasz sobie codziennie...

1. Carr Alan. Depresja i próby samobójcze wśród młodzieży : sposoby przeciwdziałania i reagowaniaGdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2008 (sygn. 94348)
  
Autor książki przedstawia definicje depresji i próby samobójczej oraz czynniki ryzyka. Wskazuje kryteria oceny, służące znalezieniu odpowiedniej interwencji w powyższych stanach lękowych. Prezentowana pozycja ma pomóc nauczycielom, psychologom szkolnym, pedagogom i rodzicom rozpoznać symptomy obniżonego nastroju młodego człowieka i podpowiedzieć, jak zareagować w sytuacji zagrożenia samobójstwem.

2. Greszta-Trzęsowska Elżbieta. Depresja wieku dorastania : zachowania rodziców jako czynnik ochrony lub czynnik ryzyka depresji u dorastających dzieci. Warszawa : Academica Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, 2006 (sygn. 86529)
  
We współczesnym czasie dorastający człowiek, będący na drodze rozwoju pomiędzy dzieciństwem a dorosłością, niejednokrotnie nie radzi sobie ani ze sobą, ani ze światem. Jednym ze skutków może być wówczas bezradność, wraz z wyzwalanym przez nią poczuciem bycia upokorzonym i odrzuconym. W dalszej konsekwencji niejednokrotnie prowadzi to do wystąpienia objawów depresyjnych. W książce przedstawiono różne oblicza depresji w okresie dorastania. Autorka przedstawia także własne poszukiwania przyczyn oraz mechanizmów kształtowania się depresji u dorastających, skupiając się na osobach najbardziej dla dziecka znaczących, czyli rodzicach. 

3. Hart Archibald D., Hart Weber Catherine. Depresja nastolatka. Poznań : Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów  "W Drodze", 2007 (sygn. 93104)
  
Książka jest bardzo szerokim, wszechstronnym i praktycznym poradnikiem dla rodziców dorastających dzieci. Autorzy, ojciec  i córka, w dwugłosie i w oparciu o swe wieloletnie doświadczenie zawodowe i rodzinne przedstawiają kompendium wiedzy  i porad o charakterze psychologiczno-medyczno-farmakologiczno-duchowym, mających pomóc rodzicom zbuntowanych, zestresowanych lub będących na skraju depresji nastolatków we właściwym zachowaniu się w trudnych sytuacjach i szukaniu odpowiedniej pomocy.

4. Kramer Peter D. Czym jest depresja. Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2007 (sygn. 96365)
  
Depresja, postrzegana często w kulturze Zachodu jako źródło kreatywności, głębokiego wglądu, traktowana niemal romantycznie jako heroiczna melancholia, jest w istocie ciężką chorobą, która zakłóca pracę całego organizmu, wpływa na spostrzeganie świata i ingeruje we wszystkie aspekty życia dotkniętej nią osoby. Autor odwołuje się do wyników najnowszych badań i szerokiej literatury i choć pisze o sprawach niezwykle trudnych, robi to bardzo przystępnie, znacząc strony tej książki głęboko humanistycznym podejściem praktykującego psychiatry, który każdego dnia staje twarzą w twarz z chorobą i chorymi.

5. Maud Vicky. Depresja w pracy. Kielce : Wydawnictwo Jedność, 2006 (sygn. 88126)
  
Jeśli praca staje się uciążliwą walką o przetrwanie, a stres panujący w firmie nie pozwala nam się cieszyć dobrym zdrowiem, to być może nie chodzi już o zwykły kryzys zawodowy, ale o poważną depresję. Vicky Maud pokazuje, jak radzić sobie z napięciem panującym w pracy, podpowiada, jak rozmawiać w takiej trudnej sytuacji z ludźmi, z którymi codziennie się spotykamy, i tłumaczy, dlaczego warto szukać sposobów rozwiązania tego poważnego problemu w profesjonalnie prowadzonej terapii.

6. Neumann Bernd, Dietrich Detlef. Depresja nie jest przeznaczeniem. Kraków : Wydawnictwo WAM, 2007 (sygn. 92646)
  
Depresja jest chorobą, którą można dziś trafnie diagnozować i leczyć, bez uciekania się od razu do leków antydepresyjnych. Poradnik ten przedstawia w sposób wyczerpujący i z dużym wyczuciem różne formy depresji oraz szeroki wachlarz sposobów leczenia, uwzględniający zarówno leki starszej i nowej generacji, jak i pełną gamę terapii niefarmakologicznych. Posiadając tę wiedzę, jesteśmy dobrze przygotowani zarówno do rozmowy z lekarzem, jak i z bliską nam osobą, dotkniętą tą chorobą. Możemy też świadomie współdecydować o wyborze odpowiedniej terapii. Książka zachęca do budzenia własnej aktywności w walce z depresją, ponieważ nadzieja jest pierwszym krokiem prowadzącym ku zdrowieniu.

7. Rybolt Richard. 75 sposobów na depresję. Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2009 (sygn. 96471)
  
Książka jest wspomnieniem autora o walce z depresją. Wspomnienia te są szczególnie ważne dla mężczyzn zmagających się z depresją, którzy wstydzą się przyznać do tego problemu , aby nie zostało to odczytane jako oznaka ich słabości. Z tej książki dowiedzą się , że tak naprawdę przyjęcie diagnozy i podjęcie walki to akt niebywałej odwagi i oznaka wewnętrznej siły.

8. Trickett Shirley. Lęk i depresja : jak radzić sobie z lekiem i depresją. Kielce : Wydawnictwo Jedność, 2006 (sygn. 84921)
  
Książka ta z wielkim taktem i współczuciem mówi o problemach bardzo powszechnych, acz bolesnych. Czytelnik znajdzie w niej rzetelną wiedzę, przystępny język, pociechę, źródło siły. Autorka traktuje czytelników bardzo poważnie, tak jak pacjentów powinien traktować dobry lekarz, a nie jak wychowawca swoje dzieci.

9. Zorraquino Jose Collados. Depresja u dzieci i młodzieży ; Jak odzyskać radość życia? Warszawa : Wydawnictwo eSPe, 2009  (sygn. 96148)
  
„Są dzieci, które są nieszczęśliwe, mówią mało o swoich sprawach, są bardzo nerwowe, efekty ich nauki są znikome, jedzą i śpią mało... Są to objawy depresji". Depresja jest dziś poważnym problemem; choruje na nią ponad 10% ludności i coraz częściej dotyka ona dzieci i młodzież. Przyczyną tego są zachowania rodziców (i dorosłych w ogóle), zdominowane przez żądzę supremacji i rywalizacji. Rodzice, którzy sami są przepracowani, programują czas swych pociech, nie licząc się z ich propozycjami, inicjatywami. Z drugiej strony szkoła - ze swoją obsesją na punkcie sukcesów w nauce - wywołuje strach przed porażką, który uważany jest za główną przyczynę wyobcowania i niektórych objawów depresji. Ponadto liczne zajęcia pozaszkolne (sport, języki, muzyka...) zabierają dzieciom czas, który powinien być przeznaczony na zabawę. Niniejsza książka może pomóc Czytelnikowi - szczególnie młodemu - odnaleźć szczęśliwość człowieka, który jest zadowolony z siebie mimo przeciwności, trudności czy nawet upadków; może pomóc zobaczyć, że warto jest żyć i dążyć do upragnionego celu...

Oprac. Dorota Salamon

Powrót do 2009