Kurierek Nr 4 (173) - Wychowanie w rodzinie

     Mądre wychowanie dzieci jest dużym wyzwaniem, wymaga sporo zaangażowania, uwagi, poświęconego czasu. Istnieje sporo dróg doskonalenia się w sztuce wychowywania, jedną z nich jest niewątpliwie lektura poradników. Pragnę, więc zaprezentować kilka wartościowych publikacji, jakie w swoich zbiorach posiada Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach.

1. Ayllón José Ramon. 10 zasad mądrego wychowania. - Kraków : Wydawnictwo Księży Sercanów DEHON, 2015 (sygn. 109433)
     Wychowanie zawsze było tematem trudnym, a dziś jest nim chyba bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Wobec wszechobecnego relatywizmu moralnego rodzice i nauczyciele skarżą się na małą skuteczność swoich dydaktycznych wysiłków. Równie zagubione i zmęczone powszechnym obecnie brakiem jakichkolwiek reguł są same dzieci i młodzież. José Ramón Ayllón proponuje nam 10 zasad, które próbują nieco ułatwić trudne zadanie wychowania, opierając je na solidnych podstawach a nie chaotycznych modach. Nie są to porady teoretyka, który pamięta szkołę jedynie z własnego dzieciństwa. Autor przez 15 lat pracował jako nauczyciel w szkole średniej, co pozwoliło mu zebrać bogaty materiał do przemyśleń.
źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/10-zasad-madrego-wychowania/

2. Davidow Shelley. Stresoodporne. - Warszawa : Grupa Wydawnicza Foksal, cop. 2015  (sygn. 109751)
     Doskonały poradnik, z którego dowiemy się, jak wychować dziecko odporne na stres. I nie chodzi tutaj o ochronę dzieci przed stresem i niepowodzeniami, ale o to, by nauczyć je odpowiednio stresem zarządzać i traktować go jak coś naturalnego. Autorka kompleksowo omawia wszystkie stresogenne czynniki, które mają wpływ na dzieci: szkołę, środowisko rówieśnicze, telewizję i nowinki techniczne, a także nawyki żywieniowe. Przytacza także wyniki wielu badań i posługuje się ciekawymi argumentami. W książce znalazły się rozmowy z rodzicami dzieci w różnym wieku.
źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/e/stresoodporne-a/

3. Jenkins Lynn. Gotowi do szkoły? Start! - Warszawa : Buchmann - Grupa Wydawnicza Foksal, cop. 2015 (sygn. 111188)
     „Pierwszy dzień szkoły bywa na ogół radosny, ale co zrobić, aby radość ta nie uleciała wraz z wielogodzinnym wysiadywaniem w ławce, ciężkim tornistrem i niezbyt życzliwie spoglądającym kolegą z sąsiedniej ławki?"
     Książka skierowana jest do tych rodziców i dzieci, którzy w najbliższym czasie przekroczą próg szkoły. Dzięki poradnikowi rodzice będą w stanie pomóc swoim dzieciom przejść przez trudny okres zmian. Uzyskają wskazówki jak radzić sobie z niepokojem pierwszaka, jak pomóc mu nawiązać nowe znajomości, nauczyć go odporności na stres i przezwyciężania własnych lęków. Warto jest również uświadomić dzieciom, że czasem nie wszystko idzie zgodnie z planem, że uczniowie mają prawo do porażek i nie zawsze muszą być najlepsi w tym, co robią.

4. Łukawska Krystyna. Szczęśliwi rodzice - szczęśliwe dzieci : praktyczny przewodnik. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2015 (sygn. 108691)
     Ten praktyczny poradnik w sposób zwarty i przejrzysty przekazuje wiele ważnych zagadnień: jak słuchać i rozumieć dzieci, jak pomóc im rozwijać ich naturalny potencjał, w jaki sposób budować w dziecku wysokie poczucie własnej wartości, które jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu i szczęścia. Z książki można dowiedzieć się także, jak połączyć dyscyplinę z szanowaniem woli dziecka, tak by się ono nie buntowało.
     W publikacji oprócz teorii znajduje się taż masa praktycznych testów, by łatwiej było nam zdać sobie sprawę, nad którymi aspektami wychowawczymi i relacji w własnymi dziećmi trzeba jeszcze popracować.

5. Minge Natalia i Krzysztof. Zgodne rodzeństwo : jak wspierać dzieci w budowaniu trwałej więzi. - Warszawa : Edgard, cop. 2015 (sygn. 109578)
     Poradnik napisany przez psychologów z wieloletnim doświadczeniem, którzy sami posiadają trójkę dzieci. Skierowany jest do rodziców, którzy wychowuje więcej niż jedno dziecko. Autorzy podejmują wiele problemów, z jakimi borykają się, na co dzień rodzice. A przecież rodzic nie ze wszystkim musi sobie radzić. Nie zawsze ma też wpływ na interakcję między swymi pociechami, nie zawsze wie, jak - albo czy w ogóle - powinien zareagować. Poradnik ten ma wspierać rodziców w samodzielnym podejmowaniu mądrych decyzji, które będą wystarczająco dobre zarówno dla nich, jak i dla ich latorośli.
     Z książki rodzice dowiedzą się, jak delikatnie poinformować dziecko o tym, że będzie miało siostrę lub brata. Przeczytają, w jaki sposób wyciszyć kłótnie i bójki pomiędzy rodzeństwem. Znajdą podpowiedź, w jaki sposób stworzyć dzieciom warunki do tego, by mogły nawiązać ze sobą trwałą więź i czy naprawić nadszarpnięte relacje.
źródło opisu: słowo wstępne, s. 7-8

6. McCraith Sheila. I po krzyku! : jak rozmawiać z dzieckiem bez podnoszenia głosu. - Warszawa : Buchmann - Grupa Wydawnicza Foksal, cop. 2015 (sygn. 111199)
     Wyjątkowy poradnik dla rodziców - zwłaszcza dla tych, którym zdarza się tracić cierpliwość.
Autorka książki - matka czworga chłopców, dzieli się pomysłowymi radami i niezwykle praktycznymi wskazówkami oraz przedstawia 30-dniowy program radzenia sobie ze złością. W uczciwy, życzliwy i dowcipny sposób opowiada o swoich emocjach i postanowieniach, a także przytacza wiele motywujących historii z życia wziętych. Książka powstała na podstawie popularnego bloga, którego prowadzenie miało pomóc autorce dotrzymać postanowienie, że nie będzie krzyczeć na synów przez 365 dni. Blog zwyciężył w konkursie na blog roku 2013 magazynu Parents.
źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/i-po-krzyku/

7. Tracy Brian i Forstrom Alec. Recepta na dorastanie : wychowaj dziecko na szczęśliwego nastolatka. - Gliwice : Wydawnictwo Helion, 2015 (sygn. 110319)
     Rzetelny poradnik, dla każdego, kto ma kontakt z całkiem małym, ale również nastoletnim dzieckiem. Autorzy publikacji zwracają sporo uwagi na to, co ważne w kontaktach z dziećmi - codzienną komunikację, umiejętność słuchania, czy poświęcony dzieciom czas. Często wskazują na to, że wychowanie dziecka to w ogromnej mierze praca także nad sobą. W związku z tym w książce możemy znaleźć wskazówki do tego jak np. skutecznie organizować czas, jak doskonalić umiejętności komunikowania się z innymi, w jaki sposób ułatwić dziecku odrabiane lekcji, czy pomóc mu w odnoszeniu sukcesów.
     Po publikację powinni sięgnąć wszyscy ci rodzice, którzy czują, że muszą zacząć doskonalić swoje kompetencje rodzicielskie i pedagogiczne, albowiem nie ma na świecie nic ważniejszego niż wychowanie wspaniałego młodego człowieka.

 

Oprac. Katarzyna Czarnocka-Pasztor 

 

 

Powrót do 2016