Kurierek Nr 12 - Higiena społeczna

      HIGIENA SPOŁECZNA - dotyczy dbałości o właściwe relacje między ludźmi w oparciu o wartości moralne oraz unikania czynników które wpływają niekorzystnie na te relacje.

 Higiena społeczna

1. Amen Daniel G. Uwolnij moc kobiecego mózgu ; zadbaj o swój mózg dla poprawy zdrowia, nastroju, koncentracji, życia seksualnego i zasobów energii. Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2015 (sygn. 109662)
     W tym opracowaniu autor pokazuje krok po kroku, jak maksymalnie wykorzystać  najwartościowszy kobiecy atut, czyli mózg. Dowiedzieć się z niego można: dlaczego równowaga hormonalna ma takie znaczenie dla optymalnej pracy mózgu, dlaczego zdrowy przewód pokarmowy jest niezbędny dla zdrowia psychicznego, dlaczego musisz uspokoić zajęty mózg oraz jak wyzwolić się od lęku, ciągłego podenerwowania, depresji i perfekcjonizmu. Autor zastanawia się również, dlaczego warto leczyć zaburzenia uwagi i jak może to wpłynąć na Twoje życie seksualne. Ale to tylko część informacji zamieszczonych w tej książce. Dzięki niej można nie tylko zmienić swoje życie na lepsze, ale też pozytywnie wpłynąć na życie wszystkich osób ze swego otoczenia.

2. Amen Daniel G. Wspieraj swój mózg - odmładzaj się : sekrety młodego wyglądu, samopoczucia i sposobu myślenia na każdy dzień. Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2015 (sygn. 110885)
     W w/w książce wybitny psychiatra przedstawia swój łatwy do zastosowania i przeciwdziałający starzeniu program. Można z niego dowiedzieć się : jak poprawić pamięć, nastrój, możliwości koncentracji ; jak zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera ; co jeść, żeby przedłużyć sobie życie ; jak zmniejszyć oznaki starzenia  i sprawić, żeby skóra wyglądała piękniej i zdrowiej ; czym wspomagać mózg po urazach, udarach, wyjściu z nałogu albo zatruciu ; jak zwiększyć szanse na to, żeby żyć dłużej i wyglądać młodziej. Wkorzystując strategie zaproponowane przez autora w tym poradniku, możesz przechytrzyć geny i spowolnić proces starzenia.*

3. Amen Daniel G. Zadbaj o twardy dysk swojej duszy : jak usprawnić własny mózg, by mocniej kochać, lepiej pracować i mieć bogatsze życie duchowe. Konstancin-Jeziorna : Wydawnictwo Medium, cop. 2011 (sygn. 110491)
     Mózg, swoisty komputer w naszym ciele, zarządza całym naszym życiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Od jego sprawnego działania zależy nasze poczucie szczęścia. Gdy wskutek trudnych doświadczeń emocjonalnych, obrażeń fizycznych albo zmian o charakterze chemicznym powstają zakłócenia w jego pracy, wówczas pojawiają się problemy - depresja, stany lękowe , brak koncentracji, agresja, ADHD, kłopoty z nauką, trudności w kontaktach z ludźmi. Wpływa to na całe nasze życie i decyduje o jego jakości.

     Trzeba wtedy szukać skutecznych rozwiązań, aby wyleczyć swój niesprawny mózg i tym samym uzdrowić swoją duszę i swoje życie.

     Autor dowodzi, że mamy rzeczywisty (fizyczny) wpływ na stan swojego mózgu, a co za tym idzie, na swoje myśli, działania i duchowość. Zapoznaje nas z programem ćwiczeń, które pomagają głębiej zrozumieć siebie, uwolnić się od toksycznych wspomnień, przebaczyć tym, którzy nas skrzywdzili, ulepszyć nasze związki - i na nowo cieszyć się życiem.*

4. Bandelow Borwin. Nie bój się lęku: 5 sprawdzonych strategii.- Wyd. 2 w jęz. pol. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2015 (sygn. 109458)
     Autor poradnika odpowiada na pytania : skąd się bierze lęk, , czy można go pokonać i jakie są możliwości terapeutyczne. Dzięki tej książce zrozumiesz podstępną naturę lęku, nauczysz się go oswajać. Twoje życie zyska nową jakość i odzyskasz nad nim kontrolę. Ponadto zagadnienia związane z zaburzeniami lękowymi są w tej książce ilustrowane przykładami z życia znanych postaci historycznych i współczesnych. Przypadki te potwierdzają zaskakujące odkrycie, że lęk ma nie tylko mroczną stronę, bywa źródłem udręk ale też źródłem siły człowieka.*

5. Sokołowska Ewa, Zabłocka-Żytka Lidia, Kluczyńska Sylwia, Wojda-Kornacka Joanna. Zdrowie psychiczne młodych dorosłych : wybrane zagadnienia. Warszawa: Difin, 2015 (sygn. 110891)
     Zdrowie psychiczne jest traktowane jako kluczowe zagadnienie wielu modeli teoretycznych, wyjaśniających funkcjonowanie człowieka w otaczającym świecie. Bywa odmiennie definiowane bądź utożsamiane z innymi pojęciami, jak jakość życia  czy poczucie szczęścia. Celem monografii jest przybliżenie zagadnień zdrowia psychicznego, czynników go determinujących oraz wzmacniających w grupie młodych dorosłych. Wybór tego okresu odpowiedzią na istniejące zapotrzebowanie na syntetyczne opracowanie z zakresu psychologii klinicznej, które skupione jest na osobach we współczesnej dorosłości.*

* Opis na podstawie okładki

Oprac. Dorota Salamon

Powrót do 2015