Kurierek Nr 7/8 - Turystyka i rekreacja

   Jest okres wakacji. Wiele osób opuszcza miejsce swego zamieszkania i udaje się w wakacyjną podróż do krajów egzotycznych, a czasem tylko do rodziny w kraju. Jedni wybierają spokojny wypoczynek na wsi, a inni rzucają się w wir życia w popularnych kurortach lub poszukują ryzyka i przygody, gdzieś daleko. Niniejszy Kurierek poświęcony jest zagadnieniom turystyki i rekreacji.

1. Bezpośrednie funkcje rekreacji. Pod red. Marii Kwileckiej. Warszawa : Almamater Wyższa Szkoła Ekonomiczna, 2006 (sygn. 85041)
  
Zjawisko ruchu towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Aktywność ruchowa jest jedną z podstawowych potrzeb biologicznych człowieka. Organizm człowieka w sposób genetyczny zaprogramowany został na aktywny ruchowo tryb życia. Problematyka znaczenia rekreacji ruchowej w życiu człowieka znalazła swój wyraz w licznych badaniach i publikacjach. Niniejsza publikacja jest próbą selektywnego zebrania treści związanych z rekreacją. Autorki wymieniają funkcje pełnione przez rekreację: kulturową, ideologiczną gospodarczą, społeczno-selektywną, adaptacyjną, integracyjną i dezintegracyjną, systemową, kreacyjną, stymulacyjną. Idąc naprzeciw wyzwaniom współczesnej teorii kultury fizycznej podjęły trud spojrzenia na rekreację z punktu widzenia podstawowych funkcji, jakie pełni i może pełnić w życiu współczesnego obywatela, człowieka nowoczesnego i świadomego. Zagadnienie rekreacji ujęto w ośmiu rozdziałach. Pierwszy stanowi wprowadzenie do problematyki, wyjaśnia pojęcia związane z rekreacją, w następnych omówiono wyodrębnione funkcję rekreacji, a w ostatniej części zaprezentowano wyniki badań własnych.                         

2. Fizjologiczne podstawy rekreacji ruchowej : wybrane zagadnienia.  Pod. red. Andrzeja Eberhardta. Warszawa : AlmaMer Wyższa   Szkoła Ekonomiczna, 2007 (sygn. 89644)
  
„Jednym ze skutków rozwoju cywilizacyjnego współczesnych społeczeństw jest znaczne ograniczenie aktywności ruchowej ludzi. (...) Do niezwykle istotnego czynnika, który może zapobiegać temu niekorzystnemu zjawisku, a w przypadku jego pojawienia się - wspomagać jego leczenie, jest uprawianie wysiłków fizycznych. (...) Dotychczas nie pojawił się podręcznik ukierunkowany na opis zagadnienia fizjologii wysiłków fizycznych w kontekście specyfiki rekreacji ruchowej i turystyki. Fizjologia człowieka, czyli nauka o czynności zdrowego organizmu, należy do podstawowych przedmiotów nauczania". Praca stanowi cenne źródło informacji z dziedziny fizjologii człowieka, szczególnie dla instruktorów rekreacji, studentów, osób zainteresowanych tym zagadnieniem. W książce położono główny nacisk na fizjologię wysiłku fizycznego z uwzględnieniem specyfiki rekreacji ruchowej  i turystyki.                                                                         

3. Kaniewska Barbara, Micuła Grzegorz. Polska : noclegi w zabytkach. Warszawa : Sport i Turystyka - Muza, 2007 (sygn. 89777) 
  
Książka prezentuje niepowtarzalny urok obiektów zabytkowych jak pałace, dwory, zamki, klasztory i wiatraki, które zostały zaadaptowane na stylowe miejsca noclegowe i szkoleniowo-konferencyjne. Dzięki barwnej opowieści Autorów poznajemy walory historyczne i architektoniczne budowli, ich unikatowe wyposażenie, specjalności kulinarne oraz informacje dotyczące rekreacji w najbliższej okolicy. Czytelnicy znajdą w książce wiele fascynujących historii o niezwykłych ludziach i miejscach. Niektóre z nich stały się trwałym elementem naszej kultury. Przewodnik powstał, aby zachęcić do wędrówek po Polsce szlakiem zabytkowych obiektów, w których można się zatrzymać, przenocować, zjeść coś dobrego, poznać nierzadko pasjonującą historię dawnych właścicieli. Opisując niektóre obiekty autorzy podkreślają walory miejsca i wrażenie, jakie na nich zrobiły. Autorzy mają nadzieje, że przewodnik ten znajdzie swoje stałe miejsce w plecaku czytelnika, samochodzie, aby podczas każdej podróży, także tej służbowej, wakacyjnej można było sprawdzić, które z obiektów znajdują się na planowanej trasie podróży, i do których warto wejść.                                                                  

4. Szechyński Piotr. Bieszczady na rowerzeBielsko-Biała : Wydawnictwo Pascal, 2007 (sygn. 88624)
  
Przewodnik zawiera szczegółowe mapy, graficzne wykresy wysokości oraz informacje o mijanych zabytkach i innych miejscach godnych uwagi. Podpowiada, jaki rower wybrać, jak przygotować się do wycieczki i jak poradzić sobie z najprostszymi naprawami. Autor zaproponował 24 wycieczki rowerowe po najpiękniejszych zakątkach Bieszczad. Z lektury zadowoleni będą zarówno miłośnicy pedałowania po asfalcie, jak i amatorzy górskiej jazdy z downhillem włącznie. Szlaki wytyczone przez Autora nadają się doskonale na samotne eskapady, a także na rodzinne grupowe wyprawy.                                                                

5. Turystyka i rekreacja : wymiary teoretyczne i praktyczne. Pod. red. Jerzego Kosiewicza, Kazimierza Obodyńskiego. Rzeszów : Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2006 (sygn. 87408)
  
Książka przedstawia różne wymiary, uwarunkowania i aspekty turystyki oraz rekreacji ruchowej. Redaktorzy monografii starali się ukazać oblicza turystyki i rekreacji w sposób jak najbardziej wszechstronny. Wiele form turystyki ma właściwości rekreacyjne, podobnie jak liczne przejawy aktywności rekreacyjnej ma właściwości turystyczne. Niniejsza książka jest prezentacją najnowszych wyników badań z tej dziedziny.                                                                    

6. Winiarski Ryszard, Zdebski Janusz. Psychologia turystyki. Warszawa : Wydawnictwo Akademickie i Profesjonalne, cop. 2008 (sygn. 92383)
  
Jest to pierwsza tego typu publikacja w języku polskim. Podręcznik dla nauczycieli, studentów, osób z branży turystycznej i rekreacyjnej. Autorzy przedstawiają zagadnienia dotyczące aktywności turystycznej człowieka, zjawisk i procesów psychicznych związanych z tą aktywnością oraz turystyki jako źródła przemian społecznych w określonych środowiskach, a także psychicznego funkcjonowania grupy turystycznej i znaczenia turystyki integracyjnej.                                                          

7. Wołoszyńska Elżbieta, Wołoszyński Marek. Polska: góry, górki i pagórki. Warszawa : Sport i Turystyka - Muza, 2007 (sygn. 89776) 
  
Oddany do rąk czytelnika kolejny przewodnik z serii "Polska" opisuje polskim góry, górki i pagórki. W odróżnieniu od innych przewodników ukazuje Polskę wyłącznie od strony przyrodniczo-krajobrazowej. Autorzy proponują czytelnikowi odbycie niezapomnianych wędrówek na najwyższe, najciekawsze, a także na mało znane szczyty i wzniesienia wszystkich regionów Polski. Dzięki przewodnikowi można zagłębić się w fascynujący świat polskiej przyrody. Odnaleźć bijące w leśnej gęstwinie źródła, szemrzące wodospady, spenetrować tajemnicze korytarze jaskiń, pobłądzić w skalnych labiryntach. Z pomocą polecanej książki czytelnik może zapoznać się z mało znanymi walorami przyrody naszego kraju. Ze względu na objętość publikacji autorzy ograniczyli się w niektórych przypadkach jedynie do podania adresów stron internetowych lub instytucji, które pomocne będą przy wyszukiwaniu miejsc noclegowych.

                                                                                                                                                                          

Oprac. Antoni Woźnica
 

Powrót do 2008