ROZMAWIAJ I REAGUJ

Data publikacji: 31 marca 2023

Na podstawie przeprowadzonych w ostatnich latach badań ujawniono, że ofiarami przemocy seksualnej były głównie dzieci w wieku ponad 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. Prawie połowa tych przypadków nie została zauważona przez najbliższe osoby, a w ponad 70% przypadków dzieci przebywały pod opieką swoich rodziców.

 

Dlatego też, dbając o dobro i bezpieczeństwo małoletnich poniżej lat 15 oraz w celu ochrony ich przed wykorzystywaniem seksualnym uruchomiono Kampanię społeczną pt. „#Rozmawiaj#Reaguj".

 

Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich. Z Pierwszego Raportu PKDP wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach najczęściej były dzieci w wieku 13 -  15 (49%) i 7 - 12 (41%) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego. Najczęściej samo dziecko ujawnia informację, borykając się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. A przecież czyn zabroniony popełnił dorosły. On jest winny i odpowiedzialny za to co się stało, za każdy akt skrzywdzenia dziecka.

To nigdy nie jest wina dziecka.












 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Państwowej Komisji zależy na tym, aby ten przekaz zapisał się w społecznej świadomości.

Zdaniem jej członków, należy w większym stopniu zwrócić uwagę na dziecko, płynące od niego sygnały i nielekceważenie tego co jest przez nie zgłaszane.

Celem jest jak najszybsza pomoc tym, które zostały skrzywdzone. 


Więcej informacji znajdziesz na stronie kampanii https://tiny.pl/wsp39