Kurierek Nowości Nr 7 (188) - Nauka i zabawa

1. Caliari Paola, Mozzato Serena. Papierowe zoo z materiałów, które mam pod ręką. Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2012 (sygn. 108866)
     Co trzeba zrobić, aby zostać posiadaczem papierowego zoo? Wystarczy tylko zaopatrzyć się w makulaturę (gazety, papierowe talerze) i wszelkie produkty pochodzące z recyklingu (plastikowe butelki i nakrętki, pojemniki po jogurtach, zużyte płyty CD), no i oczywiście sięgnąć po naszą książkę, w której znaleźć można mnóstwo fantastycznych i arcyprostych pomysłów na wykonanie papierowych zwierzątek.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/182069/bawie-sie-i-tworze-papierowe-zoo-z-materialow-ktore-mam-pod-reka-bawie-sie-i-tworze-papierowe-zoo

2. Domino & Kości : łamigłówki : sprawdź swoje umiejętności logiczne. [Tł. z jęz. ang.: Piotr Pawlikowski]. Opole : Wydawnictwo Nowik, 2013 (sygn. 114028)
     Tradycyjne, od wieków znane gry w domino i w kości, przeżywają swój prawdziwy renesans. Nie tylko zapewniają wiele dobrej zabawy, ale i uczą cierpliwości, sztuki wyciągania wniosków oraz analitycznego myślenia. Są świetną gimnastyką umysłu.
Prezentowany zbiór zawiera ponad 90 łamigłówek - początkowo są to zadania bardzo proste, potem jednak poziom trudności zadań stopniowo wzrasta. Nie brak tu bardziej skomplikowanych zagadek, których rozwiązanie przynosi wiele satysfakcji.
źródło opisu: https://matmaigry.pl/pl/p/Domino-kosci.-Lamiglowki-sprawdz-swoje-umiejetnosci-logiczne/1180

3. Ellison Sheila, Gray Judith. 365 niegłupich zabaw po szkole : jak nie spędzać czasu przed ekranem. Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2010 (sygn. 102467)
     Autorki podpowiadają, jak wykorzystać niespożytą energię dzieciaków w wieku szkolnym. Od przepisów na pyszne shaki, przygotowanie zaproszeń na urodziny, przyszywanie guzików przez tajemnice wyrobu mydła, konstruowanie zegara słonecznego, urządzenie domowej siłowni po czytanie w myślach, rozkręcenie własnego biznesu czy przygotowanie do podróży kosmicznej, a nawet... pisanie listu do prezydenta. Prócz zajęć na świeżym powietrzu, takich jak budowanie tajnej fortecy, uprawianie rabaty czy wycieczek po okolicy w poszukiwaniu śladów historii, poradnik proponuje wiele zagadek i pomysłów na czas wolny.
źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/365-nieglupich-zabaw-po-szkole/

4. Glover David. Jaskinia tropów. Kraków : Wydawnictwo Zielona Sowa, cop. 2015 (sygn. 112824)
     Matematyczna tajemnica pełna arytmetyki.
Straszliwy pirat Czarnobrody ukrył swoje złoto, a Ty znalazłeś mapę, która zaprowadzi Cię do skarbu. Jeśli Ci się nie powiedzie, już nigdy nie wyjdziesz z Jaskini Tropów!
Seria książek „Matematyczne śledztwo" ma za zadanie zachęcać dzieci do ćwiczenia i stosowania w praktyce zdolności matematycznych poprzez wciągające historie kryminalne. Książka pełni funkcję gry, w której dziecko musi rozwiązywać zadania matematyczne, by podążać do pasjonującego rozwiązania.
Książki z tej serii nie mają klasycznej struktury. Czytelnik „skacze" po nich w przód i w tył, zależnie od odpowiedzi na poszczególne pytania. Przy prawidłowych rozwiązaniach przechodzi do dalszej części opowieści. W przypadku błędnej odpowiedzi narrator wyjaśni zagadnienie matematyczne, po czym odeśle czytelnika z powrotem do danego zadania. Dodatkową pomoc stanowi słowniczek na końcu książek.
źródło opisu: http://www.zielonasowa.pl/jaskinia-tropow-matematyczne-sledztwo.html

5. Granowicz Katarzyna. Zabawy z Nelą. Warszawa : Burda NG Polska, cop. 2016 (sygn. 111914)
     Podróże i zabawa, zabawa i podróże! A do tego sporo ciekawostek o świecie. Wszystko to znajdziesz właśnie w tej książce. Nela przygotowała ją z myślą o tobie, bo przecież tak jak ona kochasz wspaniałe wyprawy. Ta wyprawa jednak jest niezwykła - bo w głąb wyobraźni. Dołącz do Neli, by wziąć udział w świetnej zabawie. Czeka na ciebie ponad 100 stron podróżniczych łamigłówek, labiryntów i ciekawych zadań. "Zabawy z Nelą. Kurs poszukiwacza przygód" to najlepsza nauka, bo sama wchodzi do głowy, ot tak, mimochodem. Oprócz zabawy dzieci przy okazji ćwiczą pisanie i czytanie, wykonują proste działania matematyczne, poznają geografię i przyrodę i rozwijają zdolności manualne. Jednocześnie mogą też trenować spostrzegawczość, koncentrację i logiczne myślenie. A jak wiadomo wszystkie te umiejętności przydadzą się prawdziwemu podróżnikowi!
Zabawy są na zróżnicowanym poziomie. Z pewnością i rodzice znajdą tu coś dla siebie. To wspaniała gimnastyka dla szarych komórek!
źródło opisu: http://www.empik.com/zabawy-z-nela-kurs-poszukiwacza-przygod-nela-mala-reporterka,p1116754375,ksiazka-p

6. Kiercz Joanna. Wielka księga zagadek. Kielce : Wydawnictwo DCF Joanna Kiercz, 2007 (sygn. 106621)
     Ta wypełniona po brzegi zagadkami księga to świetny sposób na twórcze, a jednocześnie dające ogromną przyjemność spędzanie czasu! Rzuć się w wir zabawy: wytęż wzrok, by znaleźć w dżungli zwierzynę; rozwiąż zadania matematyczne, by pomóc superbohaterom uratować świat; zwiedzaj miasteczka Dzikiego Zachodu, ścigając przestępców, a na rozsypankach poszukaj nazw zwierzaków. W księdze tej znajdziesz nie tylko klasyczne łamigłówki, takie jak labirynty, anagramy i „który element nie pasuje?", ale także mnóstwo nowych pomysłów: magiczne sudoku, przerysowanki i często komiczne gry słowne.
źródło opisu http://www.empik.com/wielka-ksiega-zagadek-opracowanie-zbiorowe,p1086604331,ksiazka-p

7. Lech Wiktor. Mały szachista : wspólna nauka to zabawa. Gliwice : Wydawnictwo Helion, cop. 2017 (sygn. 113600)
     Szachy są jedną z najstarszych gier na świecie. Towarzyszą ludziom co najmniej od półtora tysiąca lat, wciąż na nowo rozpalając emocje, ale i kształtując umysły graczy. Nie bez przyczyny tej gry uczono przyszłych władców na dworach królewskich - szachy niesamowicie rozwijają umiejętności taktyczne i strategiczne ludzkiego umysłu, porządkują myślenie, poprawiają potencjał intelektualny jak żadna inna gra. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko spędzało z Tobą czas przyjemnie i pożytecznie, rozwijało zdolności analitycznego myślenia i nabrało dobrych nawyków intelektualnych, koniecznie przestudiuj tę książkę - i zacznij z nim grać.
Nawet jeśli dotychczas nigdy w życiu nie udało Ci się rozegrać żadnej szachowej partii, Wiktor Lech pomoże Ci szybko opanować podstawy i przekazać je dziecku. Krok po kroku będziecie razem doskonalić umiejętności, przyjaźnie rywalizować i cieszyć się wspólnie spędzanym czasem. Zobaczysz, od czego zacząć naukę, i przekonasz się, że regularne treningi przynoszą mnóstwo obopólnych korzyści. Oprócz porad typowo szachowych znajdziesz tu profesjonalne wskazówki dydaktyczne, ułatwiające wprowadzanie potomka w arkana tej szlachetnej gry. Czytaj, ucz się i baw razem z dzieckiem!
źródło opisu: http://sensus.pl/ksiazki/maly-szachista-wspolna-nauka-to-dobra-zabawa-wiktor-lech,nadzgr.htm

8. Michalec Katarzyna. Podnieś z ziemi i zrób: prace z materiałów znalezionych w lesie, na łące lub plaży. Gdańsk : Harmonia, 2011 (sygn. 104044)
     Książka jest zbiorem pomysłów na prace wykonane z naturalnych materiałów, takich jak: kamienie, patyki, suche liście, szyszki, piach, muszle, pióra, bursztyny, pestki i wiele innych. Za pomocą wyobraźni wszystkie te przedmioty mogą nabrać niesamowitego kształtu i znaczenia, mogą zamienić się w sympatyczne zwierzęta, oryginalne rośliny, uśmiechnięte stworki lub piękne pejzaże. Tworzenie z natury zachęca do twórczego myślenia, a tym samym poznawania różnorodności i piękna otaczającego świata. Uczy także szacunku do przyrody, gdyż do prac wykorzystywane są wyłącznie elementy podniesione z ziemi.
źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,70019,Podnies-z-ziemi-i-zrob-Prace-z-materialow-znalezio

 

Oprac. Małgorzata Suchożebrska

Powrót do 2017