Kurierek Nr 6 - Literatura piękna

     Zbliża się okres wakacyjnego wypoczynku. To czas, kiedy warto zagłębić się w świecie ciekawej lektury. Przedstawiam Państwu kilka cykli wydawniczych wybranych autorów, które cieszą się zainteresowaniem czytelników. Zbiory biblioteki zostały wzbogacone o najnowsze powieści tych autorów, które moim zdaniem warto zabrać ze sobą na urlop. Zapraszam do lektury.

Tam, gdzie nie sięga już cień. Hanna Kowalewska. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2015 (sygn. Siedlce 109660)
     Inka, młoda graficzka, pracująca w warszawskiej galerii, dostaje telegram od dawno niewidzianej ciotki Berty. Kobieta jest umierająca. Chce się pożegnać i opowiedzieć o czymś bardzo ważnym... Inka przyjeżdża do Jantarni, nadmorskiej miejscowości, w której dorastała, jednak tam nikt oprócz ciotki na nią nie czeka. Wręcz przeciwnie - Inkę wita chłód, a nawet wrogość. Dlaczego? Co takiego stało się w przeszłości, że jedna z krewnych Berty potrafi splunąć dziewczynie w twarz? Dlaczego Inka od lat nie odbiera telefonów od przybranego brata Zbyszka i unika rodzinnych stron?
źródło opisu: okładka


Cykl O Zawrociu Hanny Kowalewskiej

1. Tego lata, w Zawrociu. Hanna Kowalewska. Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2010 (sygn. Siedlce 104803)
     Pierwsza książka z cyklu o Zawrociu, to powieść o wyprawie w nieznane, w pełną tajemnic przeszłość rodzinną. Główna bohaterka, Matylda - trzydziestolatka z Warszawy, pracująca na co dzień w teatrze - otrzymuje niespodziewanie w spadku po nielubianej i mało znanej babce Aleksandrze malowniczo położoną posiadłość na prowincji. To miejsce szczególne, dworek z tradycjami. Matylda odkrywa tam lakoniczne zapiski dziadków, które pobudzają jej ciekawość i sprawiają,  że czytelnikowi powieść jawi się jak układanka. Narratorka krok po kroku stara się odsłonić tajemnice przeszłości. Stary dom wciąga Matyldę w swoje dziwne, intrygujące sprawy, wikła w układy rodzinne. W miarę jak Matylda poznaje złożone relacje między ludźmi związanymi z dziejami domu w Zawrociu, zmienia się sama i inaczej zaczyna patrzeć na siebie i swoje życie.
W kolejnych częściach cyklu poznajemy dalsze losy Matyldy
źródło opisu: http://hannakowalewska.pl/?page_id=22

2. Góra śpiących węży. Hanna Kowalewska. Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, [2010?] (sygn. Siedlce 105567)

3. Maska Arlekina. Hanna Kowalewska. Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, cop. 2006 (sygn. Siedlce 86493)

4. Inna wersja życia. Hanna Kowalewska. Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, cop. 2010 (sygn. Siedlce 105530)

5. Przelot bocianów. Hanna Kowalewska. Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, cop. 2011 (sygn. Siedlce 104621)


Najnowsza powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk

Klątwa. Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2015 (sygn. Siedlce 109645)
     Litwa, rok 1733. Na stosie ginie młoda dziewczyna oskarżona o czary. Przed śmiercią rzuca klątwę na winnych swojej krzywdy. Odtąd pech nie przestanie im towarzyszyć... Tymczasem w kraju zaczyna się gorący czas: śmierć króla Augusta II i wolna elekcja. Dwa przeciwne obozy zjeżdżają do Warszawy, by wybrać następcę. W tym barwnym okresie historycznym toczą się losy dwóch bohaterek: skromnej Zofii i namiętnej Cecylii. Która z nich skradnie serce zuchwałego infamisa?
źródło opisu: okładka


Zachęcam do zapoznania się z serią Cukiernia pod Amorem Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.

1. Zajezierscy. Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2011 (sygn. Siedlce 104461)
     Zajezierscy to pierwszy tom z cyklu Cukiernia pod Amorem. Podczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Czy Iga rozwikła dawną rodzinną tajemnicę? Czy przepowiednia sprzed wieków naprawdę się spełniła? W poszukiwaniu odpowiedzi prześledzimy fascynującą historię rozkwitu i upadku jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów.  "Zajezierscy" to pierwsza część trzytomowej sagi o Gutowie. Autorka opisuje losy kilku pokoleń kobiet (i ich mężczyzn) w malowniczej scenerii dziewiętnastowiecznych dworków oraz współczesnej prowincji. Znakomicie oddaje koloryt epoki, zarówno jeśli chodzi o realia życia codziennego, jak i przełomowe wydarzenia historyczne. Przeplata przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną opowieść o silnych kobietach, ich marzeniach i namiętnościach.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/53185/cukiernia-pod-amorem-zajezierscy

2. Cieślakowie. Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2010 (sygn. Siedlce 104462)

3. Hryciowie. Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Warszawa : Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2011 (sygn. Siedlce 104463)

 

Cykl książek autorstwa Magdaleny Kordel Malownicze

Wymarzony czas. Magdalena Kordel. Kraków : Wydawnictwo Znak, 2014 (sygn. Siedlce 109453)
     Każdy ma swój wymarzony czas. To czas na miłość, na szczęście. Czas radości, ale i zmian. Magda ma już swój wymarzony dom i cieszy się na myśl o tym, że już wkrótce stworzy prawdziwą rodzinę dla Marcysi i Ani. Wie jednak, ile przeszkód musi jeszcze pokonać, zanim nadejdzie ich wymarzony czas. Przed Michałem też niełatwe zadanie: czy jego miłość do Magdy wystarczy, by ją przekonać? Czy tych dwoje odważy się myśleć o wspólnej przyszłości? Kacper, ojciec Julki, za wszelką cenę chce ją odzyskać i pokazać pewnej kobiecie, jak bardzo się kiedyś pomyliła, odrzucając jego uczucie... Malownicze. Wymarzony czas to piękna opowieść o tym, że choć przeszłości nie można już zmienić, to przyszłość jest w naszych rękach. Każdy ma szansę przeżyć swój wymarzony czas. źródło opisu: http://www.empik.com/malownicze-wymarzony-czas-kordel magdalena,p1096712301,ksiazka-p

Wymarzony dom. Magdalena Kordel. Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2014(sygn. Siedlce 109454)
    
Kiedy Magda podejmuje szaloną decyzję i kupuje stary dom w Malowniczem, miasteczku u podnóża Sudetów, nie wie jeszcze, jak bardzo zmieni się jej życie. W pierwszym odruchu chce się go pozbyć, ale dom nie chce wcale pozbyć się jej. Siła kryjąca się w jego wnętrzu pozwala Magdzie odnaleźć swoje miejsce i pomóc innym: małej Marcysi, która potrzebuje mamy, Krysi, która leczy złamane serca kawą migdałową, a wieczorami piecze „kłopotki", by zapomnieć o przeszłości, Michałowi, który uczy się walczyć o miłość Magdy. "Malownicze. Wymarzony dom" to wzruszająca i pełna humoru opowieść o spełnianiu marzeń, a przede wszystkim o miłości, która zmienia życie i nadaje mu sens. Jeśli wyciągniesz rękę do innych i nauczysz się marzyć, los uśmiechnie się do ciebie.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/206928/malownicze-wymarzony-dom

Tajemnica bzów / Magdalena Kordel. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2015 (sygn. Siedlce 109767)
     Malownicze, ciche miasteczko ukryte w Sudetach. Miejsce, gdzie czas i miłość leczą rany. Pewnego dnia pani Leontynie ginie pierścionek przekazywany z pokolenia na pokolenie, a przed jej sklepem ze starociami zatrzymuje się tajemniczy mężczyzna. Czy to przeszłość zaczyna się o nią upominać? Leontyna wyrusza więc w pełną nostalgicznego uroku podróż do krainy pachnącej bzami. Do czasów radosnego dzieciństwa na Kresach, wielkiej miłości i wojny, która wszystko zmieniła. Jaką tajemnicę kryje rodowy pierścionek? Kim jest zagadkowy mężczyzna? Czy przeszłość można zmienić? Poruszająca historia silnej i mądrej kobiety, której przyszło żyć, kochać i marzyć w niezwykłych czasach.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/249670/tajemnica-bzow

 

Poprzednia, równie ciekawa seria Uroczysko Magdaleny Kordel

1. Uroczysko. Magdalena Kordel. Warszawa : Prószyński Media, 2010 (sygn. Siedlce 103386)
     Pełna humoru, ciepła opowieść o tym, jak malownicze miasteczko w Sudetach odmieniło życie pewnej warszawianki. Porzucona przez męża Maja, mama piętnastoletniej Marysi, właścicielka dwóch psów i kota, myśli, że limit przypisanych jej nieszczęść został już wyczerpany. Wkrótce przekonuje się, że to zaledwie początek. Nieszczęścia, jak to mają w zwyczaju, chodzą nie tylko parami, ale wręcz stadami. Paradoksalnie jednak to co złe prowadzi do zmian na lepsze. I tak Majka - pomimo zmagań z samotnym rodzicielstwem i mężem, który niczego nie ułatwia - znajduje w sobie siłę, o której istnieniu wcześniej nie miała pojęcia. Pobyt w Sudetach, w domku należącym kiedyś do jej ciotki, daje początek zmianom, które odmienią egzystencję całej jej rodziny. A wszystko to w malowniczej scenerii gór i lasów, przesycone ciepłem nowych i starych przyjaźni oraz okraszone humorem, którego nigdy nie powinno zabraknąć ani w książce, ani w życiu.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/51069/uroczysko

2. Sezon na cuda. Magdalena Kordel. Warszawa : Prószyński Media, 2010 (sygn. Siedlce 103308)

3. Wino z Malwiną. Magdalena Kordel. Warszawa ; Grójec : Wydawnictwo SOL, 2012 (sygn. Garwolin 55024)

 

I na koniec coś dla młodych czytelników: seria Baśniobór Brandona Mull.

1. Baśniobór. Brandon Mull, przeł. Rafał Lisowski. - Wyd. 2. - Warszawa : Grupa Wydawnicza Foksal, [2013] (sygn. Siedlce 108049)
     Kendra i Seth zostają wysłani na dwa tygodnie do dziadka. I wcale nie są zadowoleni. Na przywitanie dostają mnóstwo przestróg. Dzieci nie mają pojęcia, że ten dziwny staruszek jest strażnikiem tajemniczego Baśnioboru. W pilnowanym przez niego lesie żyją ze sobą w zgodzie zachłanne trolle, figlarne satyry, zgryźliwe czarownice, psotne chochliki i zazdrosne wróżki. Rodzeństwo, zlekceważywszy zakazy dziadka, uwalnia groźne siły zła, którym teraz trzeba stawić czoło. By uratować rodzinę, Baśniobór, a może nawet cały świat, Kendra będzie musiała zdobyć się na to, czego obawia się najbardziej...
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/85361/basniobor

2. Gwiazda Wieczorna wschodzi. Brandon Mull, przeł. Rafał Lisowski. Wyd. 2. Warszawa : Wydawnictwo W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, [2013] (sygn. Siedlce 108050)

3. Plaga cieni. Brandon Mull ; przeł. Rafał Lisowski ; [il. Brandon Dorman]. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2012 (sygn. Siedlce 107667)

4. Tajemnice smoczego azylu. Brandon Mull ; przeł. Rafał Lisowski ; [il. Brandon Dorman]. Wyd. 2. Warszawa : Wydawnictwo W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, cop. 2012 (sygn. Siedlce 109761)

5. Klucze do więzienia demonów. Brandon Mull ; przeł. Rafał Lisowski ; [il. Brandon Dorman]. Warszawa : Wydawnictwo WAB, cop. 2013 (sygn. Siedlce 109437)

   

Oprac. Małgorzata Suchożebrska

 

Powrót do 2015