Kurierek Nr 6 - Poznaj swój kraj - przewodniki

   Zbliża się okres wakacji i wypoczynku. Jeśli zastanawiają się państwo, gdzie spędzić urlop zachęcam do zwiedzania naszego kraju. Podróże po Polsce mogą być fascynującą przygodą. Nie brakuje tu malowniczych zakątków, tętniących życiem miast, tajemniczych zamków, atrakcji przyrodniczych czy zaskakujących osobliwości krajobrazu.

1. Bambrowicz Olga i in. Polska według kobietWarszawa : Carta Blanca, 2008 (sygn. 92976)
  
To pierwszy przewodnik po Polsce stworzony przez kobiety dla kobiet. Zawiera mapy samochodowych wycieczek z bogatą treścią turystyczną i szczegółowym przebiegiem trasy, opisy atrakcji turystycznych z całej Polski. Publikacja bogata w treść turystyczną, fotografie i mapy została uzupełniona opowieściami 75 kobiet, które polecają miejsca szczególne i warte zobaczenia.

2. Ciepłowska-Kowalczyk Beata i in. Polska z dzieckiem : przewodnik dla całej rodzinyBielsko-Biała : Wydawnictwo Pascal, 2008 (sygn. 92781)
  
Przewodnik zawiera interesujące porady dla rodziców planujących weekendowy lub wakacyjny wyjazd z dziećmi. Omawia zagadnienia: kiedy jechać, gdzie nocować, co ze sobą zabrać, jak postępować w podróży a także bezpieczeństwo, menu, choroba lokomocyjna, odpoczynek, rodzinne zwiedzanie i wreszcie - sposoby na nudę w podróży! Znajdziemy tu również propozycje tras, opracowane z myślą o najmłodszych, opisy atrakcji dla dzieci a nawet autorskie wersje znanych legend.

3. Hetnał Marcin, Zygmańska Barbara. Jura na weekend. Bielsko-Biała : Wydawnictwo Pascal, 2007 (sygn. 89206)
   Przewodnik zawiera 15 propozycji na weekend po jednym z najbardziej atrakcyjnych i różnorodnych regionów Polski. Proponuje interesujące wycieczki przedstawione w formie starannie zaplanowanych tras. Zachęca do odkrywania fascynujących zabytków, interesujących muzeów i mniej znanych zakątków naszego kraju. Przewodnik zawiera szczegółowe informacje dotyczące dojazdu, zwiedzania, noclegów i gastronomii oraz przybliżonego czasu zwiedzania poszczególnych atrakcji.

4. Kokocińska Teresa, Żyburtowicz Zenon.  Z dala od drogi...: ponad 50 niezwykłych miejsc na wymarzony wypoczynekWarszawa : Świat Książki, 2008 (sygn. 92797)
  
Autorzy książki przebyli wiele kilometrów i odwiedzili pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne znajdujące się „z dala od drogi", zapewniających ciszę i spokój. Właściciele tych obiektów nierzadko ratowali przed zagładą stare dworki i wiejskie siedliska, przywracając im dawny blask, a następnie udostępniając odwiedzającym te niezwykłe miejsca. Zielona trawa, śpiew ptaków - tego można doświadczyć, wypoczywając w przedstawionych tu obiektach. Książka zawiera oprócz wspaniałych opisów przyrody i przepisów na dania regionalne, wiele pożytecznych i praktycznych informacji turystycznych.

5. Polska z dziećmi : przewodnik turystyczny. Red. Paweł Zalewski. Warszawa : Carta Blanka, 2008 (sygn. 92977)
  
Gwarancją udanego wyjazdu z dzieckiem jest wybranie ciekawego miejsca wypoczynku również pod kątem zainteresowań i wymagań małych podróżników, co jest. W książce możemy znaleźć  wiele miejsc przyjaznym rodzinom, w których małe pociechy nie będą się nudziły. Publikacja ta ułatwi każdej rodzinie poruszanie się po Polsce i dotarcie do zamierzonego celu. Wielką zaletą przewodnika są czytelne mapy, informacje praktyczne, które ułatwią zwiedzanie, oraz piękne zdjęcia z różnych zakątków kraju.

6. Polska : podróże z historią : przewodnik turystyczny. Red. Marcin Kicki, Katarzyna Kucharczuk. Warszawa : Carta Blanca, 2008 (sygn. 92978)
  
Przewodnik przypomina najciekawsze wydarzenia historyczne - zarówno powszechnie znane, jak i rzadziej wspominane. To książka dla wszystkich, którzy lubią historię i turystykę, dla tych, którzy są zainteresowani aktywnym spędzaniem wolnego czasu, a zarazem chcą w ciekawy sposób rozwijać swoją wiedzę.  Zachęca do zwiedzenia kraju szlakiem ciekawych wydarzeń historycznych i dowodzi, że historia nie musi być trudna ani nużąca, a jej poznawanie nie ma nic wspólnego ze ślęczeniem nad opasłymi tomami. Zawiera kalendarium z jasnym systemem odnośników, umożliwiających zwiedzanie miejsc związanych z wybranym okresem historycznym, felietony opowiadające historię każdego regionu, ciekawostki o życiu słynnych ludzi czy dawnych zwyczajach.

7. Szechyński Piotr. Bieszczady na rowerzeBielsko-Biała : Wydawnictwo Pascal, 2007 (sygn. 88624)
  
W przewodniku zamieszczono opisy 24 wycieczek rowerowych po najpiękniejszych zakątkach Bieszczadów: od Leska poprzez Ustrzyki Dolne, Jezioro Solińskie, Otryt, Połoninę Wetlińską i Caryńską, Bukowe Berdo - aż po Ustrzyki Górne. Na rowerzystów czekają, zielone wzgórza, malownicze przełomy rzek, zabytkowe cerkwie i zapomniane cmentarze. Przewodnik zawiera szczegółowe mapy, profile tras oraz informacje o mijanych zabytkach i innych miejscach godnych uwagi.

8. Szewczykowie Izabela i Robert. Szlaki turystyczneWarszawa : Carta Blanca, 2008 (sygn. 94986)
   Przemierzając szlaki turystyczne warto zobaczyć miejsca będące świadkami triumfu nad Krzyżakami na Szlaku Grunwaldzkim, poszukać tajemniczych cmentarzysk na Szlaku Kamiennych Kręgów, sprawdzić na Szlaku Literackim, co dawało natchnienie pisarzom, wejść na wieżę zamku Ogrodzieniec na Szlaku Orlich Gniazd. Przewodnik przedstawia trasy, które zainteresują zarówno amatorów historii czy znawców kultury, jak i osoby spragnione kontaktu z naturą nietkniętą przez cywilizację. Książka zawiera mapy ułatwiające orientację w terenie oraz wiele praktycznych porad: czas podróży, adresy punktów informacji turystycznej na szlaku, propozycje noclegów i restauracji. W przewodniku m.in.: trasy 63 szlaków turystycznych po Polsce, mapy szlaków z zaznaczonymi atrakcjami, propozycje noclegów i restauracji na szlakach dane teleadresowe punktów informacji turystycznej, praktyczne porady.

 

Oprac. Małgorzata Suchożebrska
                                                                                               
                                                                                         

Powrót do 2009