Kurierek Nr 5 - Scenariusze uroczystości szkolnych

   Nauczyciele pracujący z dziećmi często stoją przed zadaniem przygotowania uroczystości szkolnej z okazji różnych świąt. Zdaję sobie sprawę, że bardzo trudno jest znaleźć tekst, który odpowiadałby potrzebom chwili, a przy tym podobał się dzieciom. Dlatego pragnę w niniejszym numerze „Kurierka" zainteresować wszystkich nauczycieli, bibliotekarzy, opiekunów teatrzyków szkolnych nowymi, często niekonwencjonalnymi, a zarazem sprawdzonymi już scenariuszami. Mam nadzieję, że zaproponowane Państwu książki okażą się pomocne w  zorganizowaniu ciekawych pod względem treści i formy uroczystości szkolnych.

1. Jak dobrze być... : scenariusze uroczystości szkolnych dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Oprac. Renata Chrzanowska. Kraków : Rubikon, 2005 (sygn. 90700)
  
Niniejsza publikacja adresowana jest do nauczycieli gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Książka zawiera gotowe scenki na przedstawienia dotyczące Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych. Dzięki tej publikacji nauczyciele będą mogli także przygotować inscenizacje poświęconą św. Franciszkowi z Asyżu, czy też inscenizacje do wykorzystania na studniówce. W zaprezentowanych scenariuszach nie zabrakło też tych poruszających tematykę profilaktyki uzależnień i promowania zdrowego stylu życia. 

2. Jodko-Kula Elżbieta. Zbliż się Melpomeno : scenariusze przedstawień dla teatrzyków szkolnych. Kraków : Wydawnictwo eSPe, 2007 (sygn. 89242, 89243)
  
Autorka niniejszej publikacji od kilku już lat prowadzi szkolny teatrzyk, dla którego sama pisze teksty. Wiele z nich było nagradzanych i wyróżnionych w ogólnopolskich konkursach. Książka ta, to zbiór zebranych scenariuszy, przedstawień dla nauczycieli przygotowujących inscenizacje z udziałem uczniów klas młodszych. Publikacja zawiera pięć scenariuszy, pełnych humoru a jednocześnie skłaniających do refleksji i przemyśleń. Świat realny miesza się często ze sferą fantazji, w której tak lubią się zanurzać młodzi odbiorcy.

3. Kwietniewska Marzena. Pani na opak : miniatury sceniczneKraków : Oficyna Wydawnicza Impuls, 2006 (sygn. 85856, 87009)
  
Książeczka zawiera 15 miniatur scenicznych. Przeznaczona jest dla uczniów klas najmłodszych szkoły podstawowej. Tematyka przedstawień skupia się wokół spraw bliskich dziecku, znanych mu z własnego uczniowskiego doświadczenia. W publikacji znaleźć można między innymi scenariusze na ślubowanie klas pierwszych, Mikołajki, Dzień Wiosny, Dzień Matki, pożegnanie klas szóstych, zakończenie roku szkolnego. Omawiana książka może okazać się pomocna nie tylko nauczycielom przygotowującym imprezy wynikające z kalendarza szkolnego, ale również tym, którzy są opiekunami kółek teatralnych i często brakuje im pomysłu na ciekawy spektakl.

4. Należyty Jan Jakub. Tylko w przedszkolu : zabawy teatralne : scenariusze przedstawień dla przedszkolaków. Warszawa : Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna, 2006 (sygn. 89279, 89280)
  
Zamieszczone w książce scenariusze to zbiór widowisk o różnorodnej tematyce, które skierowane są do najmłodszych - przedszkolaków. Znaleźć tam można gotowe propozycje programów na Dzień Ziemi, pierwszy Dzień Wiosny, przedstawienie z okazji Dnia Matki, Dnia Babci i Dziadka oraz wiele innych. Autor publikacji, który posiada duże doświadczenie estradowe, ma nadzieję, że dziecko, które już w przedszkolu poznało smak teatru, będzie za nim tęskniło w późniejszym życiu oraz być może będzie go szukało jako forma spędzania wolnego czasu.

5. Póki my żyjemy : inscenizacje patriotyczne dla szkół podstawowych i gimnazjum. Red. Teresa Król. Kraków : Rubikon, 2006 (sygn. 86776, 86777)
  
„Póki my żyjemy" to zbiór scenariuszy dotyczących szeroko rozumianej tematyki patriotyzmu. Jak współcześnie mówić o miłości ojczyzny? Jak mówić o wielkich rodakach? Teatr może tu naprawdę wiele, ważne jest przede wszystkim to by nie nudzić, nie zniechęcać, ale posługując się żywym językiem i nawiązując do obecnej sytuacji rozbudzić u młodych ludzi miłość do ojczyzny. Zaproponowane scenariusze nawiązują do czasów wojny i okupacji. Są też teksty dotyczące hymnu narodowego, Konstytucji 3 Maja, czy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. W prezentowanym zbiorze zamieszczone są również scenariusze dotyczące wielkich Polaków - Fryderyka Chopina, Stefana Wyszyńskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, papieża Jana Pawła II, Juliusza Słowackiego.

6. Stadtmuller Ewa. Nasz teatrzyk : scenariusze dla przedszkolakówKraków : Wydawnictwo eSPe, 2005 (sygn. 86593)
  
W prezentowanym zbiorze znajduje się 20 scenariuszy przeznaczonych dla przedszkolaków oraz uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Na publikację składają się zarówno teksty przedstawień na określone okazje, np. Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Babci i Dziadka, pożegnanie przedszkola jak i scenariusze bajkowe, związane z porami roku oraz tradycyjnymi świętami. Ciepłe, wesołe teksty oraz towarzyszące im melodyjne piosenki z pewnością przypadną do gustu małym aktorom oraz ich nauczycielom.

7. Szkolne teatrzyki na cztery pory roku. Red. Iwona Fechner-Sędzicka. Toruń : Wydawnictwo Aker, [2005] (sygn. 86661)Niniejszy zbiór tekstów przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej oraz przedszkola. Książka zawiera bogaty zbiór autorskich propozycji inscenizacji, przedstawień, imprez klasowych, szkolnych oraz plenerowych. Zgromadzone w publikacji scenariusze podzielone zostały na cztery części, zgodnie z porami roku, zaś układ ich wynika z kalendarza uroczystości szkolnych.

8. Szukałem was... : inscenizacje na Dzień Papieski. Włocławek : Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, 2005 (sygn. 89862)
  
Jan Paweł II to osoba, o której należy pamiętać, której nauki należy stale przypominać, głosić i wprowadzać w życie. Niniejsza książka stanowi zbiór inscenizacji dla dzieci i młodzieży, które przybliżają postać, życie i naukę Papieża-Polaka. Są to scenariusze o różnym poziomie trudności, które można wystawiać w kościele lub w szkole.

9. Święta, święta... : wybór konspektów. Red. Dorota Grafowska. Warszawa : Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 2007 (sygn. 89872, 89873)
  
Omawiana publikacja stanowi bogaty zbiór pomysłów przeznaczonych do wykorzystania podczas organizacji różnych świąt w roku kalendarzowym. Znalazły się tutaj scenariusze z okazji: Dnia Babci i Dziadka, Walentynek, Dnia Kobiet, Dnia Matki, Dnia Dziecka, Dnia Sportu, Dnia Edukacji Narodowej, ale także propozycje na święta narodowe: rocznica Konstytucji 3 Maja, Dnia Niepodległości oraz scenariusze na uroczystości religijne - Boże Narodzenie. Prezentowane w tej książce teksty na pewno okażą się potrzebne i dobrze posłużą tym wszystkim nauczycielom, którzy poszukują nowych pomysłów na zorganizowanie różnych uroczystości szkolnych.

10. Zagrajmy dla papieża : zbiór scenariuszy poświęconych postaci Ojca Świętego Jana Pawła II. Red. Teresa Król. Kraków : Rubikon, 2003 (sygn. 80810, 80811)
  
Prezentowana książka to zbiór ośmiu scenariuszy poświęconych postaci Ojca Świętego Jana Pawła II. Można z nich korzystać przy różnych okazjach, na przykład podczas obchodów święta patronalnego. Wśród scenariuszy są takie, które przywołują niepowtarzalną atmosferę z Placu św. Piotra w Rzymie, jaka towarzyszyła oczekiwaniu na wynik obrad konklawe, ale i takie, które w całości oparte zostały na fragmentach tekstów nauczycielskich Papieża i świadczą o tym, że jego nauczanie jest naprawdę słyszalne. Niemal każdy scenariusz został wzbogacony o fragmenty poezji papieża. Prezentowana pozycja repertuarowa ma niewątpliwie istotne znaczenie wychowawcze w pracy z dziećmi i młodzieżą.

                                  

Oprac. Katarzyna Czarnocka-Pasztor

Powrót do 2008