Kurierek Nr 5 (174) - Filmy edukacyjne

      Biblioteka Pedagogiczna wzbogaciła swoje zbiory multimedialne o kolejne filmy edukacyjne i dokumenty elektroniczne, które mogą być pomocne nauczycielom, wychowawcom, pedagogom, a także rodzicom w procesie dydaktyczno-wychowawczym. Filmy mogą być wykorzystane na różnych poziomach kształcenia.

1. Mela i Marcel, czyli jak bezpiecznie i zdrowo poznawać świat. Cz. 2. Reż., scen. Iwona Wołkowicz. Kraków : Wydawnictwo Projekt-kom, cop. 2015 (ok. 25 min) (DVD 2768)
      Seria filmów animowanych opiera się na historii trzech bohaterów (Marcel - ślimak, Mela - gąsienica i Dygotka - żuczka), którzy wyruszają w podróż / grę, w czasie której zdobywają specjalne kluczyki za prawidłowe rozwiązanie zagadek lub właściwe wykonanie zadania. Nagrodą za zebranie 10 kluczyków (jest 10 tematów / zagadnień) jest otrzymanie skarbu. Dopiero na koniec podróży, okazuje się czym jest skarb - jest to bezpieczeństwo i zdrowie. Wszelkie zachowania oraz czynności prowadzą właśnie do tego, aby wiedzieć jak się zachować, by być bezpiecznym i zdrowym.
źródło opisu: http://projekt-kom.pl/publikacje/mela-i-marcel-czyli-jak-bezpiecznie-i-zdrowo-poznawac-swiat-scenariusze-i-filmy-animowane/


2. Agresja i przemoc w szkole : przyczyny, reagowanie, zapobieganie. Jagna Niepokólczycka-Gac. Poznań : Oficyna MM Wydawnictwo Prawnicze, 2015 (CD 354)
     
Program szkolenia dla rady pedagogicznej zawiera informacje na temat: różnic pomiędzy agresją a przemocą, rozpoznawania objawów przemocy stosowanej przez uczniów, rozpoznawania sprawcy oraz ofiary przemocy, świadka przemocy, przeciwdziałania przemocy, reagowania na zachowania przemocowe, rozmów z ofiarą i sprawcą przemocy.
Do programu dołączone zostały scenariusze lekcji wychowawczych, ankiety ewaluacyjne, materiały szkoleniowe dla rodziców oraz arkusze obserwacyjne.
źródło opisu: https://www.oficynamm.pl/oferta.php?idd=1&id=177#

3. Hejting, stalking... : agresja w XXI wieku. Marta Wojtas. Poznań : Oficyna MM Wydawnictwo Prawnicze, 2015 (CD 356)
      Prezentacja w przystępny i ciekawy sposób wyjaśnia najważniejsze zagadnienia związane z nękaniem, podszywaniem się czy grożeniem w sieci.
Program szkolenia zawiera: porady, jak reagować na cyberprzemoc, wskazówki na temat zapobiegania agresji w sieci, wyniki badań dotyczących agresji elektronicznej, wyjaśnienie najważniejszych zjawisk.
źródło opisu: https://www.oficynamm.pl/oferta.php?idd=1&id=176#

4. Edukacja filmowa w szkole. Agata Sotomska. Poznań : Oficyna MM Wydawnictwo Prawnicze, 2015 (CD 355)
      Edukacja poprzez film to wyjątkowa forma nauczania dzieci i młodzieży. Film może być doskonałym źródłem wiedzy, poszerza świadomość, łamie stereotypy i zmusza do weryfikacji poglądów. Ponadto kształtuje umiejętność interpretowania świata, uwrażliwia i rozwija. Dzięki prezentacji zawartej na płycie nauczyciele i pedagodzy dowiedzą się m.in.: dlaczego film to cenne narzędzie w edukacji, jakie dzieła wybrać, by podopieczni polubili te formę nauki, gdzie szukać materiałów na ten temat oraz filmów do nieodpłatnego pobrania, jakie są zalety oglądania filmów w trakcie zajęć z konkretnych przedmiotów.
źródło opisu: https://www.oficynamm.pl/oferta.php?idd=1&id=178#

5. Alkoholizm. Realiz. Aleksandra Rymarowicz. Kraków : Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon Katarzyna Król, cop. 2015 (ok. 13 min) (DVD 2748)
Seria (Mówię Wam, Nie Warto ; 1)
      Jak wyrastają herosi? - opowiada Leszek Kuzaj, kierowca rajdowy. Według niego alkohol jest ucieczką od życia ludzi słabych. O tym, że nie warto pić alkoholu przekonuje także Jacek Wójcicki, krakowski muzyk i kabareciarz. Najbardziej poruszająca jest wypowiedź Janusza, byłego alkoholika, który staczał się przez 25 lat, ale zdołał pokonać uzależnienie. „Nie przegrajcie swojego życia" - to prośba i wezwanie Janusza, skierowane do młodzieży.
Film na lekcje wychowania do życia w rodzinie i na zajęcia wychowawcze dla uczniów II i III klasy gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
źródło opisu: http://www.ksiegarniarubikon.pl/9788389947841/Alkoholizm---film-profilaktyczny-na-DVD.html

5. Nikotynizm. Realiz. Aleksandra Rymarowicz. Kraków : Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon Katarzyna Król, cop. 2015 (ok. 10 min) (DVD 2749)
Seria  (Mówię Wam, Nie Warto ; 2)
      „Możesz być wolna, ale nie jesteś wolna, kiedy palisz" - przekonuje Agnieszka Maciąg, aktorka i modelka. Porzuciła palenie, choć nie było to łatwe. Taką decyzję podjął również 20-leni Łukasz, który wszedł w ten nałóg już od 13. roku życia. Wystarczyło 7 lat palenia papierosów, aby zrujnować zdrowie fizyczne i psychiczne. Dwie relacje - dwa świadectwa byłych palaczy wzbudzają refleksję, czy warto sięgnąć po pierwszego papierosa?
Film na lekcje wychowania do życia w rodzinie i na zajęcia wychowawcze dla uczniów II i III klasy gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
źródło opisu: http://www.ksiegarniarubikon.pl/9788389947842/Nikotynizm--film-profilaktyczny-na-DVD.html

6. Narkomania. Realiz. Aleksandra Rymarowicz. Kraków : Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon Katarzyna Król, cop. 2015 (ok. 12 min) (DVD 2750)
Seria (Mówię Wam, Nie Warto ; 3)
      Wspomnienia Tomka, byłego narkomana, skonfrontowane z mocnymi charakterami hokeisty Mariusza Czerkawskiego i aktora Mateusza Janickiego przekonują, że nie opłaca się uciekać od rzeczywistości i brać narkotyki.
Dariusz Malejonek, kompozytor i wokalista, wspomina o wielu kolegach, którzy zbyt szybko odeszli... Zabiły ich narkotyki.
Film na lekcje wychowania do życia w rodzinie i na zajęcia wychowawcze dla uczniów II i III klasy gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
źródło opisu: http://www.ksiegarniarubikon.pl/9788389947843/Narkomania---film-profilaktyczny-na-DVD.html


7. Przemoc. Realiz. Aleksandra Rymarowicz. Kraków : Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon Katarzyna Król, cop. 2015 (ok. 11 min) (DVD 2751)
Seria (Mówię Wam, Nie Warto ; 4)
      Bić się na ulicy, czy sprawdzić się na macie lub siłowni? - takie wybory przewijają się w relacji filmowej. Z jednej strony 23-letni Bogusław, skazany na 12 lat więzienia za bójki i rozboje, a z drugiej bokser wagi lekkiej Maciej Zegan i zawodnik sportowy Tomasz Drwal, którzy proponują wyładowanie energii na workach treningowych. Dwie alternatywy, dwie drogi życiowe...
Film na lekcje wychowania do życia w rodzinie i na zajęcia wychowawcze dla uczniów II i III klasy gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
źródło opisu: http://www.ksiegarniarubikon.pl/9788389947844/Przemoc---film-profilaktyczny-na-DVD.html

 

Oprac. Małgorzata Percińska

Powrót do 2016