Kurierek Nr 4 - Organizacja imprez szkolnych

   Wielu nauczycieli organizuje w swoich szkołach imprezy szkolne. Pracując w czytelni Biblioteki Pedagogicznej spotykam się często z osobami poszukującymi nowych, ciekawych scenariuszy. Zdaję sobie sprawę, że bardzo trudno jest znaleźć tekst, który odpowiadałby potrzebom chwili, a przy tym podobał się dzieciom. Dlatego myślę, że przedstawione tu Państwu nowe, często niekonwencjonalne, ale za to sprawdzone propozycje pomogą wielu nauczycielom w przygotowaniu ciekawej pod względem treści i formy uroczystości szkolnej.

1. Burniewicz Józef. Śmiech na szkolnej scenie : scenariusze kabaretowe. Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia, 2007 (sygn. 87247, 87248, 88289)
  
Śmiech to najlepszy sposób, żeby zainteresować uczniów dodatkowymi zajęciami. Józef Burniewicz, Autor niniejszej książki wie to, jak mało kto, bowiem od lat 70 tworzył dziecięce kabarety. Jego przedstawienia, dialogi, skecze zawarte w prezentowanej książce rozśmieszą nawet najbardziej wymagającego widza. Pozwolą też znakomicie bawić się małym aktorom na zajęciach dodatkowych. Sześć zamieszczonych w książce scenariuszy to doskonały materiał do wykorzystania na lekcjach, na przedstawieniach kółka teatralnego, na różnych apelach i uroczystych akademiach. Dodatkowym atutem publikacji są melodie piosenek wykorzystanych w scenariuszach, które dołączone są do książki na płycie CD.

2. Inscenizacje na Boże Narodzenie, Wielkanoc i inne święta. Pod red. Aleksandry Bałoniak. Poznań : Księgarnia Świętego Wojciecha, cop. 2006 (sygn. 87386, 87853)
  
Książka adresowana jest do nauczycieli, katechetów i liderów grup religijnych pracujących z młodzieżą szkół podstawowych i gimnazjum. Na publikację składają się scenariusze jasełek, przedstawień bożonarodzeniowych, scenariusze misteriów pasyjnych i wielkanocnych oraz inne scenariusze o charakterze religijnym. 

3. Inscenizacje na rok szkolny. Pod red. Aleksandry Bałoniak. Poznań : Księgarnia Świętego Wojciecha, cop. 2005 (sygn. 87387, 87854)
  
Książka zawiera gotowe scenki na przedstawienia dotyczące Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych, Drogi Krzyżowej i innych świąt religijnych. Dzięki tej publikacji nauczyciele będą mogli także przygotować uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela, Walentynek, czy Święta Niepodległości.

4. Kwiek Wiesława. Lepiej zapobiegać niż leczyć : scenariusze imprez szkolnychSokołów Podlaski : F.P.U.H."Wiwa" Waldemar Kwiek, 2005 (sygn. 82337 czyt.)
  
W prezentowanym zbiorze znajduje się 20 scenariuszy podzielonych na dwie grupy. Pierwszą stanowią teksty opisujące współczesną szkolną rzeczywistość, z jej problemami oraz radościami. W oparciu o nie można przygotować ciekawe inscenizacje, które urozmaicą program Dnia Profilaktyki w różnych typach szkół lub będą punktem wyjścia do dyskusji na godzinach wychowawczych i zajęciach wychowania do życia w rodzinie. Część druga zaś, to 10 pomysłów na różne szkolne imprezy takie jak rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, Święto Niepodległości, spotkanie opłatkowe, Dzień Kobiet.

5. Maj Agnieszka. Gra warta świeczki : scenariusze inscenizacji dla szkoły podstawowej. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2006 (sygn. 87307, 87308) 
  
Niniejszy zbiór tekstów przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej. Publikacja zawiera scenariusze pozwalające na pełną realizację kalendarza uroczystości szkolnych (rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, święta narodowe, święta i uroczystości religijne, scenariusze okolicznościowe). Znaleźć tu można także inscenizacje, które poprzez swoją tematykę wkomponują się w program poświęcony profilaktyce uzależnień oraz promowaniu zdrowego stylu życia, przez co ich tematyka jest niewątpliwie bardzo aktualna i dostosowana do programów szkolnych. Prezentowane w publikacji scenariusze są proste do przygotowania i łatwe do wyuczenia. Może w nich brać udział duża liczba klasowych aktorów.

6. Nowak Dorota. Na spotkanie tęczy...: scenariusze spektakli dla dzieci i młodzieżyToruń: Wydawnictwo Aksjomat, cop. 2005 (sygn. 87231, 87232)
  
Autorka książki proponuje kilka gotowych scenariuszy do wykorzystania na każdą okazję oraz przy organizacji uroczystościach okolicznościowych. Spektakle wystawiane na ich podstawie bardzo podobały się młodym widzom, ale także stanowiły dobrą zabawę dla młodych aktorów.

7. Szeląg Hanna. Czas na scenę: scenariusze przedstawień szkolnychKraków: Impuls, 2005 (sygn. 86908)
  
Książka zawiera szerokie spektrum propozycji na najważniejsze okazje świętowane w szkołach takie jak: rocznica Konstytucji 3 Maja, Święta Bożego Narodzenia, Dzień Nauczyciela, czy Dzień Babci. Publikacja może służyć pomocą nauczycielom w szkołach podstawowych oraz gimnazjum. Sięgnąć po nią mogą również opiekunowie kół teatralnych na obu szczeblach edukacji, instruktorzy teatralni w domach kultury i klubach dla dzieci. Książka niewątpliwie może być również wykorzystana przez opiekunów świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych, z uwagi na treści profilaktyczne i ogólnorozwojowe.

8. Wątorek Agnieszka. Dialogi wierszem pisane na okazje wciąż te same : (propozycje scenariuszy do przedstawień szkolnych i nie tylko). Kraków : Oficyna Wydawnicza Impuls, 2005 (sygn. 83774, 83775)
  
Niniejszy zbiór scenariuszy przedstawień uczniowskich powstał w trakcie pracy Autorki z dziećmi i młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W książce znajduje się osiem scenariuszy, trzy z okazji Dnia Nauczyciela, trzy poświęcone tematyce jasełkowej, jeden o tematyce wielkanocnej i jeden przeznaczony do realizacji przez dorosłych (np. z okazji Dnia Dziecka). Pięć opracowań to wyłącznie teksty autorskie, natomiast trzy są kombinacją pomysłów i tekstów własnych autorki tej książki oraz innych osób. Prezentowane teksty na pewno okażą się potrzebne i wyjdą naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli, którzy co roku poszukują nowych pomysłów na zorganizowanie tych samych uroczystości szkolnych.

 

Oprac. Katarzyna Czarnocka-Pasztor

Powrót do 2007