Kurierek Nowości Nr 8 (189) - Wakacje z przygodą

     Wakacje dają szansę spędzania czasu z rodziną na świeżym powietrzu w obcowaniu z pięknem przyrody. W czasie takich spacerów można zaobserwować zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie. Czas wolny to chwile spędzone na zabawie, wypoczynku i także nauce, lecz nie w szkolnej ławce tylko na łonie natury.
W prezentowanym Kurierku Nowości chciałabym Państwu polecić książki o otaczającej nas przyrodzie jako antidotum na wirtualną rzeczywistość.

1. Bohne Burkhard. Ogród twoje miasto : kiedy miasto zmieni się w ogród. Warszawa : Bellona, 2017 (sygn. 114334)
     Pomysły na zagospodarowanie przestrzeni miejskich. Jakie rośliny sadzić w dużych miastach, ogrody w przestrzeni wspólnej, zielone dachy, zieleń na balkonie.
źródło opisu: https://www.nieprzeczytane.pl/Ogrod-twoje-miasto,product1003018.html

2. Casta Stefan. Mrówka Zofia opowiada o kwiatach, drzewach, jagodach, grzybach. Warszawa : Multico Oficyna Wydawnicza, cop. 2015 (sygn. 114441)
     Młody Czytelniku, czy masz ochotę na fascynującą wyprawę w przyrodę Czy chcesz poznać razem z sympatyczną mrówką Zofią krainę pięknych kwiatów, przepysznych leśnych owoców, niebotycznych drzew i wspaniałych grzybów. Mrówka Zofia wprowadzi Cię w leśny świat inaczej niż zwykłe przewodniki. To oprócz solidnej wiedzy, mnóstwo świetnej zabawy i urzekających rysunków z wielką precyzją oddających otaczającą nas naturę. Ruszaj z mrówką Zofią na wyprawę do lasu! Razem odkryjecie zadziwiające tajemnice przyrody.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/268058/mrowka-zofia-opowiada-o-kwiatach-drzewach-jagodach-grzybach

3. Guichard Jack. Wszystko o... pszczołach : książka, która odkryje przed Twoim dzieckiem fascynujący świat tych pięknych i pożytecznych owadów. Bielsko-Biała : Wydawnictwo Dragon, cop. 2017 (sygn. 114604)
     Książka, która odkryje przed twoim dzieckiem fascynujący świat tych pięknych i pożytecznych owadów. Czy wiesz, że pszczoły widzą świat na niebiesko i porozumiewają się poprzez taniec, a ich królowa może mieć 2 miliony córek?
Unikalna, barwnie ilustrowana książka edukacyjna dla dzieci, z której można dowiedzieć się wielu ciekawych i zaskakujących szczegółów o życiu pszczół. Bogaty zbiór faktów i ciekawostek o pszczołach został wzbogacony zabawnymi ilustracjami. Książka, która uczy i bawi.
źródło opisu: http://religijna.pl/wszystko-o-pszczolach-jack-guichard-carole-xenard

4. Houghton Peter, Worroll Jane. Leśna szkoła dla każdego : zaprzyjaźnij się z przyrodą. Warszawa : Muza SA, 2017 (sygn. 114436)
     Przewodnik pozwalający przeżywać rodzinne przygody na świeżym powietrzu! Książka pomoże wyciągnąć dzieci na dwór, żeby coś tworzyły i budowały w prawdziwym świecie, zamiast siedzieć przy ekranie komputera. Niezależnie od tego, czy macie w pobliżu las, czy tylko kilka drzew na skraju miejskiego parku, zaproponowane zabawy dają szansę na spędzenie czasu z rodziną na świeżym powietrzu i sprawią, że dzieci będą uwielbiały to robić. Magiczna w swej prostocie ilustracji i wskazówek, może przenieść dzieci w świat istnych cudów. Leśna szkoła dla każdego to świetna pozycja dla wszystkich, którzy chcieliby, aby ich dzieci polubiły zabawy na świeżym powietrzu. Starsi czytelnicy na pewno pamiętają, jak spędzali czas w dzieciństwie. Ta książka pozwoli znowu poczuć się jak dziecko - stworzyć mapę lasu czy odnaleźć wiele leśnych skarbów. Natomiast młodszych na pewno zainteresuje robienie dzieł sztuki z darów natury. Pobudzająca wyobraźnię, budująca pewność siebie i ucząca współpracy w trakcie odkrywania piękna przyrody jest idealna dla nauczycieli i rodziców organizujących zajęcia w duchu leśnej szkoły.
źródło opisu: https://www.nieprzeczytane.pl/Lesna-szkola-dla-kazdego,product1006495.html

5. Jabłoński Janusz. Polskie drzewa liściaste i iglaste. Warszawa : Wydawnictwo SBM, cop. 2017 (sygn. 114447)
     Modrzew europejski, olsza czarna, jesion wyniosły - czy wiesz, czym charakteryzują się te drzewa i jak je rozpoznać? Gdzie szukać w Polsce najstarszego kasztanowca? Kto posadził najbardziej znany polski klon jawor? Z owoców jakiego drzewa można przygotować orzeźwiający napój? Niniejszy zbiór nie tylko da odpowiedzi na te pytania, lecz także przedstawi kompletne informacje na temat występowania polskich drzew, ich wyglądu, zastosowania oraz ochrony. Opisy ponad 25 drzew uzupełniają fotografie i szczegółowe rysunki.
źródło opisu: http://www.przyrodnicze.pl/polskie-drzewa-lisciaste-i-iglaste-cat-209-id-17165.aspx

6. Klimczak, Rafał. Leśne skrzaty ratują przyjaciół. Kraków : Księgarnia Wydawnictwo Skrzat Stanisław Porębski, cop. 2015 (sygn. 114326)
     Leśne skrzaty, które poznajemy w tej książce to Ekoludki. Ośmioro małych przyjaciół zamieszkuje Kratę Szczawińską wraz z nową koleżanką pochodzącą z Puszczy Białowieskiej - Jagną. Każdy z nich pełni określona rolę w tej małej społeczności, każdy ma swoje wady i zalety, dzięki którym wyróżnia się wśród pozostałych. W książce poznajemy je, kiedy nadchodzi wiosna. Zwierzęta budzą się z zimowego snu, Ekoludki biorą się za wiosenne porządki. Spokój normalnego rytmu przyrody zakłóca sójka Klara. W pośpiechu informuje Ekoludki o zastawionych w lesie wnykach, w które wpada jeden z ich przyjaciół. Skrzaty ruszają mu z pomocą. Jest to historia przedstawiona w pierwszym opowiadaniu „Wiosenne porządki". Trzy kolejne historie opisane w „Niebezpiecznej drodze", „Pali się!" oraz opowiadaniu „Wszystko dobre, co się dobrze kończy" przedstawiają bohaterski udział leśnych skrzatów w ratowaniu zwierząt, które z nimi mieszkają. Skrzaty stają przed zadaniem ratowania zwierząt, które aby przejść w inną część lasu, muszą pokonać autostradę. Ratują te, które uciekają przez pożarem wywołanym przez człowieka wypalającego trawy. Ich ostatnie zadanie wymaga połączenia matki sarny z jej dzieckiem, zabranym pod opiekę przez ludzkie dzieci.
źródło opisu: http://moznaprzeczytac.pl/lesne-skrzaty-ratuja-przyjaciol-rafal-klimczak/

7. Küssner-Neubert, Andrea. Kolorowe cudeńka z darów natury. Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2016 (sygn. 113950)
     W przyrodzie można znaleźć mnóstwo naturalnych materiałów, z których mogą powstać przeróżne kolorowe cudeńka: krokodyle z orzechów włoskich, motyle z liści, wyścigówka z kolby kukurydzy, fantazyjne obrazy piaskowe i jeszcze wiele innych! Ta książka zawiera pomysły na prace ręczne z wykorzystaniem darów natury znalezionych w lesie, blisko drogi, na łące czy w ogrodzie. Proste instrukcje, kolorowe zdjęcia i wesołe ilustracje ułatwiają wykonanie figurek i zachęcają do szukania własnych pomysłów. Dzięki temu rozwijamy w zabawie dziecięcą kreatywność i fantazję. Nie ma na co czekać! Ruszajcie na spacer i zbierajcie różne skarby: kasztany, żołędzie, kamienie, liście, muszle, jagody, szyszki... A potem twórzcie małe dzieła sztuki!
źródło opisu: http://jednosc.com.pl/product_info.php?products_id=3310

8. Ostrowicka Beata. Elementarz przyrodniczy. Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2017 (sygn. 114393)
     Poczytam ci, mamo. Elementarz przyrodniczy opowiada o Antku, Lence, Adzie, Julku, Krzysiu, o ich rodzinach, kolegach, o tym, co lubią, oraz wielu innych sprawach ciekawych dla wszystkich dzieci. to wspaniała pomoc dla dzieci rozpoczynających naukę przyrody. Pozycja nie tylko wprowadza w świat zagadnień przyrodniczych, lecz także wspiera naukę czytania. Duża, czytelna czcionka, ponad 20 zabawnych opowiadań o tematyce bliskiej współczesnym dzieciom, zakres merytoryczny materiału zgodny z podstawą programową I etapu edukacji, klasy 1-3, wiedza przyrodnicza wprowadzana na pełnych humoru ilustracjach lub w komiksowych dymkach, ponad 20 zagadnień, takich jak między innymi: zależność przyrody od pór roku, ochrona środowiska, znaczenie wody i powietrza dla życia, krajobrazy Polski, zagrożenia ze strony zwierząt, roślin czy zjawisk przyrodniczych, zasady racjonalnego odżywiania się, przystosowywanie się zwierząt do poszczególnych pór roku, warunki rozwoju roślin, zjawiska atmosferyczne, doświadczenia przyrodnicze, doskonałe uzupełnienie szkolnego podręcznika i zeszytu ćwiczeń.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4378021/poczytam-ci-mamo-elementarz-przyrodniczy

9. Piotrowska Eliza. Bajka o drzewie. Wyd. 2. Poznań : Wydawnictwo Biobooks, cop. 2016 (sygn. 114424)
     Bajka o drzewie, którą z właściwym sobie polotem napisała i świetnie zilustrowała Eliza Piotrowska to pierwsza książka z serii "Zielone Bajki", adresowanej do dzieci w wieku od 3 lat. Przepiękna opowieść o otaczającym świecie i jego przemianach, poezja natury, ujmująca ciepłem i prostotą, z pewnością zachwyci, rozbawi i wiele nauczy najmłodszych czytelników. Ta i kolejne Zielone Bajki w niebanalny sposób łączą elementy magiczne, ekologiczne i humorystyczne. Drzewo uczy cierpliwości (Zanim drzewo dotknie nieba, to poczekać trochę trzeba.), przypomina o szlachetnym pięknie natury (A gdy ptak je śpiewem wzrusza, czuje jak mu rośnie dusza.), symbolizuje dostojną pokorę (A co z drzewem? Drzewo stoi. Lat przybywa mu i słoi).
źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,61758,Bajka-o-drzewie

10. Thiel Kaja Maren. Dzieci projektują ogród. Warszawa : Bellona, cop. 2017 (sygn. 114275)
     W swojej książce Kaja Maren Thiel przedstawia wiele fantastycznych projektów, które możesz realizować w swoim ogrodzie razem z dziećmi: począwszy od gier i zabaw, przez ekspedycje naukowe, po budowę domku na drzewie. Pomysły zawarte w tej książce to radość dla całej rodziny.
źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/ksiazki/dzieci-projektuja-ogrod-katja-maren-thiel-4941414/

 

Oprac. Jolanta Osińska-Kurek

Powrót do 2017