Kurierek Nr 4 (185) - Psychologia

W prezentowanym Kurierku Nowości chciałabym przybliżyć Państwu książki z dziedziny psychologii.

1. Chybicka Aneta, Puchalska Malwina. Rozwojownik : inspirujący poradnik rozwoju osobistego i szczęścia. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2016 (syg. 113934)
    
Często podejmujemy postanowienia dotyczące wprowadzenia zmian w swoim życiu. Przez kilka dni wytrzymujemy w tym zamierzeniu, później powracamy do starych nawyków. Poradnik skierowany jest więc, dla tych wszystkich, którzy chcą wprowadzić trwałe zmiany i trzymać się ich konsekwentnie. Pragną by ich życie przepełniały uważność, radość i szczęście oraz chcą maksymalnie wykorzystać każdy dzień.
     W powyższej publikacji, czytelnik znajdzie ciekawe uwagi, zaskakujące quizy, opisy ważnych zjawisk psychologicznych wpływających na nasze życie oraz linki do inspirujących filmów. 

2. Damour Lisa. Zaplątane nastolatki : jak dobrze przeprowadzić córkę z dzieciństwa do dorosłości. - Warszawa : Agora Wydawnictwo Książkowe, 2017 (sygn. 114232)
     Lisa Damour psycholożka i autorka książek poświęconych edukacji i rozwojowi dzieci, wie co to znaczy konflikt pokoleń, bunt nastolatków, problemy wieku dorastania.  Orientuje się też, przez co przechodzi młodzież i ich rodziny. Książka polecana zarówno rodzicom jak i ich córkom, która pomoże w pokonywaniu codziennych kryzysów i uświadomi rodzicom co powinno wzbudzać ich niepokój, co zaś jest zjawiskiem zupełnie normalnym.
   Publikacja ta, nie zakończy zapewne konfliktu pokoleń, ani nie unormuje wrażliwości nastolatek, pozwoli za to ograniczyć spory i awantury. Umożliwi także rodzicom lepiej zrozumieć swoje córki, mniej się o nie martwić i udzielić im wsparcia na drodze do dorosłości.

3. Gawain Shakti. Twórcza wizualizacja : wykorzystaj moc wyobraźni i zamień marzenia w rzeczywistość. - Konstancin-Jeziorna : Wydawnictwo Medium, cop. 2016 (sygn. 112758)
     Autor publikacji wychodzi z założenia, że umysł ludzki obdarzony jest mocą twórczą, która pozwala każdemu człowiekowi kształtować własny los. Zapoznaje adresatów swojej książki z różnymi metodami i technikami wizualizacji, która rozwijana i ukierunkowana przez ludzi, staje się bardzo skuteczną techniką osiągania celów życiowych. Polega ona na umiejętności tworzeniu obrazów w wyobraźni, tak aby nabierały one mocy stawania się rzeczywistością, wprowadzając korzystne zmiany w różnych sferach życia, takich jak zdrowie, praca, nauka.

4. Korzeniewska Jadwiga. Ograć nawyki : jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej. - Gliwice : Wydawnictwo Helion, cop. 2016 (sygn. 111542)
     Książka dla tych wszystkich, którzy już wielokrotnie próbowali coś zmienić w swoim życiu - rzucić palenie, nauczyć się języka obcego, systematycznie uprawiać sport.  Szybko jednak tracili zapał i chęci. Autorka książki, która na co dzień prowadzi szkolenia poświęcone zmianie nawyków, przedstawia narzędzie podsycające wewnętrzną motywację i pozwalające z zupełnie innej perspektywy spojrzeć na wyzwanie, które sobie stawiamy. Jest nią  grywalizacją. Pozwala ona przekształcić proces zmiany w grę, niwelując tym samym podstawowy problem, jaki ze zmianą ma nasz mózg: zmiana to nowość, a nowość to potencjalne zagrożenie. Tymczasem gra oznacza frajdę, ekscytację, obietnicę przygody. Tym bardziej umysł chce podjąć to wyzwanie, ponieważ bardzo lubi się bawić.

5. Ogonowska Agnieszka. Komunikacja i porozumienie : sztuka bycia razem, tworzenia więzi i rozwiązywania konfliktów. - Kraków : Wydawnictwo Edukacyjne, 2015 (sygn. 113991)
     Książka kierowana do rodziców, nauczycieli, wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych, którzy poszukują prostych, sprawdzonych ćwiczeń i wskazówek w zakresie komunikacji i rozwiązywania konfliktów. W publikacji przedstawione zostały czynniki pojawiania się deficytów w porozumiewaniu się w zakresie relacji społecznych we współczesnym świecie, tak bardzo zdominowanym przez media. Autorka w czytelny sposób ukazuje, jak tworzyć i odbudowywać porozumienie z dzieckiem i nastolatkiem.

6. Papadopoulos Linda. W końcu czyje to życie? : jak być dwudziestolatką i żyć według własnych zasad. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2016 (sygn. 112588)
     Książka zawiera takie treści, które przydatne będą czytelniczkom w każdym wieku, dlatego wskazanie iż jest to książka skierowana do dwudziestolatków, jest nieco mylne. Autorka porusza najbardziej stresogenne tematy, z jakimi boryka się człowiek niezależnie od kraju w którym mieszka. Pokazuje jak wyjść z kryzysów, jak zmienić swoje życie w taki sposób, by nasza postawa nie raniła ani osób z naszego otoczenia, ani nas samych. Zachęca również do dbania o siebie, do zerwania z ograniczającym perfekcjonizmem oraz do akceptacji swojego ciała i własnej seksualności. Autorka w swojej publikacji zmierza się również z mitem doskonałego życia. Zwraca uwagę na poczucie niespełnienia i braku osiągnięć, wynikające z porównywania się do nieistniejącego idealnego wzorca kreowanego przez media. Porusza także ważny temat, dotyczący pragnienia fizycznej doskonałości.

7. Sabor Luis Stortini. Inteligencja emosocjalna : poznaj emocje swoje i innych, i żyj lepiej. - Warszawa : Bellona, cop. 2016 (sygn. 113584)
     Niniejsza publikacja wprowadza nowe pojęcie we współczesnej psychologii, łączące inteligencję emocjonalną i socjalną, pokazuje także jak może ono pomóc w codziennym życiu. Dzięki tej książce, czytelnik będzie umiał rozpoznawać własne uczucia, pozbędzie się strachu i wstydu, przekuje gniew w pozytywne emocje, nauczy się empatii,  nawiąże lepsze kontakty z otoczeniem, poczuje się bardziej świadomy i szczęśliwy.

 

Oprac. Katarzyna Czarnocka-Pasztor

Powrót do 2017