Kurierek Nr 4 - Scenariusze uroczystości szkolnych i przedszkolnych

1. Bajon Ewa. Scenariusze przedstawień szkolnych. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2011 (sygn. 104160)
     Zamieszczone w książce scenariusze to niezwykle pomysłowe i ciekawe sposoby na spędzenie wolnego czasu z uczniami zaangażowanymi w szkolny teatr. Każdy projekt to osobny pomysł na przedstawienie angażujące całą klasę. Inscenizacje zaproponowane przez autorkę dotyczą różnych świąt obchodzonych w szkole: rozpoczęcia roku szkolnego, przywitania pierwszoklasistów w nowej społeczności, Dnia Nauczyciela, rocznicy otwarcia szkoły. Nie zabrakło także propozycji przedstawień nastawionych na dobrą zabawę i mile spędzony czas. Niniejsze scenariusze mogą być także źródłem i inspiracją do przekształcania, modyfikowania i tworzenia na ich podstawie nowych inscenizacji. Bazując na nich, pomysłowy nauczyciel z łatwością stworzy oryginalny scenariusz, który przyciągnie i zaangażuje wielu uczniów.

2. Dąbrowska Regina. Przy betlejemskim żłóbku : scenariusze spotkań z rodzicami w grupach przedszkolnych i klasach edukacji zintegrowanej. Kraków : Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, [2011] (sygn. 105750)
     Scenariusze spotkań z rodzicami w grupach przedszkolnych i klasach edukacji zintegrowanej związane z Bożym Narodzeniem. Dzięki prezentowanym propozycjom inscenizacji dzieci dowiedzą się, że Jezus to nie postać z bajki, lecz Bóg i człowiek, który narodził się wiele, wiele lat temu. Oprócz dostarczenia wiadomości scenariusze zapewnią przeżywanie obchodów narodzenia Pana Jezusa w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pośród treści sprzyjających refleksji i dźwięków pięknych kolęd.

3. Jadach Beata Barbara. Cztery pory roku z teatrzykiem u boku : scenariusze inscenizacji uroczystości przedszkolnych. Warszawa : Fraszka Edukacyjna, 2012 (sygn. 105438)
     Niniejsza książka to zbiór około 30 scenariuszy inscenizacji uroczystości przedszkolnych dla dzieci w wieku 3-5 lat z okazji pasowania na przedszkolaka, Świąt Bożego Narodzenia, Dnia Babci i Dziadka, pierwszego dnia wiosny, Dnia Mamy i Taty i zakończenia roku szkolnego. Dodatkowym atutem scenariuszy, które znalazły się w tej publikacji jest to, że angażują do przedstawienia każde dziecko. Znajdą się tu role zarówno dla dziecka przebojowego, które lubi występować jak i nieśmiałego, które powie tekst z grupą. Na podkreślenie zasługuje również i to, że prezentowane historyjki przekazują uczniom wartościowe treści podkreślając między innymi wartość przyjaźni, więzów rodzinnych, uczciwości i poszanowanie świata przyrody.

4. Jadach Beata Barbara. EKO-teatrzyk przedstawia: czyste buzie i zielona trawa : scenariusze inscenizacji o higienie, zdrowiu i ekologii. Warszawa : Fraszka Edukacyjna, 2012 (sygn. 106980)
     Czy przedszkolaki mogą dbać o przyrodę, segregować śmieci, zdrowo się odżywiać? Oczywiście! Można im w tym pomóc, proponując, by wcieliły się w rolę Księcia Czyściocha, Chemicznych Oparów lub Duszków Łakomczuszków. Niniejszy zbiór trzydziestu scenariuszy inscenizacji, dotyczących higieny, zdrowia i ekologii polecany jest wszystkim nauczycielom, którzy pragną uczyć dzieci o ważnych sprawach poprzez zabawę w teatr. W książce znajdują się także szablony masek, które ułatwią przygotowanie kostiumów dla małych aktorów.

5. Kaliska Zofia. Scenariusze teatrzyków dla przedszkoli. Białystok: Wydawnictwo Printex, 2011 (sygn. 103274)
     Książka zawiera 25 scenariuszy dla teatrzyków dziecięcych o różnej tematyce, dla dzieci w wieku 4-6 lat. Ich treść jest zróżnicowana. Niektóre mają charakter edukacyjny, dzięki, czemu młodzi aktorzy będą mieli szansę zetknąć się z takim dziedzinami jak narodowe legendy, alfabet, podstawy matematyki. Jednak większość scenariuszy to bajkowe historyjki, zawsze zakończone odpowiednim przesłaniem moralnym. Wszystkie dialogi mają formę rytmicznych, łatwo wpadających w ucho ośmiozgłoskowych rymowanek. Dodatkowym atutem są zamieszczone przy scenariuszach wskazówki zarówno dla aktorów, jak i dla ich opiekunów.

6. Kusza Agnieszka, Ślepowrońska Dagna. W świecie baśni : scenariusze przedstawień teatralnych dla młodzieży. Kielce : Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, cop. 2013 (sygn. 107251)
     Scenariusze przedstawień teatralnych dla młodzieży, które podejmują trudne i ważkie tematy, takie jak fobie, samotność, odmienność, relacje między dzieckiem a rodzicem. Rozmowy te mają pobudzić odbiorców do refleksji nad własnym „ja" i stosunkiem owego „ja" do świata, a także nad kształtem tego świata. Jak podkreślają dramatopisarki, rozmowa ta powinna zawierać elementy nie tyle moralizatorskie i dydaktyczne, ile raczej odprężające i komiczne. Scenariusze z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez nauczycieli w przygotowywaniu przedstawień z uczniami.

7. Niewola Dorota. Zabawy inscenizacyjne o tematyce przyrodniczej na cztery pory roku : propozycje dla przedszkolaków i dzieci w młodszym wieku szkolnym. Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2012 (sygn. 107256)
     Niniejsza książka zawiera zabawy, inscenizacje i propozycje działań o tematyce przyrodniczej, których celem jest zarówno dostarczanie i bogacenie dziecięcych doświadczeń dotyczących świata przyrody i rządzących w nim praw, jak również zabawa. Dzięki tej publikacji mały odbiorca a zarazem uczestnik utrwali posiadane wiadomości i nabędzie nowe, uczyć się będzie dbać o przyrodę i wdroży do jej ochrony.

8. Scenariusze uroczystości przedszkolnych : zbiór pomysłów na cały rok / red. merytoryczny Monika Magdalena Bachańska. Warszawa : Dr Josef Raabe Spółka Wydawnicza, cop. 2012 (sygn. 105540)
     Zbiór wyjątkowych pomysłów na niebanalne i proste w przygotowaniu najważniejsze przedszkolne okazje. Książka zawiera propozycje uroczystości świątecznych, integracyjnych, przyrodniczych, międzyprzedszkolnych. Niniejsza publikacja to również źródło inspiracji, zabaw, wierszyków i piosenek oraz pomysłów na dekoracje. W organizacji niezapomnianych spotkań pomocne mogą być z pewnością nauczycielom gotowe schematy i materiały ilustracyjne dołączone do scenariuszy.

9. Śnieżkowska-Bielak Elżbieta. Przedstawienia i uroczystości  : inscenizacje dla klas 0-3. Warszawa : Dr Josef Raabe. Spółka Wydawnicza, 2013 (sygn. 107155)
     Zamieszczone w książce scenariusze to zbiór zabawnych, czasem pouczających widowisk o różnorodnej tematyce, które skierowane są do uczniów zerówek oraz nauczania początkowego. W prezentowanej publikacji można znaleźć gotowe propozycje programów  z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, Świąt Bożego Narodzenia, nowego roku kalendarzowego, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, Dnia Wiosny, zakończenia roku szkolnego. Przy każdym scenariuszu zamieszczona jest także wskazówka autora odnoście proponowanych kostiumów i scenografii.

 

Oprac. Katarzyna Czarnocka-Pasztor
 
 
 
 

Powrót do 2014