Kurierek Nr 7 - Filmy edukacyjne

   Biblioteka Pedagogiczna wzbogaciła swoje zbiory o kolejne filmy edukacyjne. Seria Już To Wiem skierowana, jest głównie do  przedszkolaków i uczniów klas 0-3 szkoły podstawowej. Zachęcamy nauczycieli do wykorzystywania tych filmów w celu uatrakcyjnienia zajęć edukacyjnych.

1. Zdrowe ząbki. Reż. Mirosław Starczewski. Smardzowice : Wytwórnia Filmów Vivere, 2012 (DVD 14 min) (DVD 2378)
   Film dotyczy edukacji zdrowotnej dzieci w wieku przedszkolnym. Bohaterem filmu jest Dominik, który odwiedza lekarza stomatologa w gabinecie dentystycznym. Stomatolog zapoznaje chłopca z gabinetem, przyrządami i urządzeniami w nim się znajdującymi. Następnie dzieci zobaczą jak pani dentystka odkrywa w zębie Dominika dziurę za pomocą specjalnej kamery. Pokazano też  jak Dominik wykonuje przed leczeniem zęba zdjęcie radiologiczne, a potem pokazano właściwe leczenie. Jednym z celów kształcących filmu jest minimalizacja stresu u dziecka przed i w trakcie wizyty u stomatologa. W odniesieniu do celu wychowawczego Pani dentystka demonstruje chłopcu na czym polega utrzymanie właściwej higieny uzębienia poprzez prawidłowe jego mycie. Aby dodatkowo zachęcić dzieci do wizyty u stomatologa bohater filmu otrzymuje od Pani stomatolog Dyplom dzielnego pacjenta.

2. Kto leczy zwierzęta. Reż. Mirosław Starczewski. Smardzowice : Wytwórnia Filmów Vivere, 2012 (14 min) (DVD 2374)
   Oglądając film dzieci odwiedzą dziwny gabinet lekarski, gdyż pacjentami nie będą ludzie, ale zwierzęta. Dowiedzą się, jak nazywa się lekarz, który leczy nasze pupile. W lecznicy Pani weterynarz ma dwóch pomocników Julię i Sebastiana, którzy bardzo lubią opiekować się zwierzętami i często pomagają przy ich leczeniu. Jako pierwszy gabinet odwiedzi kot, który został przyprowadzony na szczepienie, następnym pacjentem jest chory pies, który przeziębił się biegając po kałużach na spacerze. Dzieci muszą wiedzieć, że lekarz weterynarii leczy też duże zwierzęta, takie których do gabinetu przyprowadzić nie można np. konie, owce a nawet upartego osła. Dlatego Pani weterynarz odwiedzi gospodarstwo rolne skąd dostała wezwanie do świni, która nie miała apetytu. Ostatnim pacjentem jest chory królik, którego nieodpowiedzialny właściciel wyrzucił z domu i królik trafił do fundacji, która zajmuje się znajdowaniem nowych domów dla zwierząt. Pani weterynarz pokaże także jakich przyrządów i urządzeń używa do leczenia zwierząt np.: stetoskopu, otoskopu, usg.

3. Zwierzęta na wsi. Reż. Mirosław Starczewski. Smardzowice : Wytwórnia Filmów Vivere, 2013 (15 min) (DVD 2379)
  W filmie dzieci poznają różne zwierzęta, które hodują rolnicy w swoich gospodarstwach. Zobaczą koguta, kury, kwokę i kurczęta, duże kaczki i małe kaczuszki, gęsi, indyka oraz gołębie, owce i owieczki, kozy i koźlęta, świnie i prosięta, konie, źrebaki, krowy, cielaki a także psa i kota. Dowiedzą się jakie są cechy charakterystyczne tych zwierząt.

4. Kasia i jej pszczoły. Reż. Mirosław Starczewski. Smardzowice : Wytwórnia Filmów Vivere, 2012 (15 min) (DVD 2377)
   Oglądając film dzieci dowiadują się na czym polega tradycyjna produkcja miodu w pasiece. Zobaczą wnętrze ula wraz z pszczołami. Dowiedzą się jakie są ich rodzaje (królowa, truteń, pszczoły robotnice), na czym polega ich praca i współdziałanie. Poznają pszczoły jako owady społeczne. Ponadto poznają Pana pszczelarza, a także bohaterkę filmu czteroletnią Kasię, która mieszka w gospodarstwie pasiecznym. Dziewczynka pomaga rodzicom w pracach w pasiece, a także przy pozyskiwaniu miodu.

5. Czysta woda. Reż. Mirosław Starczewski. Smardzowice : Wytwórnia Filmów Vivere, 2013 (11 min) (DVD 2376)
   W filmie dzieci będą wędrowały z kroplą deszczu, która zamieni się w strumień, a potem w bystry potok. Gdy wpadnie do rzeki będzie razem z nią wędrować i oglądać świat, aż trafi do ujęcia wody pitnej. A ponieważ w czasie swojej podróży kropla się ubrudziła to w stacji uzdatniania wody przejdzie proces: ozonowania, koagulacji, sedymentacji i filtracji. Na końcu woda zostanie zdezynfekowana chlorem. Po takim uzdatnieniu woda jest bardzo czysta i może trafić do kranu. Ale zanim się to stanie zostanie wcześniej zbadana w laboratorium biologiczno-chemicznym. Teraz można ją już pić. A co się dzieje ze zużytą brudną wodą. Oczywiście trafia ona do oczyszczalni ścieków, gdzie zostaje bardzo dokładnie oczyszczona by trafić do rzeki, a razem z rzeką może do ... morza.

6. Teatr. Reż. Irena Jera. Smardzowice : Wytwórnia Filmów Vivere, 2012 (11 min) (DVD 2375)
   W filmie dzieci poznają prawdziwy teatr. Dowiedzą się na czym polega praca aktorów, co to jest rola i gra aktorska, jak wyglądają ich próby na scenie. Zobaczą także pracę reżysera oraz suflera. Odwiedzą garderoby, gdzie aktorzy charakteryzują się i ubierają w kostiumy, które przygotowuje pani garderobiana. Gdy na widowni zasiądą widzowie, dzieci razem z nimi obejrzą fragment spektaklu.

7. Kościół. Reż. Mirosław Starczewski. Smardzowice : Wytwórnia Filmów Vivere, 2013 (ok. 21 min) (DVD 2373)
   W filmie pokazano i omówiono Mszę Świętą w tradycyjnym podziale na liturgię słowa i liturgię eucharystyczną. Omówiono role kapłana, lektorów ministrantów i sióstr zakonnych w odniesieniu do wykonywanych niezbędnych czynności zarówno przed mszą świętą jak i w trakcie jej trwania. Pokazano wspólnotę wiernych uczestniczących w Mszy Świętej ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i ich rodziców. Wyjaśniono kim był Jezus Chrystus, na czym polega przeistoczenie, co to jest hostia konsekrowana i komunikant. Pokazano ubiór kapłana i ministrantów, naczynia liturgiczne niezbędne do sprawowania przez Kapłana Mszy Świętej. Wyjaśniono kto odprawił pierwszą Mszę Świętą i kto był założycielem Kościoła. W filmie zaprezentowano między innymi wnętrze Kościoła Mariackiego w Krakowie ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza oraz wnętrze najstarszego drewnianego Kościoła w Polsce Opactwa Cystersów w Krakowie-Mogile.

 

Oprac. Małgorzata Percińska

Powrót do 2013